rok 2011

14.12.2011

• kilkanaście opisów użytkowych kwiatów sezonowych.

space

i uzupełnienia fotografii: czosnek cebula (Allium cepa), czosnek szalotka (Allium ascalonicum), arnika górska (Arnica montana), bylica draganek (Artemisia dracunculus), traganek szerokolistny (Astragalus glycyphyllos), , Borago pygmaea, przewiercień sierpowaty (Bupleurum falcatum), łączeń baldaszkowy (Butomus umbellatus), dzwonek szerokolistny (Campanula latifolia), modrzyk górski (Cicerbita alpina), moszenki południowe (Colutea arborescens), marchew zwyczajna (Daucus carota), Delosperma harazianum, , goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus), naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora), trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus), figowiec właściwy (Ficus carica), goryczka żółta (Gentiana lutea), słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus).

9.12.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: Alchemilla epipsila, Betula grossa, Castanea pumila, żylistek wysmukły (Deutzia gracilis), dichondra srebrzysta (Dichondra argentea), mikołajek różnobarwny (Eryngium variifolium), kostrzewa różnolistna (Festuca heterophylla), Festuca punctoria, Geranium ‘Patricia’, bodziszek rozłogowy (Geranium soboliferum var. kiusianum), Hemiptelea davidii, Hosta tardiflora, czerpatka kanadyjska (Hydrophyllum canadense), kosaciec blady (Iris pallida), Liriope muscari, tojeść orzęsiona (Lysimachia ciliata), Magnolia virginiana, niezapominajka darniowa  (Myosotis rehsteineri), Myrica carolinensis, wierzba wawrzynkowa (Salix daphnoides), rozchodnik w odmianach (Sedum hybridum hort.), Symplocos paniculata, Viburnum setigerum, Xanthorhiza simplicissima

space

i uzupełnienia fotografii: jodła balsamiczna (Abies balsamea), naradka sztyletolistna (Androsace mucronifolia), przelot górski (Anthyllis montana), śledzionka skalna (Ceterach officinarum), powojnik mandżurski (Clematis mandschurica), , irga położona (Cotoneaster adpressus), irga rozkrzewiona (Cotoneaster divaricatus), irga pozioma (Cotoneaster horizontalis), Cotula atrata, Crataegus mollis, głóg śliwolistny (Crataegus persimilis ‘Splendens’), cymbalaria blada (Cymbalaria pallida), rosiczka pośrednia (Drosera intermedia), przęśl dwukłosowa (Ephedra distachya), Euphorbia capitulata, fargesja błyskotliwa (Fargesia nitida), oczar wirginijski (Hamamelis virginiana), ostrokrzew Perny'ego (Ilex pernyi), modrzew japoński (Larix kaempferi), miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus), kocimiętka naga (Nepeta pannonica), Opuntia humifusa, rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides), Phyllodoce aleutica, pięciornik drobnokwiatowy (Potentilla micrantha), ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea), róża rdzawa (Rosa rubiginosa), skalnica cienista (Saxifraga umbrosa), rozchodnik ościsty (Sedum reflexum), Sedum sichotense, sybaldia rozesłana (Sibbaldia procumbens), miecznica wąskolistna (Sisyrynchium bermudiana), jarząb mączny (Sorbus aria), tawuła japońska (Spiraea japonica), cis pospolity (Taxus baccata), , Woodsia polystichoides,
aktinidia ussuryjska (Actinidia polygama), czosnek sinawy (Allium senescens ssp. glaucum), farbownik lazurowy (Anchusa azurea), argyrantema krzewiasta (Argyranthemum frutescens), aster wrzosolistny (Aster ericoides), aster nowoangielski (Aster novae-angliae), aster nowobelgijski (Aster novi-belgii), , Borago pygmaea, bukszpan koreański (Buxus sinica), pięknotka japońska (Callicarpa japonica), kielichowiec wonny (Calycanthus floridus), dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus), Celastrus rosthornianus, guzikowiec zachodni (Cephalanthus occidentalis), śniegowiec wirginijski (Chionanthus virginicus), kobea pnąca (Cobaea scandens), głóg szkarłatny (Crataegus intricata), dynia olbrzymia (Cucurbita maxima), , pszonak nadobny (Erysimum pulchellum), Euphorbia characias ssp. wulfenii, felicja gawędkowa (Felicia amelloides), kostrzewa walezyjska (Festuca valesiaca), rzeżuszka alpejska (Hutchinsia alpina), irezyna Herbsta (Iresine herbstii), lawenda francuska (Lavandula stoechas), len trwały (Linum perenne), lobularia nadmorska (Lobularia maritima), , mokrzyca Kitaibela (Minuartia kitaibelii), , nikandra miechunkowa (Nicandra physalodes), odętka wirginijska (Physostegia virginica), plejoblastus karłowy (Pleioblastus pygmaeus), portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora), róża Wichury (Rosa wichuraiana), rudbeckia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida), Scabiosa holosericea, rozchodnik mieszańcowy (Sedum hybridum), rozchodnik grubopędowy (Sedum pachyclados), , zefirant biały (Zephyranthes candida).

space

30.11.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: tatarak trawiasty (Acorus gramineus), Agapanthus ‘Blue Giant’, , Alyssum spinosum, anafalis trójnerwowy (Anaphalis triplinervis), Androsace studiosorum, Antennaria alpina, piaskowiec wielkokwiatowy (Arenaria grandiflora), Artemisia ludoviciana, Bellium bellidioides, podrzeń nadmorski (Blechnum penna-marina), Cardamine asarifolia, Clematis addisonii, Cocculus carolinus, irga 'Ursynów' (Cotoneaster ‘Ursynow’), szczodrzeniec płożący (Cytisus decumbens), goździk niskołodygowy (Dianthus subacaulis), głodek kosmaty (Draba lasiocarpa), , Drosera binata, , Eichhornia crassipes, Froelichia floridana, bodziszek mieszańcowy (Geranium hybridum), kocanki włoskie (Helichrysum italicum), przylaszczka siedmiogrodzka (Hepatica transsilvanica), funkia mniejsza (Hosta minor), Hypericum grandifolium, wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas), , Jovibarba heuffelii, , lilie odmiany ogrodowe (Lilium hybridum), ludwigia błotna (Ludwigia palustris), dipladenia 'Red' (Mandevilla ‘Red’), , onoklea wrażliwa (Onoclea sensibilis), opuncja ciemnociernista (Opuntia phaeacantha), , Origanum ‘Kent Beauty’, Orthopterum waltoniae, Patrinia triloba, rozplenica wschodnia (Pennisetum orientale), , Plectranthus ‘Two Tune’, Polanisia dodecandra ssp. trachysperma, Potentilla alchemilloides, pięciornik dwudzielny (Potentilla bifurca), Potentilla desertorum, Potentilla nicicii, pięciornik lśniący (Potentilla nitida), Pupalia lappacea, Sasa veitchii, Saxifraga omolojensis, Saxifraga tenella, skalnica Veitcha (Saxifraga veitchiana), Scabiosa graminifolia, , rozchodnik 'Laconicum' (Sedum laconicum), Sedum nevii, rozchodnik topololistny (Sedum populifolium), rozchodnik rozłogowy (Sedum sarmentosum), rozchodnik nicejski (Sedum sediforme), Sedum stenopetalum, Hylotelephium viviparum, Sempervivum cantabricum, Sempervivum charadzeae, rojnik 'Othello' (Sempervivum ‘Othello’), Sempervivum dolomiticum, , , , lepnica alpejska (Silene alpestris), Silene frivaldszkyana, lepnica pnąca (Silene pendula), lepnica nadmorska (Silene uniflora), Sinowilsonia henryi, koleus Blumego (Solenostemon scutellarioides), ostnica Lessinga (Stipa lessingiana), wrotycz Haradjana (Tanacetum haradjanii), Thlaspi praecox, Vernonia flexuosa, Veronica cinerea, Veronica multifida, Veronica saturejoides, Veronica surculosa, przetacznik wirginijski (Veronica virginica), Woodsia polystichoides

space

Szczególne podziękowania dla Michała Smoczyka za liczne korekty nomenklatoryczne

29.11.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Marka Malickiego: dzwonek okrągłolistny sudecki (Campanula rotundifolia ssp. sudetica), wierzbownica zwieszona (Epilobium nutans), goryczuszka polna (Gentianella campestris), biedrzeniec mniejszy skalny (Pimpinella saxifraga ssp. rupestris)
i uzupełnienia fotografii: wełnianeczka alpejska (Baeothryon alpinum), zmienka górska (Cryptogramma crispa), przytulia sudecka (Galium sudeticum), szarota drobna (Gnaphalium supinum), listera sercowata (Listera cordata), pierwiosnek maleńki (Primula minima), sasanka alpejska (Pulsatilla alba), wierzba zielna (Salix herbacea), skalnica mchowata (Saxifraga bryoides), skalnica darniowa bazaltowa (Saxifraga moschata ssp. basaltica), rozrzutka alpejska (Woodsia alpina).

space

• uzupełnienia z fotografiami Ivana Moysiyenko: bylica roczna (Artemisia annua), ambrozja zachodnia (Ambrosia psilostachya)

space

Specjalne podziękowanie dla Jerzego Kruka za zorganizowanie dodawanych wyżej ilustracji oraz uwagi.

28.11.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: karagana ciernista (Caragana spinosa), chaber nadobny (Centaurea bella), głodek kaukaski (Draba bruniifolia), , , jastrzębiec łąkowy (Hieracium caespitosum), Hosta ‘Aoki Variegata’, Hosta ‘August Moon’, Hosta ‘Blue Moon’, Hosta ‘Blue Skies’, Hosta ‘Bright Lights’, Hosta ‘Crusader’, Hosta ‘Ginko Craig’, Hosta ‘Gold Standard’, Hosta ‘Golden Waffles’, Hosta ‘Ground Master’, Hosta ‘Hadspen Blue’, Hosta ‘June’, Hosta ‘Krossa Regal’, Hosta ‘Moegi Fukurin Otome’, Hosta ‘On Stage’, Hosta ‘Oriana’, Hosta ‘Patriot’, Hosta ‘Pearl Lake’, Hosta ‘Piedmont Gold’, Hosta ‘Reversed’, Hosta ‘Samurai’, Hosta ‘Shade Fanfare’, Hosta ‘Sheila West’, Hosta ‘Silvery Slugproof’, Hosta ‘So Sweet’, funkia prostolistna (Hosta rectifolia var. chionea), funkia rozdęta (Hosta ventricosa), różanecznik 'Buchlovice' (Rhododendron ‘Buchlovice’), azalia 'Marilee' (Rhododendron ‘Marilee’), Rhododendron ‘Laetevirens’, różanecznik zachodni (Rhododendron occidentale), malina czarna (Rubus occidentalis), Sorbus microphylla,
Datisca cannabina, kostrzewa ametystowa (Festuca amethystina), Hosta clausa var. stolonifera, Hosta ‘Canadian Blue’, Hosta ‘Halcyon’, pelargonia tarczowata (Pelargonium peltatum), Rhododendron ‘Annabella’, różanecznik 'Bashful' (Rhododendron ‘Bashful’), Rhododendron ‘Bellini’, różanecznik 'Bismarck' (Rhododendron ‘Bismarck’), Rhododendron ‘Blue Danube’, Rhododendron ‘Comte de Quincy’, różanecznik 'Ernest Inman' (Rhododendron ‘Ernest Inman’), Rhododendron ‘Narcissiflora’, azalia 'Orlice' (Rhododendron ‘Orlice’), różanecznik 'Polaris' (Rhododendron ‘Polaris’), Rhododendron ‘Sapphire’, różanecznik znakomity (Rhododendron insigne), azalia 'Albiflorum' (Rhododendron kiusianum ‘Albiflorum’), Rhododendron rufum, skalnica cienista (Saxifraga umbrosa), Silene acaulis var. exscapa, ,
klon winnolistny (Acer cissifolium), klon mandżurski (Acer pictum ssp. mono), klon trójkwiatowy (Acer triflorum), czerniec czerwony (Actaea rubra), dąbrówka rozłogowa 'Binblasca (Black Scallop)' (Ajuga reptans ‘Binblasca’), dąbrówka rozłogowa 'Burgundy Glow' (Ajuga reptans ‘Burgundy Glow’), modrzewnica siwolistna (Andromeda glaucophylla), zawilec wielosieczny (Anemone multifida), zawilec wielkokwiatowy 'Polish Star' (Anemone sylvestris ‘Polish Star’), bylica Schmidta (Artemisia schmidtiana), parzydło blekotolistne (Aruncus aethusifolius), urodlin trójłatkowy (Asimina triloba), trzcinnik krótkowłosy (Calamagrostis brachytricha), kupidynek błękitny (Catananche caerulea), dereń błękitny (Cornus amomum), dereń Drummonda (Cornus drummondii), dereń ukośny (Cornus obliqua), irga wyrazista (Cotoneaster conspicuus), modrak morski (Crambe maritima), Crataegus succulenta, Crataegus wattiana, cyprys wiecznie zielony (Cupressus sempervirens), Deutzia parviflora var. amurensis, dwutarczka brzuchata (Dipelta ventricosa), skrzyp arktyczny (Equisetum scirpoides), wilczomlecz migdałolistny 'Purpurea' (Euphorbia amygdaloides ‘Purpurea’), Festuca costei, Forestiera neomexicana, bodziszek himalajski (Geranium himalayense), żórawka owłosiona (Heuchera villosa), Lonicera chrysantha var. chrysantha, suchodrzew pęcherzykowaty (Lonicera vesicaria), magnolia walcowata (Magnolia cylindrica), Malus florentina, szafirek armeński (Muscari armeniacum), jaśminowiec owłosiony (Philadelphus pubescens), plejoblastus karłowy (Pleioblastus pygmaeus), wiśnia nippońska 'Brillant' (Prunus nipponica ‘Brillant’), różanecznik 'Ella' (Rhododendron ‘Ella’), różanecznik 'Etzel' (Rhododendron ‘Etzel’), azalia 'Golden Eagle' (Rhododendron ‘Golden Eagle’), różanecznik 'Marcel Menard' (Rhododendron ‘Marcel Menard’), różanecznik 'Oberschlesien' (Rhododendron ‘Oberschlesien’), różanecznik 'Polarnacht' (Rhododendron ‘Polarnacht’), różanecznik 'Roseum Elegans' (Rhododendron ‘Roseum Elegans’), azalia 'Rumba' (Rhododendron ‘Rumba’), azalia 'Satan' (Rhododendron ‘Satan’), różanecznik Smirnowa (Rhododendron smirnowii), różanecznik bagienny (Rhododendron telmateium), , róża czteropłatkowa (Rosa sericea), Salix reinii, Salix serpyllifolia, , skalnica zarzyczkolistna (Saxifraga cortusifolia var. fortunei), Saxifraga stolonifera, sekurinega chińska (Securinega suffruticosa), kolcorośl szczeciniasta (Smilax hispida), Sorbus pogonopetala, tawuła trójłatkowa (Spiraea trilobata), stewarcja piłkowana (Stewartia serrata), Tiarella ‘Pink Skyrocket’, kalina Siebolda (Viburnum sieboldii), Viburnum trilobum,

