|
opis
Pędy wzniesione, (60) 80-150 (170) cm wysokości, nierozgałęzione, obłe, pełne, gładkie; zwykle zielone, rzadziej purpurowo nabiegłe; w przyziemnej części z korzeniami przybyszowymi. Łodyga w dolnej połowie wyłysiała, przynajmniej w górnej połowie gęsto, krótko, odstająco owłosiona, włoski wielokomórkowe łukowato wygięte ku górze, ponadto na łodydze siedzące banieczkowate gruczołki,
Ulistnienie skrętoległe, gęste, dolne liście szybko obumierają. Liście lancetowate, siedzące, wierzchołek długo zaostrzony, 6-17 cm długości i 8-30 mm szerokości, ku górze coraz mniejsze; brzeg odlegle nierówno ząbkowany, z ząbkami skierowanymi ku szczytowi blaszki liściowej; unerwienie z dwóch wyraźnych nerwów biegnących równolegle do nerwu głównego; górna powierzchnia naga, spodem owłosione (gęsto na nerwach) z włoskami do 0.2 mm długości, brzeg krótko szorstko owłosiony.
Brzeżne kwiaty języczkowe w liczbie 10-16, tylko nieco dłuższe od okrywy, języczek (1.5) 2.3-2.5 (2.8) mm długości, na szczycie wykrojony, tylko nieznacznie dłuższe od kwiatów rurkowych; szyjka słupka wraz ze znamieniem podobnej długości co korona. Kwiatów rurkowych w centrum koszyczka 4-6, z długą pięcioząbkową rurką. Pylniki żółte.
Niełupki wąsko elipsoidalne, ku podstawie zwężone, 0.8-1.2 mm długości; niewyraźnie żebrowane, jasnobrązowe, krótko przylegająco owłosione. Pappus (1.6) 2-2.5 mm długości, jednorzędowy, rozpierzchły, włoski krótko pierzaste.
Kwitnienie od sierpnia do września.
Do Europy sprowadzona jako ozdobna, notowana od pierwszej połowy XVII w. W Polsce zdziczałą notowana w drugiej połowie XIX w., obecnie częsta, zadomowiona inwazyjna, ekspansywna. Miejsca ruderalne, brzegi rzek, przydroża; uprawiana także jako roślina ozdobna.
Światłolubna, szybko zasiedla obszary niezbyt żyzne.
Ważna roślina pszczelarska, pyłkodajna w jesiennej porze.
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.
• zadomowiony, inwazyjny
• inwazyjny w skali kraju
• kenofit
• Pochodzenie: wschód Ameryki Północnej.
• Czas przybycia na teren Polski: 1872r.
• Kategoria inwazyjności: IV (najwyższa) 17pkt.: gatunek o bardzo dużym wpływie w Polsce — znana jest zarówno duża liczba stanowisk i duża liczebność na nich; zwiększa się liczba stanowisk lub zajmowany obszar
• Zagrożenia: ekologiczne (bardzo istotne), ekonomiczne (bardzo istotne)
• Zasięg krajowy (występuje na przeważającym obszarze Polski)
• Populacje: występują na całym terenie Polski, przeważnie z dużą liczbą osobników, tworząc rozległe łany
• Dynamika: stopniowo zajmuje nowe stanowiska
• Kolonizuje siedliska/zbiorowiska: głównie antropogeniczne ale z możliwością wejścia w częściowo przeobrażone lub o charakterze naturalnym
• Wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych · częściowo przeobrażonych · o charakterze naturalnym.
• Główne typy siedlisk będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, do których wnika:
· 6210 — murawy kserotermiczne (Festuco-Brometea i ciepłolubne murawy z Asplenion septentrionalis-Festucion pallentis); priorytetowe "gdy występują na nich ważne stanowiska storczyków"
· 6410 (szczególnie) — zmiennowilgotne łąki trzęślicowe (Molinion)
· 6430 (szczególnie) — ziołorośla górskie (Adenostylion alliariae) i ziołorośla nadrzeczne (Convolvuletalia sepium)
· 6510 — niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherion elatioris)
zmienność, Solidago altissima
Między innymi z uwagi na odmienną liczbę kwiatów języczkowych, w latach 90-tych XX w. pojawił się pogląd, że europejskie populacje należą do innego gatunku z kręgu nawłoci kanadyjskiej (Solidago canadensis), a mianowicie do heksaploidalnej (2n=54) nawłoci najwyższej (Solidago altissima). Pogląd ten nie odpowiada stanowi faktycznemu [71.7][9].
Solidago ×niederederi
nawłoć Nideredera
wybrane okazy · selected collections ⇈
właściwości i zastosowanie
Używa się jako okazałą bylinę rabatową, może też rosnąć w strefie przybrzeżnej zbiorników wodnych (bardzo silny rosnąca, ekspansywna!). Nadaje się na kwiat cięty.
Od dawna zdziczała i stanowi duży problem jako roślina inwazyjna. Zarastająca duże obszary, przeważnie zaburzone gospodarką człowieka jak, np. ugorowane dłuższy czas grunty, przecinki, pobocza dróg, tereny kolejowe, przydroża, przemysłowe i poprzemysłowe, ruderalne, poręby i przecinki leśne.
wymagania i uprawa
Rozmnaża się przez wysiew nasion dla przygotowania rozsady. Nasiona są drobne, sieje się je powierzchniowo w kwietniu i pikuje do doniczek. Rośliny posadzone wczesnym latem mogą kwitnąć już w tym samym roku jesienią. Później sadzone kwitną od drugiego roku uprawy. Rozstawa 50-60 cm.
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#2) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
○ | bez odmiany — żółta |
○ | ‘Goldkind’ — koszyczki żółte, sierpień-wrzesień; 100 cm · odmiana ujmowana też w ramach Solidago (nawłoć) |