
zespoły rdestnic częściowo wynurzonych lub z dominacją innych zanurzonych makrohydrofitów
Zbiorowiska roślin całkowicie zanurzonych, zakorzenionych na dnie (elodeidów). Tworzą się w wodach słodkich, przede wszystkim stojących, płaty o zróżnicowanym pokryciu, z reguły na znacznej głębokości, w wodach przeźroczystych nawet na głębokości poniżej 6m, do kilkunastu metrów. Występują pospolicie na niżu, rzadziej w niższych położeniach górskich
Część zbiorowisk tworzy mozaikowe kompleksy z innymi zespołami z klas Cl. Potametea, Cl. Lemnetea minoris i w części z zespołami Cl. Phragmitetea australis.
Pomiędzy /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ a /Ratyńska et al. (2010) [229]/ jest różnica w podawanych gatunkach charakterystycznych. Występujące tylko w jednym ze źródeł są stosownie oznaczone.
Pozostałe są ujęte w dwie grupy związków (które nie są wyróżnione w [229]). Aby nie zacierać tej informacji, zachowałem podział na grupy z [14] (zespoły czysto rdestnicowe, zanurzone, równowąskie i zespoły z udziałem gatunków z All. Nymphaeion oraz z rdestnicami wielkolistnymi, częściowo unoszącymi się na powierzchni).
charakterystyczna kombinacja gatunków związku (ChSC All.) All. Potamion pectinati
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Potamion pectinati














gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych związku All. Potamion pectinati
gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Potametalia (zbiorowiska słodkowodnych makrofitów wód ±żyznych) ⇒ ChCl.
gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Potametea (zbiorowiska słodkowodnych makrofitów w mezo- i eutroficznych zbiornikach wód śródlądowych)