i uzupełnienia fotografii: olsza czarna (Alnus glutinosa), pajęcznica liliowata (Anthericum liliago), glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus), nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata), cieciorka pstra (Coronilla varia), eukomis dwubarwny (Eucomis bicolor), przytulia wonna (Galium odoratum), Hosta ‘Golden Scepter’, Hosta ‘Minute Man’, Hosta ‘Sun Power’, niecierpek balsamina (Impatiens balsamina), czarnuszka wschodnia (Nigella orientalis), rdestnica alpejska (Potamogeton alpinus), pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata), , , daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii), dąb błotny (Quercus palustris), dąb szypułkowy (Quercus robur), dąb czerwony (Quercus rubra), starzec srebrzysty (Senecio cineraria), stulisz lekarski (Sisymbrium officinale), , pałka szerokolistna (Typha latifolia), pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica),
jodła szlachetna (Abies procera), tatarak zwyczajny (Acorus calamus), gorczycznik pospolity (Barbarea vulgaris), bartsja alpejska (Bartsia alpina), berberys Thunberga (Berberis thunbergii), nagietek lekarski (Calendula officinalis), dzwonek alpejski (Campanula alpina), nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora), nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata), paprotnica górska (Cystopteris montana), naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora), widlicz alpejski (Diphasiastrum alpinum), bażyna obupłciowa (Empetrum hermaphroditum), gailardia oścista (Gaillardia aristata), kuklik górski (Geum montanum), cienistka Roberta (Gymnocarpium robertianum), wieczornik damski biały (Hesperis matronalis ssp. candida), lulek czarny (Hyoscyamus niger), rojownik pospolity (Jovibarba sobolifera), jałowiec pospolity halny (Juniperus communis ssp. alpina), złocieniec alpejski tatrzański (Leucanthemopsis alpina ssp. tatrae), zaraza przytuliowa (Orobanche caryophyllacea), ostrołódka polna (Oxytropis campestris), zerwa kulista (Phyteuma orbiculare), sosna limba (Pinus cembra), sosna górska (Pinus mugo), krzyżownica gorzka górska (Polygala amara ssp. brachyptera), pierwiosnek łyszczak (Primula auricula), głowienka pospolita (Prunella vulgaris), rożeniec górski (Rhodiola rosea), różanecznik 'Holbein' (Rhododendron ‘Holbein’), azalia 'Spek's Brilliant' (Rhododendron ‘Speks Brilliant’), rudbekia naga (Rudbeckia laciniata), trędownik omszony (Scrophularia scopolii), koniczyna pannońska (Trifolium pannonicum), przetacznik alpejski (Veronica alpina), , kukurydza zwyczajna (Zea mays),
podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria), przywrotnik żółtawozielony (Alchemilla xanthochlora), czosnek południowy (Allium moly), czosnek główkowaty (Allium sphaerocephalon), olsza zielona (Alnus viridis), modrzewnica zwyczajna (Andromeda polifolia), orlik pospolity (Aquilegia vulgaris), rajgras wyniosły (Arrhenatherum elatius), brukentalia ostrolistna (Bruckenthalia spiculifolia), , szalej jadowity (Cicuta virosa), irga położona (Cotoneaster adpressus), irga czarna (Cotoneaster niger), głóg cętkowany (Crataegus punctata), przytulinka wiosenna (Cruciata glabra), przytulinka krzyżowa (Cruciata laevipes), palecznik chiński (Decaisnea fargesii), żywiec dziewięciolistny (Dentaria enneaphyllos), żywiec gruczołowaty (Dentaria glandulosa), nerecznica górska (Dryopteris expansa), bażyna obupłciowa (Empetrum hermaphroditum), bażyna czarna (Empetrum nigrum), skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia), mikołajek agawolistny (Eryngium agavifolium), obiela wielkokwiatowa (Exochorda racemosa), kostrzewa popielata (Festuca cinerea), bluszczyk kosmaty (Glechoma hirsuta), soja warzywna (Glycine max), , ciemiernik czerwonawy (Helleborus purpurascens), liliowiec Middendorffa (Hemerocallis middendorffii), jastrzębiec leśny (Hieracium murorum), hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens), kosaciec bezlistny (Iris aphylla), kosaciec mlecznobiały (Iris lactea), kosaciec syberyjski (Iris sibirica), złotlin japoński (Kerria japonica), strzęplica nadobna (Koeleria macrantha), śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum), leukotoe wawrzynowe (Leucothoe fontanensiana), lilia złotogłów (Lilium martagon), ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua), nawrot czerwonobłękitny (Lithospermum purpurocaeruleum), wiciokrzew siny (Lonicera caerulea), miesiącznica trwała (Lunaria rediviva), łubin żółty (Lupinus luteus), kosmatka śnieżna (Luzula nivea), magnolia purpurowa (Magnolia liliflora), jabłoń jagodowa (Malus baccata), pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris), bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata), trzęślica modra (Molinia caerulea), piwonia krzewiasta (Paeonia suffruticosa), mak wschodni (Papaver orientale), parrocja perska (Parrotia persica), lepiężnik biały (Petasites albus), gorysz miarz (Peucedanum ostruthium), jaśminowiec Falconera (Philadelphus ‘Falconeri’), świerk kłujący (Picea pungens), paprotnik Brauna (Polystichum braunii), miodunka ćma (Pulmonaria obscura), sumak odurzający (Rhus typhina), robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia), róża gęstokolczasta (Rosa pimpinellifolia), wierzba lapońska (Salix lapponum), wierzba purpurowa (Salix purpurea), wierzba płożąca typowa odmiana piaskowa (Salix repens ssp. repens var. arenaria), , rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum), sesleria tatrzańska (Sesleria tatrae), jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Stachyurus praecox, kłokoczka południowa (Staphylea pinnata), liczydło górskie (Streptopus amplexifolius), , , borówka czarna (Vaccinium myrtillus), , barwinek pospolity (Vinca minor), fiołek wyniosły (Viola elatior).

