Najpospolitsze zbiorowisko szuwaru wysokiego (do 3m) z dominującą trzciną pospolitą (Phragmites australis), odznaczające się bardzo szeroką skalą ekologiczną.
Odczyn podłoża, przy powierzchni, może być od kwaśnego do zasadowego, trzcina pospolita toleruje także zasolenie, znosi dobrze gleby (wody) ubogie, jak i przeżyźnione. Najlepiej rozwija się na siedliskach eutroficznych produkując olbrzymią biomasę i tworząc warunki dla szybkiego lądowacenia zbiorników wodnych.
Z uwagi na wynikające ze skrajnie szerokiej amplitudy ekologicznej gatunku dominującego zróżnicowanie tworzonych zbiorowisk, wyróżnić można szereg podzespołów, ujmowanych nawet przez przedstawicieli tzw. szkoły eberswaldzkiej jako osobne zespoły[229] lub traktować nie jako zespół a "zbiorowisko Phragmites australis"[14]. System /Ratyńska et al. (2010) [229]/ przyjmuje, że jest to zespół centralny klasy. Na podstawie obecności gatunków z klasy Cl. Potametea lub ze zbiorowisk lądowych można mówić o postaci wodnej lub lądowej tego zespołu.
Trzcina pospolita (Phragmites australis) w końcowym etapie zarastania zbiorników wodnych tworzy inne zbiorowisko — Ass. Thelypterido-Phragmitetum[49].
charakterystyczna kombinacja gatunków zgrupowania (ChSC zgr.) Ass. Phragmitetum communis
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Phragmitetum communis
gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zgrupowania Ass. Phragmitetum communis
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Phragmition communis (szuwary właściwe)












gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Phragmitetalia australis (szuwary) ⇒ ChCl.[14]







gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Phragmitetea australis (szuwary)

















