jest to tzw. owoc właściwy.
Jeśli w budowie owocu uczestniczą inne niż zalążnia części rośliny mamy do czynienia z owocem rzekomym.
Gdy owoc nie zawiera nasion mamy do czynienia ze zjawiskiem partenokarpii.
Termin owocek tj. zdrobniale owoc, stosujemy często w odniesieniu do pojedynczych, małych owoców budujących owoce zbiorowe.
Podział owoców opiera się na charakterze owocni u dojrzałych owoców.
Owoce występują u okrytozalążkowych. Nasiona nagozalążkowych mogą być umieszczone w tworach podobnych do owoców:
oskrzydlone nasiona ułożone na suchych, zdrewniałych listkach szyszek, bezskrzydłe nasiona we wnętrzu mięsistych szyszkojagód (np. jałowiec (Juniperus)) lub pojedyncze, bezskrzydłe nasiona mogą być otoczone mięsistą osłoną - osnówką (np. cis pospolity (Taxus baccata)).Owoc powstaje z rozrośniętej ściany zalążni która tworzy owocnię i zawiera jedno lub więcej nasion;
jest to tzw. owoc właściwy.
Gdy owoc nie zawiera nasion mamy do czynienia ze zjawiskiem partenokarpii.
Podział owoców opiera się na charakterze owocni u dojrzałych owoców.
oskrzydlone nasiona ułożone na suchych, zdrewniałych listkach szyszek, bezskrzydłe nasiona we wnętrzu mięsistych szyszkojagód (np. jałowiec (Juniperus)) lub pojedyncze, bezskrzydłe nasiona mogą być otoczone mięsistą osłoną - osnówką (np. cis pospolity (Taxus baccata)).
owoc suchy pękający
owoc suchy niepękający
Należą tu takie typy owoców jak: orzech, orzeszek, skrzydlak, ziarniak i niełupka.Owoce suche niepękające charakteryzują się tym, że po dojrzeniu sucha owocnia nie pęka i osłania jedno nasiono w swoim wnętrzu.
owoc mięsisty
Zobacz też hasła: owoc zbiorowy i owocostan. Owoce mięsiste - po dojrzeniu mają przynajmniej część owocni mięsistą i zwykle owocnia nie pęka. Należą tu takie typy owoców jak: jagoda, pestkowiec.
karpofor
np. u selerowate (Apiaceae) - zobacz fotografia obok która przedstawia karpofor, w tle osadzone na nim
odpowiednio termin
odpowiednio termin
Większość przedstawicieli rodziny kapustowate (Brassicaceae) ma ten rodzaj owocu; zobacz np. fotografię na stronie: pyleniec pospolity (Berteroa incana).
W szerokim ujęciu jest to torebka otwierająca się dwoma klapami. Łuszczyna to typ owocu suchego, pękającego, wydłużonego (przynajmniej 3 do 5 × dłuższy niż szerszy), zbudowanego z dwóch zrośniętych owocolistków z błoniastą fałszywą przegrodą pośrodku; taki sam owoc ale bardziej krępy (±tak długi jak szeroki, co najwyżej do 3 × tak długi jak szeroki) to łuszczynka.
W szerokim ujęciu jest to torebka otwierająca się dwoma klapami.
Typowe mieszki znajdziemy u kaczeńców (Caltha palustris) i w rodzaju magnolia (Magnolia). W literaturze mieszkami nazywane są czasem drobne strąki (owoce jednoowocolistkowe, pękające dwustronnie) np. w rodzaju pęcherznica (Physocarpus) z owocami zbiorowymi złożonymi ze zrośniętych w dolnej części strąków.Owoc suchy pękający, wielokomorowy, z wieloma nasionami. Powstaje z zalążni jednoowocolistkowej i pęka wzdłuż brzusznego szwu — zrośniętego brzegu owocolistka, do którego są też przytwierdzone nasiona.
Typowe mieszki znajdziemy u kaczeńców (Caltha palustris) i w rodzaju magnolia (Magnolia). W literaturze mieszkami nazywane są czasem drobne strąki (owoce jednoowocolistkowe, pękające dwustronnie) np. w rodzaju pęcherznica (Physocarpus) z owocami zbiorowymi złożonymi ze zrośniętych w dolnej części strąków.
Orzech zwykle jest okryty przez przetworzone części kwiatu lub podkwiatowe np. aparat lotny owoców grabu pospolitego (Carpinus betulus), osłona orzechów leszczyny pospolitej (Corylus avellana), mieseczki dębów (Quercus) i buka (Fagus sylvatica).
Orzech może być kolczasty (lat. nux aculeata) np. u kotewki orzecha wodnego (Trapa natans).Orzech to owoc suchy, niepękający, jednonasienny, z owocnią silnie zdrewniałą i niezrośniętą z nasieniem.
niełupka
Niełupki wytworzone z więcej niż jednego owocolistku występują np. w rodzinach astrowatych (Asteraceae), szczeciowate (Dipsacoideae), zwykle posiadają aparat lotny — pappus.