space

25.11.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: Erythronium tuolumnense, forsycja koreańska (Forsythia ovata), Hosta ‘Blue Umbrellas’, Hosta ‘Queen Josephine’, sosna giętka (Pinus flexilis), Rhododendron brachycarpum ssp. fauriei, Rhododendron ‘Anuschka’, różanecznik 'August' (Rhododendron ‘August’), azalia 'Beauté de Flandre' (Rhododendron ‘Beaute de Flandre’), Rhododendron ‘Boubin’, różanecznik 'Catawbiense Album' (Rhododendron ‘Catawbiense Album’), różanecznik 'Catawbiense Boursault' (Rhododendron ‘Catawbiense Boursault’), Rhododendron ‘Chromatella’, Rhododendron ‘Comte de Papadopoli’, Rhododendron ‘Daviesii’, różanecznik 'Duke of York' (Rhododendron ‘Duke of York’), różanecznik 'Edward S. Rand' (Rhododendron ‘Edward S. Rand’), Rhododendron ‘Erato’, Rhododendron ‘Fanny’, azalia 'Fumiko' (Rhododendron ‘Fumiko’), Rhododendron ‘Georg Arends’, azalia 'Gibraltar' (Rhododendron ‘Gibraltar’), Rhododendron ‘Gloria Mundi’, azalia 'Glowing Embers' (Rhododendron ‘Glowing Embers’), Rhododendron ‘Grandeur Triomphante’, Rhododendron ‘Haruko’, różanecznik 'Holger' (Rhododendron ‘Holger’), azalia 'Homebush; (Rhododendron ‘Homebush’), różanecznik 'Ignatius Sargent' (Rhododendron ‘Ignatius Sargent’), Rhododendron ‘Irene Koster’, Rhododendron ‘Karl Sauerborn’, rododendron 'Lee's Dark Purple' (Rhododendron ‘Lees Dark Purple’), Rhododendron ‘Maruschka’, Rhododendron ‘Noordtiana’, różanecznik 'Nova Zembla' (Rhododendron ‘Nova Zembla’), różanecznik 'Old Port' (Rhododendron ‘Old Port’), azalia 'Parkfeuer' (Rhododendron ‘Parkfeuer’), różanecznik 'Parson's Gloriosum' (Rhododendron ‘Parsons Gloriosum’), różanecznik 'Percy Wiseman' (Rhododendron ‘Percy Wiseman’), Rhododendron ‘Pink Cherub’, Rhododendron ‘Polly Claessens’, Rhododendron ‘Porzellan’, Rhododendron ‘Rosebud’, Rhododendron ‘Rubinstern’, azalia 'Schneegold' (Rhododendron ‘Schneegold’), Rhododendron ‘Scout’, azalia 'Spek's Brilliant' (Rhododendron ‘Speks Brilliant’), azalia 'Tunis' (Rhododendron ‘Tunis’), Rhododendron decorum ‘Rose Marie’, azalia tępolistna (Rhododendron obtusum), Rhododendron tschonoskii
i uzupełnienia fotografii: śmiałka wczesna (Aira praecox), brzoza brodawkowata (Betula pendula), ostrzeń pospolity (Cynoglossum officinale), , wełnianka pochwowata (Eriophorum vaginatum), pszonak jastrzębcolistny (Erysimum hieraciifolium), jesion wyniosły (Fraxinus excelsior), zimoziół północny (Linnaea borealis), narcyz trąbkowy (Narcissus pseudonarcissus), świerk pospolity (Picea abies), paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare), różanecznik krótkoowocowy (Rhododendron brachycarpum), azalia 'Norma' (Rhododendron ‘Norma’), różanecznik pontyjski (Rhododendron ponticum), jeżyna pachnąca (Rubus odoratus), marek szerokolistny (Sium latifolium), podbiał pospolity (Tussilago farfara), borówka wysoka (Vaccinium corymbosum).

22.11.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: jodła szlachetna (Abies procera), rumian ruski (Anthemis ruthenica), berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana' (Berberis thunbergii ‘Atropurpurea Nana’), berberys Thunberga 'Helmond Pillar' (Berberis thunbergii ‘Helmond Pillar’), wieczornik damski biały (Hesperis matronalis ssp. candida), Hosta ‘Blue Angel’, Hosta ‘Golden Scepter’, Hosta ‘Hercules’, Hosta ‘Minute Man’, Hosta ‘Sun Power’, funkia wąskolistna (Hosta lancifolia), funkia piękna (Hosta venusta), modrzew dahurski (Larix gmelinii), dziwaczek Jalapa (Mirabilis jalapa), Oenanthe javanica, Pallenis maritima, Phlox nivalis, Rhododendron ambiguum, Rhododendron canadense, Rhododendron ‘Gloriosum’, Rhododendron ‘Hugo Hardij’, rododendron 'Jacksonii' (Rhododendron ‘Jacksonii’), Rhododendron ‘Orange Beauty’, Rhododendron degronianum, różanecznik Edgara (Rhododendron edgarianum), różanecznik gęsty (Rhododendron impeditum), Rhododendron makinoi, różanecznik Metternicha (Rhododendron metternichii), różanecznik drobnokwiatowy (Rhododendron micranthum), azalia żyłkowana (Rhododendron reticulatum), Rhododendron rigidum, Rhododendron roseum, Rhododendron roxieanum, azalia Schlippenbacha (Rhododendron schlippenbachii), lilak drobnolistny (Syringa microphylla)
i uzupełnienia fotografii: kapusta warzywna jarmuż (Brassica oleracea ssp. acephala var. sabellica), wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium), nerecznica Borrera (Dryopteris borreri), bażyna obupłciowa (Empetrum hermaphroditum), barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi), jastrzębiec pomarańczowy (Hieracium aurantiacum), złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides), sałata siewna (Lactuca sativa), rdestnica połyskująca (Potamogeton lucens), jaskier platanolistny (Ranunculus platanifolius), Ranunculus serpens ssp. nemorosus, gorczyca jasna (Sinapis alba), wyka grochowata (Vicia pisiformis), fiołek wonny (Viola odorata).

