Wysoki do 250cm szuwar definiowany przez absolutną dominację pałki wąskolistnej (Typha angustifolia), często jednogatunkowy. W przymieszce mogą występować takie gatunki jak: trzcina pospolita (Phragmites australis), oczeret jeziorny (Schoenoplectus lacustris), szczaw lancetowaty (Rumex hydrolapathum) i małolicznie oraz z małą stałością wiele gatunków towarzyszących[49].
Pospolicie spotykany w zbiornikach eutroficznych i mezotroficznych, na podłożu mineralnym lub pokrytym warstwą namułów oraz osadów organicznych. Nieco żyźniejszych niż w siedliskach Equisetum limosi lub Ass. Phragmitetum communis[49].
Podobny z wyglądu jest szuwar szerokopałkowy Ass. Typhetum latifoliae. Zasiedla także zbiorniki eutroficzne ale zwykle na podłożach organicznych i w miejscach płytkich, do 1m głębokości.
charakterystyczna kombinacja gatunków zgrupowania (ChSC zgr.) Ass. Typhetum angustifoliae
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Typhetum angustifoliae

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zgrupowania Ass. Typhetum angustifoliae
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Phragmition communis (szuwary właściwe)












gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Phragmitetalia australis (szuwary) ⇒ ChCl.[14]







gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Phragmitetea australis (szuwary)

















