liść
liść [paproć]
liść pełny
pastorał
Ze względu na umieszczenie liści na łodydze mówimy o: liściach odziomkowych, liściach dolnych (często małych, o silnie uproszczonej budowie, czasem łuskowatych), liściach właściwych - w pełni rozwiniętych liściach, liście właściwe niżej położone na łodydze mogą się różnić kształtem od wyżej położonych (zwykle mają bardziej uproszczony kształt) o liściach przykwiatowych - (związanych z kwiatostanem i kwiatami).
Występują też różne modyfikacje liści np. łuski, liście spichrzowe (łuski cebuli i mięsiste liście sukulentów liściowych), liście pułapkowe, ciernie liściowe i wąsy liściowe.
heterofilia (różnolistność)
lub w obrębie jednego gatunku np. w zależności od czynników środowiskowych lub w zależności od wieku rośliny (np. liście młodociane tj. juwenilne i dojrzałe u wielu odmian uprawianych krzewów iglastych, liście egzemplarzy owocujących i młodych bluszczu pospolitego (Hedera helix)).
ogonek liściowy
liść ogonkowy
ogoneczek
Blaszka liściowa może być niepodzielona (całobrzega lub ze względnie płytkimi wcięciami) lub podzielona tj. z wcięciami przekraczającymi 1/5 jej szerokości.
Blaszka liściowa może ulec przekształceniu np. w wąs czepny; czasem jest zredukowana a jej funkcje asymilacyjną przejmuje liściak lub gałęziak.
• u liści pełnych ogonek liściowy, łączy się z łodygą; u niektórych liści w ich nasadzie mogą wyrastać (zwykle) parzyste przylistki,
• u liści siedzących (liści bezogonkowych) blaszka liściowa łączy się z łodygą.
liść siedzący
siedzący
blizna liściowa
przylistki
liść bez przylistków
liść z przylistkami
Przylistki zwykle są nietrwałe i szybko opadają. Wiele roślin ze swojej natury ma liście bez przylistków.
Analogiczne do przylistków twory, ale obecne u podstawy listków liści złożonych to przylisteczki.