21.11.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: , brzoza chichibueńska (Betula chichibuensis), kołotocznik wierzbolistny (Buphthalmum salicifolium), przymiotno Wuppertal (Erigeron ‘Wuppertal’), , różanecznik krótkoowocowy (Rhododendron brachycarpum), różanecznik Bureava (Rhododendron bureavii), Rhododendron calophytum, różanecznik karoliński (Rhododendron carolinianum), Rhododendron pachytrichum, Rhododendron praevernum, różanecznik Purdoma (Rhododendron purdomii), różanecznik rozesłany Baden-Baden (Rhododendron repens ‘Baden-Baden’), różanecznik jakuszimański (Rhododendron yakushimanum), cząber górski (Satureja montana)
i uzupełnienia fotografii: bażyna obupłciowa (Empetrum hermaphroditum), oman szlachtawa (Inula conyza), Lamium orvala, włośnica ber (Setaria italica), włośnica sina (Setaria pumila)

space

14.11.2011

• nowe gatunki w atlasie z fotografiami Barbary Sudnik-Wójcikowskiej: krwawnik szlachetny (Achillea nobilis), malwa pomarszczona (Alcea rugosa), szarłat biały (Amaranthus albus), szarłat siny (Amaranthus lividus), ambrozja bylicolistna (Ambrosia artemisiifolia), ambrozja zachodnia (Ambrosia psilostachya), naradka kielichowa (Androsace maxima), bylica roczna (Artemisia annua), bylica austriacka (Artemisia austriaca), bylica miotłowa (Artemisia scoparia), łoboda szara (Atriplex tatarica), Bassia sedoides, przestęp dwupienny (Bryonia dioica), jaskierek podolski (Ceratocephala testiculata), komosa murowa (Chenopodium murale), komosa kalinolistna (Chenopodium opulifolium), ostróżeczka wschodnia (Consolida orientalis), pępawa makolistna (Crepis rhoeadifolia), marzymięta grzebieniasta (Elsholtzia ciliata), miłka połabska (Eragrostis albensis), pszonak siwy (Erysimum diffusum), pszonak obłączysty (Erysimum repandum), wilczomlecz rozesłany (Euphorbia humifusa), dymnica różowa (Fumaria schleicheri), łyszczec trójdzielny (Gypsophila perfoliata), iwa rzepieniolistna (Iva xanthiifolia), mietelnik piaskowy (Kochia laniflora), lnica janowcowata (Linaria genistifolia), ślaz drobnokwiatowy (Malva pusilla), czarnuszka polna (Nigella arvensis), parietaria pensylwańska (Parietaria pensylvanica), rdest szczawiolistny typowy (Polygonum lapathifolium ssp. lapathifolium), płesznik czerwonkowy (Pulicaria dysenterica), szczaw żółty (Rumex patientia), szczaw rozpierzchły (Rumex thyrsiflorus), Salvia aethiopis, lepnica dwudzielna (Silene dichotoma), lepnica francuska (Silene gallica), stulisz nadwołżański (Sisymbrium wolgense), ożanka czosnkowa (Teucrium scordium), krowiziół zbożowy (Vaccaria hispanica), przetacznik obcy (Veronica peregrina ssp. peregrina), rzepień pospolity (Xanthium strumarium)
i uzupełnienia fotografii: łoboda długolistna (Atriplex oblongifolia), bodziszek syberyjski (Geranium sibiricum ssp. sibiricum), sałata kompasowa (Lactuca serriola), wilczypieprz roczny (Thymelaea passerina)

space

• nowe gatunki w atlasie z fotografiami Zygmunta Dajdoka: włosienicznik pędzelkowaty (Batrachium penicillatum), rzeżucha drobnokwiatowa (Cardamine parviflora), rdestnica podługowata (Potamogeton polygonifolius),

space

• uzupełnienie fotografii Agnieszki Kreitschitz: krwawnik kowniatkolistny (Achillea crithmifolia)

space

• nowy gatunek z fotografiami Piotra Sikorskiego: dąb omszony (Quercus pubescens)

• opisy użytkowe kilkunastu roślin ozdobnych

7.11.2011

• nowe gatunki w atlasie z fotografiami Piotra Kobierskiego: mochwian (próchniczek) błotny [mech] (Aulacomnium palustre), turzyca drobna (Carex demissa), centuria nadobna (Centaurium pulchellum), przytulia wydłużona (Galium elongatum), kiksja oszczepowata (Kickxia elatine), wywłócznik okółkowy (Myriophyllum verticillatum), wgłębka pływająca [wątrobowiec] (Riccia fluitans), wgłębik pływający [wątrobowiec] (Ricciocarpos natans)
i uzupełnienia fotografii: krwawnik kichawiec (Achillea ptarmica), dąbrówka kosmata (Ajuga genevensis), czosnek winnicowy (Allium vineale), wyczyniec czerwonożółty (Alopecurus aequalis), skrytek polny (Aphanes arvensis), zawciąg pospolity wydłużony (Armeria maritima ssp. elongata), bylica polna (Artemisia campestris), owsica omszona (Avenula pubescens), potocznik wąskolistny (Berula erecta), stokłosa żytnia (Bromus secalinus), rzęśl hakowata (Callitriche hamulata), turzyca tęga (Carex bigelowii ssp. rigida), turzyca wiosenna (Carex caryophyllea), turzyca niby-lisia (Carex cuprina), turzyca dwustronna (Carex disticha), turzyca sina (Carex flacca), turzyca bagienna (Carex limosa), turzyca prosowa (Carex paniculata), turzyca wczesna (Carex praecox), , turzyca ściśniona (Carex spicata), turzyca pęcherzykowata (Carex vesicaria), turzyca lisia (Carex vulpina), śledziennica naprzeciwlistna (Chrysosplenium oppositifolium), czartawa pospolita (Circaea lutetiana), ostrożeń łąkowy (Cirsium rivulare), szczwół plamisty (Conium maculatum), ponikło igłowate (Eleocharis acicularis), kruszczyk błotny (Epipactis palustris), wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wilczomlecz drobny (Euphorbia exigua), bodziszek gołębi (Geranium columbinum), bodziszek porozcinany (Geranium dissectum), łyszczec polny (Gypsophila muralis), okrężnica bagienna (Hottonia palustris), wroniec widlasty (Huperzia selago), kosaciec syberyjski (Iris sibirica), sit ostrokwiatowy (Juncus acutiflorus), brodawnik różnoowockowy (Leontodon taraxacoides), jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare), namulnik brzegowy (Limosella aquatica), ślaz piżmowy (Malva moschata), bniec czerwony (Melandrium rubrum), zagorzałek wiosenny (Odontites verna), kropidło piszczałkowate (Oenanthe fistulosa), seradela drobna (Ornithopus perpusillus), długosz królewski (Osmunda regalis), kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum), paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare), pięciornik rozścielony (Potentilla anglica), pięciornik gęsi (Potentilla anserina), jaskier sardyński (Ranunculus sardous), , szczaw nadmorski (Rumex maritimus), strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia), skalnica ziarenkowata (Saxifraga granulata), czarcikęs łąkowy (Succisa pratensis), kozłek lekarski (Valeriana officinalis), roszpunka ząbkowana (Valerianella dentata), przetacznik wodny (Veronica catenata), przetacznik długolistny (Veronica longifolia), przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia), fiołek psi (Viola canina)
• nowy gatunek w atlasie z fotografiami Marcina Sulwińskiego — turzyca darniowa (Carex cespitosa)
• opisy użytkowe kolejnych kilkudziesięciu roślin ozdobnych; przejrzane i uzupełnione rośliny okrywowe; kilka ulepszeń „nawigacji ogrodowej” w atlasie, w tym służących nie wchodzeniu sobie w drogę „ścieżek botanika i ogrodnika” — te zmiany będą jeszcze kontynuowane


