Odmiennie jest w przypadku kolców które są wytworami skórki i warstw pod nią leżących (jednak bez dochodzącej wiązki przewodzące). Typowe kolce spotykamy u jeżyn (Rubus) i Rosa. Można je względnie łatwo oderwać bez uszkadzania drewna.
rozłogi
lat.stolo, stolonis; niem. Ausläufer; cz. výběžek, šlahoun, odnož
Rozłogi (stolony) to wyrastające z nasady łodygi lub z kłącza cienkie, płożące się pędy o długich węzłach, zwykle naziemne, rzadziej podziemne, służące do rozmnażania się i propagacji wegetatywnej.
okryte włókienkowatą tuniką — lat. rhizoma comosa cz. oddenek čupřinatý (klącze okryte postrzępionymi na włókna dolnymi częściami liści)
kłącze tataraku z resztkami liści
Kłącze to pęd z reguły podziemny, mniej lub bardziej wydłużony, ±plagiotropowy (poziomy).
Na powierzchni kłącza mogą być widoczne zredukowane liście łuskowate, blizny liściowe lub kłącze może być okryte tuniką z włóknisto postrzępionych resztek pochew liściowych lub dolnych części liści.
Zwykle podziemny, skrócony i zgrubiały, ±kulisty lub nieco wydłużony, mięsisty narząd spichrzowy o funkcji przetrwalnikowej.
Cebula jest organem analogicznym funkcjonalnie do bulwy, ale w niej materiał zapasowy jest gromadzony w mięsistych liściach a nie w zgrubiałem łodydze.
bulwa przypominająca wyglądem cebulę bo jest z zewnątrz okryta suchymi łuskami liściowymi, wnętrze jej stanowi jednak zwykła bulwa tj. spichrzowe zgrubienie pędu; bulwocebule występują np. w rodzaju krokus (Crocus), mieczyk (Gladiolus)
pęd podziemny w kształcie kulistym lub jajowatym zbudowany z silnie skróconej łodygi (zwanej piętką) i mięsistych jajowatych liści
cebula przybyszowa
dodatkowe cebule tworzące się z pączków bocznych na silnie skróconym pędzie (na piętce);
cebule przybyszowe mogą tworzyć się u samej podstawy piętki - wtedy będą mniej lub bardziej odsunięte od cebuli matecznej, mogą też tworzyć się na wyższych piętrach piętki - wtedy będą początkowo wciśnięte między mięsiste łuski cebuli macierzystej i przez to będą spłaszczone, dopiero po zaschnięciu zewnętrznych łusek cebuli macierzystej cebule przybyszowe mogą rozrastać się swobodnie
rozmnóżka
Diaspory w formie bulwek lub "żyworodne" tj. z ±rozwiniętymi liśćmi i korzeniami, zwykle tworzone w obrębie kwiatostanu lub na brzegu liści; także są nimi rozmnóżki pąkowe (w szczególności turiony).
bulwka
bulwiaste pączki-rozmnóżki, tworzone na łodydze, zwykle w kątach liści