Owoc powstaje z rozrośniętej ściany zalążni która tworzy owocnię i zawiera jedno lub więcej nasion;
jest to tzw. owoc właściwy.
Gdy owoc nie zawiera nasion mamy do czynienia ze zjawiskiem partenokarpii.
Podział owoców opiera się na charakterze owocni u dojrzałych owoców.
oskrzydlone nasiona ułożone na suchych, zdrewniałych listkach szyszek, bezskrzydłe nasiona we wnętrzu mięsistych szyszkojagód (np. jałowiec (Juniperus)) lub pojedyncze, bezskrzydłe nasiona mogą być otoczone mięsistą osłoną - osnówką (np. cis pospolity (Taxus baccata)).
owoc suchy niepękający
Owoce suche niepękające charakteryzują się tym, że po dojrzeniu sucha owocnia nie pęka i osłania jedno nasiono w swoim wnętrzu.
owoc mięsisty
Owoce mięsiste - po dojrzeniu mają przynajmniej część owocni mięsistą i zwykle owocnia nie pęka. Należą tu takie typy owoców jak: jagoda, pestkowiec.
karpofor
Łuszczyna to typ owocu suchego, pękającego, wydłużonego (przynajmniej 3 do 5 × dłuższy niż szerszy), zbudowanego z dwóch zrośniętych owocolistków z błoniastą fałszywą przegrodą pośrodku; taki sam owoc ale bardziej krępy (±tak długi jak szeroki, co najwyżej do 3 × tak długi jak szeroki) to łuszczynka.
W szerokim ujęciu jest to torebka otwierająca się dwoma klapami.
łuszczyna przewęzista składa się z poprzecznie przewężonych członów, np. u rzodkiew świrzepa (Raphanus raphanistrum)

Owoc suchy pękający, wielokomorowy, z wieloma nasionami.
Powstaje z zalążni jednoowocolistkowej i pęka wzdłuż brzusznego szwu — zrośniętego brzegu owocolistka, do którego są też przytwierdzone nasiona.
Typowe mieszki znajdziemy u kaczeńców (Caltha palustris) i w rodzaju magnolia (Magnolia). W literaturze mieszkami nazywane są czasem drobne strąki (owoce jednoowocolistkowe, pękające dwustronnie) np. w rodzaju pęcherznica (Physocarpus) z owocami zbiorowymi złożonymi ze zrośniętych w dolnej części strąków.
Orzech to owoc suchy, niepękający, jednonasienny, z owocnią silnie zdrewniałą i niezrośniętą z nasieniem.
Orzech może być kolczasty (lat. nux aculeata) np. u kotewki orzecha wodnego (Trapa natans s.l.).
Mowszowicz stosuje termin orzeszek dla niełupek tworzonych z jednego owocolistku.
niełupka
Niełupka to rodzaj owoca suchego niepękającego z jednym nasieniem, niezrośniętym z owocnią, która jest błoniasta lub skórzasta, stosunkowo cienka. Jeśli niełupka ma skrzydlaste wyrostki to taki owoc nazywamy skrzydlakiem.
Mowszowicz stosuje termin orzeszek w odniesieniu do niełupek utworzonych z jednego owocolistka (np. jaskier (Ranunculus), pięciornik (Potentilla), zawilec (Anemone)).
Jeśli łupina nasienna jest gruba i silnie zdrewniała to analogicznym owocem jest orzech.
osnówka

Osłona różnego pochodzenia, obejmująca lub otaczająca nasiona; często soczysta, mięsista i jaskrawo zabarwiona (np. cis (Taxus)), wabiąca zwierzęta roznoszące nasiona (zoochoria); u roślin uprawianych może stanowić główny walor ozdobny (np. trzmielina (Euonymus)).
owoce rzekome przynajmniej w części tworzą się przez rozrost innych części niż słupek; określa się je także terminem owoce szupinkowe a część owoca pochodzenia pozasłupkowego to szupinka;
u nasady owocu mogą występować mniej lub bardziej trwale z nim zrośnięte miseczki (kupula) lub okrywy utworzone przez rozrośnięte przykwiatki
owoc zbiorowy

Owoc zbiorowy może powstać przez:
zrośnięcie tak, że opadają w całości (lat. concarpium connatum):
· połączenie osobnych owocków poprzez rozrastające się dno kwiatowe w jeden twór owocopodobny; typowy przykład to owoce zbiorowe w rodzaju poziomka (Fragaria) lub poziomkówka indyjska (Potentilla indica) — połączone drobne orzeszki leżące na mięsistym, jaskrawo wybarwionym rozrośniętym dnie kwiatowym.
partenokarpia
Zjawisko partenokarpii to rozwój owocu bez zapylenia i rozwoju nasion - częste i pożądane (oraz świadomie prowokowane) u odmian uprawianych (np. uprawiane szklarniowe "wężowe" ogórki, pomidory "malinówki", bezpestkowe winogrona).
pestkowiec
Owoc mięsisty, jednokomorowy, z trójwarstwową owocnią: zewnętrzna część (egzokarp) błoniasty, środkowa część (mezokarp) jest mięsista a wewnętrzną (endokarp) silnie zdrewniała (sklerokarp z komórek kamiennych), tworząca pestkę z nasieniem w środku; np. u śliw (Prunus).
Rozłupnia to rodzaj owocu złożonego, suchego, rozpadającego się na rozłupki.
Owoce selerowatych (Apiaceae) są przykładem dwuczęściowej rozłupni z rozłupkami osadzonymi zwykle na karpoforze.
Samara to owoc skrzydlak będący oskrzydlonym orzeszkiem.
W węższym ujęciem samarą jest owoc jednostronnie oskrzydlony; gdy jest wszechstronnie równo oskrzydlony, to jest określany jako "samaroid"[475] np. owoce szczawiu (Rumex).
Owoc suchy pękający, wielokomorowy, z wieloma nasionami. Powstaje z zalążni jednoowocolistkowej i pęka w dwóch miejscach: wzdłuż szwu brzusznego — zrośniętego brzegu owocolistka, do którego są też przytwierdzone nasiona i wzdłuż żyłki głównej owocolistka (szew boczny).
puszka [owoc]
torebka


Torebka to rodzaj owoca suchego pękającego zbudowanego z dwóch lub większej liczby owocolistków. Może być jedno (bez przegrody lub z przegrodą niepełną) lub wielokomorowa, jedno lub wielonasienna. Otwiera się ząbkami (goździkowate (Caryophyllaceae)), klapami (kokorycz (Corydalis)), szczelinami (np. szczawik zajęczy (Oxalis acetosella)), otworkami (np. mak (Papaver)) lub wieczkiem (taka torebka jest nazywana puszką — termin puszka to też nazwa głównej części sporofitu mszaków w której znajdują się jego zarodniki).
Owoc charakterystyczny dla traw (Poaceae). Jest to owoc suchy niepękający, jednonasienny. Owocnia jest sucha, skórzasta, niezrastająca się ściśle z łupiną nasienną.
owocnia (perykarp)
egzokarp
endokarp
mezokarp
Owocnia to ściana owocu osłaniająca znajdujące się wewnątrz nasiono lub nasiona. Owocnia powstaje przez rozwój/rozrost ściany zalążni.
Zewnętrzna warstwa owocni (egzokarp) jest zwykle cienka i tworzy skórkę owocu;
wewnętrzna warstwa (endokarp, wowocnia) u owoców typu pestkowca jest gruba, twarda i zdrewniała tworząc pestkę.