• szczególne podziękowania dla Michała Smoczyka za uwagi i liczne korekty nomenklatoryczne

30.10.2011

• uzupełnienia z fotografiami Piotra Sikorskiego: judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum), porównanie — i śliwa tarnina (Prunus spinosa)
• opisy użytkowe kolejnych kilkudziesięciu krzewów i drzew; przejrzany i uzupełniony artykuł o zimoodporności,

23.10.2011

• nowe gatunki w atlasie

(new species) z fotografiami Dariusza Tlałki: paprotnica sudecka (Cystopteris sudetica), widlicz Zeillera (Diphasiastrum zeilleri)
i uzupełnienia fotografii: zanokcica skalna (Asplenium trichomanes), nerecznica Borrera (Dryopteris borreri), nerecznica górska (Dryopteris expansa);
rysunki przekroju pędu: ,

space

• uzupełnienia: pyleniec pospolity (Berteroa incana) (opis, fot.), kapustne o krępych owocach (Brassicaceae-K) (część klucza)
• uzupełnienia: przymiotno białe północne (Erigeron annuus ssp. septentrionalis) (fot.)
• opis użytkowy gatunków z rodzaju cyprysik (Chamaecyparis), uzupełnienie strony żywopłot

15.10.2011

• nowe gatunki w atlasie z fotografiami Artura Pliszko: turzyca oścista (Carex atherodes), jastrzębiec Schultesa (Hieracium schultesii), rdestnica błyszcząca (Potamogeton rutilus), fiołek mokradłowy (Viola stagnina)

space

• dziękuję Jerzemu Krukowi za kilka uwag korektorskich

12.6.2011

• uzupełnienia fotografii: klon polny (Acer campestre), grab pospolity (Carpinus betulus), dąb burgundzki (Quercus cerris), koniczyna łąkowa (Trifolium pratense), wyka ptasia (Vicia cracca)

10.6.2011

• uzupełnienia: komonica (Lotus) (klucz, skrócony opis) i skrócone opisy gatunków tego rodzaju; modernizacja najwyższego poziomu klucza do bobowatych (Fabaceae)

space

5.6.2011

• nowe taksony z fotografiami Jarosława Makowskiego na stronach: Abies chensiensis, jodła syryjska (Abies cilicica), jodła numidyjska (Abies numidica), Acmella oleracea, , obrazki włoskie (Arum italicum), Choisya ternata, Delosperma congestum, Lamium orvala, mazus rozłogowy (Mazus reptans), Muscari muscarimi, Orixa japonica, Plantago ovata, różowiec biały (Rhodotypos scandens), Tulipa clusiana,

space

Asarina procumbens, chiastofil naprzeciwlistny (Chiastophyllum oppositifolium), kryptotenia (Cryptotaenia japonica),

space

i uzupełnienia: jodła hiszpańska (Abies pinsapo), czerniec gronkowy (Actaea spicata), ukwap babkolistny (Antennaria plantaginifolia), rumian rzymski (Anthemis nobilis), gęsiówka orzęsiona (Arabis blepharophylla), wieżyczka gładka (Arabis glabra), piaskowiec górski (Arenaria montana), zawciąg pospolity (Armeria maritima), jarzmianka większa (Astrantia major), , berberys zwyczajny (Berberis vulgaris), brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla), przewiercień długolistny (Bupleurum longifolium), pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri), kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium), turzyca japońska (Carex morrowii), głowocis chiński (Cephalotaxus fortunei), dereń kwiecisty (Cornus florida), Cornus nuttallii, leszczyna długookrywowa (Corylus maxima), kaningamia chińska (Cunninghamia lanceolata), szczodrzeniec purpurowy (Cytisus purpureus), palecznik chiński (Decaisnea fargesii), , rannik zimowy (Eranthis hyemalis), wełnianka pochwowata (Eriophorum vaginatum), trzmielina brodawkowana (Euonymus verrucosa), gunnera olbrzymia (Gunnera manicata), ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis), magnolia purpurowa (Magnolia liliflora), , porostnica wielokształtna [wątrobowiec] (Marchantia polymorpha), bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata), parrocja perska (Parrotia persica), paulownia omszona (Paulownia tomentosa), floks szydlasty (Phlox subulata), sosna plamistokora (Pinus bungeana), pierwiosnek omączony (Primula farinosa), , sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris), krwiściąg mniejszy (Sanguisorba minor), santolina cyprysikowata (Santolina chamaecyparissus), czwórczak kalifornijski (Torreya californica), ifejon jednokwiatowy (Tristagma uniflorum),

space

orlik pospolity (Aquilegia vulgaris), aronia czarna (Aronia melanocarpa), marzanka barwierska (Asperula tinctoria), pokrzyk wilcza jagoda (Atropa bella-donna), wełnianeczka alpejska (Baeothryon alpinum), wełnianeczka darniowa (Baeothryon cespitosum), bartsja alpejska (Bartsia alpina), drżączka średnia (Briza media), stokłosa bezostna (Bromus inermis), grab pospolity (Carpinus betulus), buławnik czerwony (Cephalanthera rubra), , lak pospolity (Cheiranthus cheiri), leszczyna turecka (Corylus colurna), pigwa pospolita (Cydonia oblonga), żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare), pszonak nadobny (Erysimum pulchellum), gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum), kruszyna pospolita (Frangula alnus), przytulia okrągłolistna (Galium rotundifolium), przytulia hercyńska (Galium saxatile), janowiec barwierski (Genista tinctoria), sit sztywny (Juncus squarrosus), len zwyczajny (Linum usitatissimum), tojeść gajowa (Lysimachia nemorum), miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum), gruszycznik jednokwiatowy (Moneses uniflora), bliźniczka psia trawka (Nardus stricta),

czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), parzydło leśne (Aruncus sylvestris), turzyca gwiazdkowata (Carex echinata), turzyca sina (Carex flacca), turzyca pospolita (Carex nigra), buławnik wielkokwiatowy (Cephalanthera damasonium), świerząbek orzęsiony (Chaerophyllum hirsutum), naparstnica żółta (Digitalis lutea), przytulia okrągłolistna (Galium rotundifolium), goryczka siedmiodzielna (Gentiana septemfida), bodziszek czerwony (Geranium sanguineum), kosmatka polna (Luzula campestris), wszewłoga górska (Meum athamanticum), bazylia pospolita (Ocimum basilicum), zaraza niebieska (Orobanche purpurea), proso zwyczajne (Panicum miliaceum), gnidosz rozesłany (Pedicularis sylvatica), jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), tłustosz pospolity typowy (Pinguicula vulgaris ssp. vulgaris), kokoryczka okółkowa (Polygonatum verticillatum), pięciornik złoty (Potentilla aurea), gołek białawy (Pseudorchis albida), rezeda żółta (Reseda lutea), jeżyna pachnąca (Rubus odoratus), szczaw alpejski (Rumex alpinus), karmnik rozesłany (Sagina procumbens), psianka słodkogórz (Solanum dulcamara), czyściec wielkokwiatowy (Stachys grandiflora), czyściec prosty (Stachys recta), śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus), ożanka górska (Teucrium montanum), macierzanka ogrodowa (Thymus hybridus), macierzanka tymianek (Thymus vulgaris), przetacznik polny (Veronica arvensis), przetacznik bobowniczek (Veronica beccabunga), przetacznik goryczkowaty (Veronica gentianoides)

• uzupełnienia fotografii Jerzego Kruka: turzyca leśna (Carex sylvatica), ponikło austriackie (Eleocharis austriaca)

28.5.2011

• uporządkowanie strony kukułka (Dactylorhiza), opis, klucz, kukułka plamista (Dactylorhiza maculata s.l.) klucz, kukułka szerokolistna (Dactylorhiza majalis s.l.) klucz, kukułka bzowa (Dactylorhiza sambucina)
• parę zdań o polskiej nazwie storczyk samiczy (Orchis morio)

19.5.2011

• modernizacja części fitosocjologicznej atlasu; różne drobne zmiany; opis Ass.Sphagno squarrosi-Alnetum

17.5.2011

• modernizacja części fitosocjologicznej atlasu; kolejne uzupełnienie nazw polskich syntaksonów; dodanie kilkudziesięciu synonimów i kilku syntaksonów, opis Ass.Ribeso nigri-Alnetum
• dla ostatnio dodanych opisów zbiorowisk dodano informację o stałości występowania w zdjęciu fitosocjologicznym poszczególnych gatunków, także tych nie wchodzących do diagnozy zespołu; na stronie gatunków jest analogiczne odniesienie wskazujące na stałość występowania w konkretnych syntaksonach

13.5.2011

• modernizacja części fitosocjologicznej atlasu; na pierwszy ogień uzupełnienie nazw polskich syntaksonów z klasy Cl.Vaccinio-Piceetea, opis Ass.Leucobryo-Pinetum, opis Ass.Peucedano-Pinetum
• wystąpienia nazw syntaksonów w tekście atlasu teraz z polską nazwą (o ile taka jest określona)

8.5.2011

• nowe strony z fotografiami Jerzego Kruka: kuklik rozesłany (Geum reptans), jaskier lodnikowy (Ranunculus glacialis), skalnica odgiętolistna (Saxifraga retusa ssp. retusa), traganek zwisłokwiatowy (Astragalus penduliflorus), dzwonek Scheuchzera (Campanula scheuchzeri), kostrzewa karpacka (Festuca carpatica), szarota Hoppego (Gnaphalium hoppeanum), jastrzębiec kosmaty (Hieracium villosum),
szarłat wyniosły (Amaranthus cruentus), aster lancetowaty (Aster lanceolatus), , dziewięćsił pośredni (Carlina intermedia), dziewięćsił długolistny (Carlina longifolia), chaber pannoński (Centaurea pannonica), komosa czerwonawa (Chenopodium rubrum), szyplin zielny (Dorycnium herbaceum), przymiotno białe północne (Erigeron annuus ssp. septentrionalis), wełnianka delikatna (Eriophorum gracile), świetlik błękitny (Euphrasia coerulea), przytulia szorstkoowockowa (Galium pumilum), groszek wielkoprzylistkowy (Lathyrus pisiformis), pszeniec polski (Melampyrum polonicum), mokrzyca szczeciolistna (Minuartia setacea), żurawina drobnolistkowa (Oxycoccus microcarpus), wiechlina styryjska (Poa stiriaca), pięciornik omszony (Potentilla pusilla), włosienicznik Baudota (Batrachium baudotii), Ranunculus serpens ssp. nemorosus, skalnica mchowata (Saxifraga bryoides), skalnica darniowa bazaltowa (Saxifraga moschata ssp. basaltica), nawłoć najwyższa (Solidago altissima), ostnica powabna (Stipa pulcherrima), przetacznik pokrzywolistny (Veronica urticifolia)
i uzupełnienia fotografii na stronach: naradka tępolistna (Androsace obtusifolia), rzeżucha gorzka Opiza (Cardamine amara ssp. opizii), rzeżusznik tatrzański (Cardaminopsis neglecta), warzucha tatrzańska (Cochlearia tatrae), kostrzewa niska (Festuca airoides), kostrzewa barwna (Festuca picta), kosmatka gajowa (Luzula luzuloides), skalnica jastrzębcowata (Saxifraga hieracifolia), lepnica bezłodygowa (Silene acaulis), chaber alpejski (Centaurea alpestris), świetlik tatrzański (Euphrasia tatrae), szarota drobna (Gnaphalium supinum), saussurea alpejska (Saussurea alpina), urdzik karpacki (Soldanella carpatica), urdzik węgierski (Soldanella hungarica), urdzik górski (Soldanella montana),
bylica pontyjska (Artemisia pontica), aster nowobelgijski (Aster novi-belgii), łoboda błyszcząca (Atriplex nitens), uczep zwisły (Bidens cernua), uczep zwodniczy (Bidens connata), uczep amerykański (Bidens frondosa), uczep trójlistkowy (Bidens tripartita), chaber austriacki (Centaurea phrygia), rogownica polna (Cerastium arvense), rogownica skupiona (Cerastium glomeratum), rogownica pospolita (Cerastium holosteoides), rogownica pięciopręcikowa (Cerastium semidecandrum), komosa wielonasienna (Chenopodium polyspermum), komosa wzniesiona (Chenopodium strictum), ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum), pępawa różyczkolistna (Crepis praemorsa), grzebienica pospolita (Cynosurus cristatus), ponikło jednoprzysadkowe (Eleocharis uniglumis), przymiotno białe typowe (Erigeron annuus ssp. annuus), wełnianka wąskolistna (Eriophorum angustifolium), wełnianka szerokolistna (Eriophorum latifolium), przytulia czepna (Galium aparine), manna mielec (Glyceria maxima), manna fałdowana (Glyceria notata), jastrzębiec Lachenala (Hieracium lachenalii), niecierpek himalajski (Impatiens glandulifera), len austriacki (Linum austriacum), pszeniec gajowy (Melampyrum nemorosum), możylinek mchowaty (Moehringia muscosa), rukiew wodna (Nasturtium officinale), zapłonka brunatna (Nonea pulla), żurawina błotna (Oxycoccus palustris), mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea), sosna Banksa (Pinus banksiana), , wiechlina spłaszczona (Poa compressa), rdestnica trawiasta (Potamogeton gramineus), pięciornik wiosenny (Potentilla neumanniana), , starzec wąskolistny (Senecio erucifolius), starzec polny (Senecio integrifolius), nawłoć późna (Solidago gigantea), mlecz polny (Sonchus arvensis), mlecz zwyczajny (Sonchus oleraceus), przetacznik Dillena (Veronica dillenii)

