Rośliny cebulowe w terminologii ogrodniczej to byliny z cebulą, bulwą lub grubym kłączem. Charakteryzują się zbliżonym sposobem uprawy.

Cykl życiowy tych roślin obejmuje okres spoczynku latem lub zimą. W tym czasie rozwój rośliny jest wstrzymany a części nadziemne mogą zanikać; wtedy pozostaje tylko podziemny organ przetrwalnikowy — „cebula”.

Części nadziemne większości popularnych wczesnowiosennych bylin cebulowych zanikają z końcem wiosny. Aby miejsce na rabacie nie pozostawało gołe, należy wysiać tam kwiaty jednoroczne lub wysadzić ich rozsadę.

typowe cebulowe sadzone latem lub jesienią, zimujące w gruncie

Liczne rośliny cebulowe zimujące w gruncie przechodzą okres spoczynku latem (zwykle zamierają w tym czasie ich części nadziemne), okres wegetacji rozpoczyna się jesienią i po zimowym przystopowaniu przebiega bardzo intensywnie, z kwitnieniem wiosną.
Czas uprawy bez wykopywania cebul zależy od gatunku. Potrzeba wykopania powstaje gdy tworzą się nowe cebule i w miejscu posadzenia powstaje kępa roślin, gdy jest ona zbyt gęsta, ogranicza to kwitnienie a cebule są coraz mniejsze.

W przypadku późnych odmian tulipanów należy cebule wykopywać i rozsadzać co roku, po odrzuceniu drobnych. W przypadku innych cebulowych okres ten to 2-3 lata lub znacznie dłuższy — jest to podane na stronach poszczególnych rodzajów i gatunków. Także w zależności od rodzaju, cebule po wykopaniu są przechowywane do jesiennego sadzenia lub muszą być posadzone niezwłocznie.

W przypadku gatunków szczególnie wrażliwych, cebule są wykopywane corocznie, na okres spoczynku. Wynika to ze względów sanitarnych (zmniejsza się narażenie na patogeny i szkodniki).

„Wiosenne cebule” — sadzone wiosną — niezimujące w gruncie — wykopywanie jesienią i zimowane w pomieszczeniach

sadzone wiosną do gruntu

„Cebule” (w istocie często są to bulwy lub kłącza) gatunków z tropików na okres zimy wykopuje się i przechowuje w ± chłodnym pomieszczeniu. Szczegółowe warunki zimowania są opisane na stronie gatunku.
Handel oferuje cebule tej grupy w okresie przedwiosennym — tzw. wiosenne cebule — od pory sprzedaży a nie kwitnienia, bo kwitną latem. Niektóre jednak, wcześniej podpędzane w doniczkach, wysadza się w maju już kwitnące (np. begonia bulwiasta (Begonia ×tuberhybrida)).
W okresie wiosny często znajdziemy w handlu cebule dla których korzystniejszy jest jesienny, a nie wiosenny, termin sadzenia, np.: lilia (Lilium).
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji