byliny cebulowe

Rośliny cebulowe w terminologii ogrodniczej to byliny z cebulą, bulwą lub grubym kłączem. Charakteryzują się zbliżonym sposobem uprawy.

Cykl życiowy tych roślin obejmuje okres spoczynku latem lub zimą. W tym czasie rozwój rośliny jest wstrzymany a części nadziemne mogą zanikać; wtedy pozostaje tylko podziemny organ przetrwalnikowy — „cebula”.

„letnio-jesienne cebulowe” — sadzone latem lub jesienią — uprawiane przez kilka lat bez wykopywania tj. zimujące w gruncie

typowe cebulowe sadzone latem lub jesienią

Zwykle są uprawiane przez kilka lat w jednym miejscu. W razie potrzeby odnowienia, przesadzenia lub rozmnożenia, wykopywane i sadzone są latem lub jesienią, tj. w okresie swojego spoczynku.
Zaleca się coroczne wykopywanie na okres spoczynku letniego cebul następujących rodzajów (zwłaszcza odmian uprawnych): tulipan (Tulipa), hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis).
Liczne rośliny cebulowe zimujące w gruncie przechodzą okres spoczynku latem (zwykle zamierają w tym czasie ich części nadziemne), okres wegetacji rozpoczyna się jesienią i po zimowym przystopowaniu przebiega bardzo intensywnie, z kwitnieniem wiosną.

„Wiosenne cebule” — sadzone wiosną — niezimujące w gruncie — wykopywanie jesienią i zimowane w pomieszczeniach

sadzone wiosną do gruntu

„Cebule” (w istocie często są to bulwy lub kłącza) gatunków z tropików na okres zimy wykopuje się i przechowuje w ±chłodnym pomieszczeniu. Szczegółowe warunki zimowania są opisane na stronie gatunku.
Handel oferuje cebule tej grupy w okresie przedwiosennym — tzw. wiosenne cebule — od pory sprzedaży a nie kwitnienia, bo kwitną latem. Niektóre jednak, wcześniej podpędzane w doniczkach, wysadza się w maju już kwitnące (np. begonia bulwiasta (Begonia ×tuberhybrida)).
W okresie wiosny często znajdziemy w handlu cebule dla których korzystniejszy jest jesienny, a nie wiosenny, termin sadzenia, np.: lilia (Lilium).