Zbiorowisko mniej lub bardziej zwarte, o charakterystycznej wyglądzie nadawanym przez dominujący skrzyp bagienny (Equisetum fluviatile). Różnopostaciowe w zależności od siedliska.
Często w kompleksie zonacyjnym stanowi pierwszy pas szuwarów od strony środka zbiornika wodnego, granicząc od tej strony ze zbiorowiskami roślin wodnych klasy Cl. Potametea i wtedy ze znacznym udziałem gatunków roślin wodnych w składzie florystycznym np. grążel żółty (Nuphar lutea), żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae). Wtedy od strony lądu najczęściej graniczy z szuwarami Ass. Glycerietum maximae, Ass. Acoretum calami lub Caricetum gracilis[49]. Od strony innego typu szuwarów wnikają takie gatunki jak trzcina pospolita (Phragmites australis), manna mielec (Glyceria maxima) lub tatarak zwyczajny (Acorus calamus). W procesie sukcesji ekologicznej, podczas lądowacenia zbiornika zbiorowisko jest wypierane przez zespoły All. Magnocaricion elatae.
Zespół częsty na terenie całego kraju.
charakterystyczna kombinacja gatunków zgrupowania (ChSC zgr.) Ass. Equisetetum fluviatilis
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Equisetetum fluviatilis

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zgrupowania Ass. Equisetetum fluviatilis
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Phragmition communis (szuwary właściwe)












gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Phragmitetalia australis (szuwary) ⇒ ChCl.[14]







gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Phragmitetea australis (szuwary)

