Mowszowicz stosuje termin orzeszek w odniesieniu do niełupek utworzonych z jednego owocolistka (np. jaskier (Ranunculus), pięciornik (Potentilla), zawilec (Anemone)).Niełupka to rodzaj owoca suchego niepękającego z jednym nasieniem, niezrośniętym z owocnią, która jest błoniasta lub skórzasta, stosunkowo cienka. Jeśli niełupka ma skrzydlaste wyrostki to taki owoc nazywamy skrzydlakiem.
Mowszowicz stosuje termin orzeszek w odniesieniu do niełupek utworzonych z jednego owocolistka (np. jaskier (Ranunculus), pięciornik (Potentilla), zawilec (Anemone)).

np. owoc utworzony przez rozrost
u nasady owocu mogą występować mniej lub bardziej trwale z nim zrośnięte miseczki lub okrywy utworzone przez rozrośnięte
u nasady owocu mogą występować mniej lub bardziej trwale z nim zrośnięte miseczki lub okrywy utworzone przez rozrośnięte
owoc zbiorowy

· zgrupowanie wielu niezrośniętych owoców (zwanych wtedy owockami) z jednego kwiatu o wielu słupkach wolnoowockowych (lat. concarpium conjunctum); ponieważ nie są zrośnięte to opadają osobno; np. w rodzaju jaskier (Ranunculus),
zrośnięcie tak, że opadają w całości (lat. concarpium connatum):
· zrośnięcie owocni sąsiadujących w jednym wielosłupkowym kwiecie owoców; typowy przykład to zrośnięte drobne pestkowce tworzące owoc zbiorowy w rodzaju maliny i jeżyny (Rubus),
· połączenie osobnych owocków poprzez rozrastające się dno kwiatowe w jeden twór owocopodobny; typowy przykład to owoce zbiorowe w rodzaju poziomka (Fragaria) lub poziomkówka indyjska (Potentilla indica) — połączone drobne orzeszki leżące na mięsistym, jaskrawo wybarwionym rozrośniętym dnie kwiatowym.
Zrośnięte owoce w jednym kwiatostanie tworzą owocostan.Owoc zbiorowy może powstać przez:
zrośnięcie tak, że opadają w całości (lat. concarpium connatum):
· połączenie osobnych owocków poprzez rozrastające się dno kwiatowe w jeden twór owocopodobny; typowy przykład to owoce zbiorowe w rodzaju poziomka (Fragaria) lub poziomkówka indyjska (Potentilla indica) — połączone drobne orzeszki leżące na mięsistym, jaskrawo wybarwionym rozrośniętym dnie kwiatowym.
partenokarpia
Rozłupnia powstaje zwykle z zalążni o dwóch owocolistkach, a w każdym są dwa zalążki. Po dojrzeniu rozłupni rozpada się ona na cztery nasiona — rozłupki. Tak jest np. w rodzinach ogórecznikowatych (Boraginaceae) i jasnotowate (Lamiaceae).
Owoce selerowatych (Apiaceae) są przykładem dwuczęściowej rozłupni z rozłupkami osadzonymi zwykle na karpoforze.Rozłupnia to rodzaj owocu złożonego, suchego, rozpadającego się na rozłupki.
Owoce selerowatych (Apiaceae) są przykładem dwuczęściowej rozłupni z rozłupkami osadzonymi zwykle na karpoforze.
skrzydlak
Tego rodzaju owoce występują np. w rodzaju jesion (Fraxinus) i klon (Acer).Owoc suchy niepękający, orzech lub niełupka którego owocnia jest rozszerzona w skrzydlaste wyrostki pomagające w przenoszeniu, zwykle na niewielkim dystansie, przez wiatr.
Strąki są charakterystycznym owocem w rodzinie
szyszkojagoda
torebka
puszka [owoc]
ziarniak
owocnia (perykarp)
egzokarp
endokarp
mezokarp
Funkcją owocni jest osłona nasienia lub większej liczby umieszczonych w jej wnętrzu nasion; często wspomaga w różny sposób rozprzestrzenianie się nasion.
Zewnętrzna warstwa owocni (egzokarp) jest zwykle cienka i tworzy skórkę owocu, środkowa (mezokarp) może być mięsista i znacznej grubości (np. u pestkowców), wewnętrzna warstwa (endokarp, wowocnia) u owoców typu pestkowca jest gruba, twarda i zdrewniała tworząc pestkę.Owocnia to ściana owocu osłaniająca znajdujące się wewnątrz nasiono. Owocnia powstaje przez rozwój ściany zalążni.
Zewnętrzna warstwa owocni (egzokarp) jest zwykle cienka i tworzy skórkę owocu, środkowa (mezokarp) może być mięsista i znacznej grubości (np. u pestkowców), wewnętrzna warstwa (endokarp, wowocnia) u owoców typu pestkowca jest gruba, twarda i zdrewniała tworząc pestkę.