nasada blaszki liściowej
Bliższa (proksymalna) część blaszki liściowej. U liści ogonkowych to część od strony ogonka liściowego. U liści siedzących część przy nasadzie liścia.
zwężona (nasada)
ściągnięta (nasada)
wyciągnięta (nasada)
W polszczyźnie botanicznej ogólnie mówi się o nasadzie zwężonej, względnie dodając, że jest szerokozwężona lub wąskozwężona. W botanicznej łacinie jest kilka określeń na zwężenie:
· contractus (zwężenie "ściągnięte"; gdy w nasadzie boki schodzą się w dość szerokim kącie, >60-70°, z bokami wypukłymi [84.1],
klinowata (nasada)
zaokrąglonoklinowata (nasada)
O nasadzie klinowatej mówimy, gdy proste na znacznym odcinku boki schodzą się ku ogonkowi pod kątem ostrym lub zbliżonym do prostego; w zależności od wielkości kąta można mówić o nasadzie szerokoklinowatej i o nasadzie wąskoklinowatej.
sercowata (nasada)
lat. basis cordata; ang. base cordate; niem. Basis herzförmig; ros. основание серцевидное; cz. bázу srdčitá; slo. báza srdcovita;
nerkowata (nasada)
płytkosercowata (nasada)
zatokowata (nasada)
O nasadzie sercowatej mówimy, gdy wcięcie jest dość szerokie, ±trójkątne, różnej szerokości, z bocznymi klapami zaokrąglonymi. Gdy trójkątność wcięcia jest słabo wyrażona, bo jest płytkie i zaokrąglone, można mówić o nasadzie płytko sercowatej (lat. subcordata).
Zobacz też liść sercowaty.
Zobacz też liść sercowaty.
O nasadzie zatokowatej mówimy, gdy jest ona w formie płytkiego łukowatego wykrojenia, z bocznymi klapami zaokrąglonymi. U Pławskiego [480] zwana "buchtowatą".
strzałkowata (nasada)
lat. basis sagittata; ang. base sagittate; niem. Basis pfellförmig; ros. основание стреловидное; cz. báze střelovitá; slo. báza šípovita;
oszczepowata
lat. basis hastata; ang. base hastate; niem. Basis spießförmig; ros. основание копъевидное; cz. báze hrálovitá; slo. báza oštepovita;
uszkowata (nasada)
O nasadzie strzałkowatej mówimy, gdy jest ona z trójkątnym (głębokim i ostrym) wcięciem a boczne klapy są trójkątne ± ostro zakończone i skierowane ku dołowi.
Jeśli klapy są jak w nasadzie oszczepowatej i wcięcie jest tępe, to mówimy o nasadzie sercowatooszczepowatej.
O nasadzie uszkowatej mówimy, gdy nasada ma po bokach wyraźne klapy lub odcinki ostro zakończone (ostrogi) lub zaokrąglone (uszka).
skośna (nasada)
lat. obliqua (basis); ang. oblique (base); niem. schlef (Basis); ros. косое (основание); slo. šikma (báza);
niesymetryczna (nasada)
O nasadzie skośnej mówimy gdy blaszka po lewej i prawej stronie nie jest jednakowej wielkości lub nie zaczyna się na tym samym poziomie. Precyzyjnie ujęty ten termin odnosi się do nasady skośnie uciętej (lat. basis oblique truncata) ale często jest stosowany także w odniesieniu do każdego przypadku niesymetryczności prawej i lewej strony nasady.