| |||
|

Zespół z dominacją rdestnicy połyskującej (Potamogeton lucens). Wykształca się w eutroficznych (rzadziej w mezotroficznych lub oligotroficznych) zbiornikach wodnych oraz w wolnopłynących ciekach, na podłożu mineralno-organicznym, często zamulonym. Zasiedla wody alkaliczne, zasobne w wapń, zwykle o dużej przezroczystości. Często rozwija się w miejscach głębokich do 4m, niekiedy do ponad 5(7) m, jednak rzadko poniżej 2.5m[49].
Jedno z pospolitszych krajowych zbiorowisk wodnych i najpospolitsze w związku All. Potamion pectinati. Rozprzestrzeniające się w miejscach antropogenicznej eutrofizacji (przy osiedlach, kempingach, przystaniach).
Często do zbiorowisk Ass. Potametum lucentis przenikają takie gatunki jak: rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum), moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) lub wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum), co może wskazywać na przekształcenie zbiorowiska w stronę zespołów z dominacją tych gatunków.
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Potametum lucentis
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Potametum lucentis

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Potametum lucentis
gatunki charakterystyczne grupy zespołów (ChgrAss.) grAss. grupa Potametum lucentis (zespoły rdestnic częściowo wynurzonych lub z dominacją innych zanurzonych makrohydrofitów)



gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Potamion pectinati (zbiorowiska roślin przeważnie zanurzonych i zakorzenionych na dnie, wód żyznych)














gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Potametalia (zbiorowiska słodkowodnych makrofitów wód ±żyznych) ⇒ ChCl.
gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Potametea (zbiorowiska słodkowodnych makrofitów w mezo- i eutroficznych zbiornikach wód śródlądowych)















