/Chytrý (2011) [535.3]/: Zespół opisany z Czech. Zbiorowiska przeważnie ekstensywnie użytkowanych łąk torfowiskowych, bardzo bogate florystycznie, rozwijające się na torfowiskach źródliskowych na stokach i na torfowiskach niskich; poziom wód gruntowych wysoki, okresowo opadający do 40cm poniżej poziomu gleby, warstw torfu zwykle gruba do 1m. Gleba słabo kwaśna do obojętnej, pH (5-)6.0-6.5(-7), o umiarkowanej zawartości wapnia.
Fizjonomię zbiorowiska, obok wełnianek (Eriophorum) nadaje także warstwa mszakowa, zwykle dominującą pod względem pokrycia i biomasy.
W naturalnej sukcesji do utworzenia zbiorowisk tego zespołu dochodzi przy przyroście warstwy torfu w zespołach Valeriano dioicae-Caricetum davallianae, Ass. Valeriano-Caricetum flavae lub Ass. Campylio stellati-Trichophoretum alpini. W procesie sukcesji zespół przekształca się w zarośla wierzbowo-olchowe, wilgotne łąki All. Calthion palustris lub torfowiska przejściowe All. Sphagno-Caricion canescentis. Sukcesje można blokować koszeniem, z usuwaniem siana. W przypadku powierzchniowego odwodnienia i niewielkiego wzrostu żyzności nie następują większe zmiany warstwy mszaków ale warstwa zielna przypomina wilgotne łąki All. Calthion palustris.
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Sphagno warnstorfii-Eriophoretum latifolii
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)diagnoza (metoda Cocktail) zespołu Ass. Sphagno warnstorfii-Eriophoretum latifolii wg /Chytrý (2011) [535.3]/















































gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Sphagno warnstorfii-Eriophoretum latifolii
gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Scheuchzerio-Caricetea fuscae (niskoturzycowe torfowiska niskie i przejściowe)


