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

12.4.2011

Zamknięcie wydania "Wiosna 2011" dla subskrybentów atlasu na płycie DVD (ostatnie takie wydanie). Zmiany w stosunku do 3. marca 2011 to drobne retusze. Kolejne duże uaktualnienie wersji on-line jest planowane za miesiąc - szczegóły w poprzednim komunikacie.

3.4.2011

• uzupełnienia (opis i fot.): wierzba biała (Salix alba), wierzba krucha (Salix fragilis), wierzby drzewiaste duże (Salix duze) (klucz), , , wierzba babilońska (Salix babylonica), wierzba babilońska odm. Crispa (Salix babylonica ‘Crispa’), wierzba babilońska odm. Tortuosa (Salix babylonica ‘Tortuosa’),
• uzupełnienia: wierzba iwa (Salix caprea), wierzba szara (Salix cinerea), wierzba uszata (Salix aurita), wierzba purpurowa (Salix purpurea)
• uzupełnienia: złoć żółta (Gagea lutea), śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi), lulek czarny (Hyoscyamus niger), jemioła pospolita (Viscum album)

space

Na wersji płytowej Wiosna 2011 kończy się edycja atlasu na płycie DVD. Jest to spowodowane dwoma grupami przyczyn - technicznymi i organizacyjnymi. Techniczne, ważniejsze, to rychłe wyczerpanie się wolnego miejsca na płycie DVD oraz związane z tą formą ograniczenia możliwości dodawania programowej, interaktywnej funkcjonalności. Organizacyjne, to kłopotliwość i czasochłonność przygotowania i wysyłki kolejnych wersji płytowych. Czas wolę angażować w większym stopniu w rozwój treści atlasu, niż w zabiegi wokół finansowania sprzedażą DVD projektu atlasu. W związku z szerokim wkroczeniem Internetu "pod strzechy" i przebiegającą właśnie rewolucją w dostępie do niego z urządzeń podręcznych, zakładam że jeśli jeszcze nie dzisiaj, nie dla każdego i nie wszędzie, to już niedługo on-line będzie opcją z wyboru dla niemal każdego. Olbrzymią przewagą trybu on-line jest dostęp do najlepszej, aktualnej wersji atlasu; nie trzeba czekać do następnego roku na kolejne wydanie płytowe.

space

• uzupełnienia (opis i fot.): wilczomlecz lancetowaty (Euphorbia esula), wilczomlecz rózgowaty (Euphorbia virgata) (opis, ilustracje i korekta), , wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias) (fot.), wilczomlecz błotny (Euphorbia palustris) (uwagi), miodniki rogate (Euphorbia-miodniki-rogate) (klucz)
• modyfikacja układu stron opakowujących fotografie; najważniejsze zmiana to lepsza prezentacja wersji fotografii XXL w przypadku gdy nie mieści się w ramach standardowej szerokości strony atlasu

28.2.2011

• nowe strony: komosa wzniesiona (Chenopodium strictum) (opis i fot.), rozwój włośnicy sinej (Setaria pumila siewka)

space

• uzupełnienia (opis i fot.): psianka słodkogórz (Solanum dulcamara), chroszcz nagołodygowy (Teesdalea nudicaulis), portulaka pospolita (Portulaca oleracea), szalej jadowity (Cicuta virosa), wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris), śliwa tarnina (Prunus spinosa)
• uzupełnienia (opis i fot.): widłakowce (Lycopodiales) (klucz, notki), widłakowate (Lycopodiaceae) (klucz, notki), widłak goździsty (Lycopodium clavatum)
• uzupełnienia (opis i fot.): trzęślica modra (Molinia caerulea), trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea) (opis), trzęślica modra (agg.) (Molinia caerulea agg.), śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa), śmiałek (Deschampsia) (opis i klucz)
• uzupełnienia (fot.): komosa biała (s.str.) (Chenopodium album s.str.), komosa sina (Chenopodium glaucum), , rozwój rdestu gruczołowatego (Polygonum lapathifolium ssp. pallidum siewka),

14.2.2011

• nowe strony: rozwój szaroty błotnej (Gnaphalium uliginosum siewka), rozwój sporka polnego (Spergula arvensis siewka), rozwój pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica siewka)

• uzupełnienia (opis i fot.): szarota błotna (Gnaphalium uliginosum), pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) (opis, fot.)
• uzupełnienia (opis i fot.): sporek polny (Spergula arvensis) (opis, fot., klucz do niższych taksonów), sporek (Spergula) (klucz), sporek wiosenny (Spergula morisonii) (opis skrócony)
• uzupełnienia (opis i fot.): trzęślica modra (Molinia caerulea), trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea) (opis), trzęślica modra (agg.) (Molinia caerulea agg.), śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa), śmiałek (Deschampsia) (opis i klucz)

8.2.2011

• nowe strony: rozwój komosy białej (Chenopodium album siewka), rozwój komosy siniej (Chenopodium glaucum siewka), rozwój niezapominajki górskiej (Myosotis nemorosa siewka)

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.03.24 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 21.02.2014 · powstała/was created 29.01.2012

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.atlas-roslin.pl/nowe-2011.htm">rok 2011 - Flora Ogród Zbiorowiska - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>