liść złożony
W zależności od ułożenia listków liście złożone dzielimy na dwie grupy dłoniastozłożone i pierzastozłożone.Liść złożony składa się z wielu blaszek liściowych (zwanych listkami) osadzonych na wspólnej osadce liścia (osi liścia). Poszczególne listki odpadają osobno od osadki liścia.
listek u roślin naczyniowych
Listek to pojedyncza blaszka liściowa liścia złożonego; poszczególne listki są osadzone na wspólnej osadce liścia (osi liścia) i opadają osobno.Terminu listek używa się też w odniesieniu do części okwiatu.
listek u mszaków
U mszaków terminu listek używa się zamiennie (i precyzyjniej) w odniesieniu do liści na łodyżkach tych roślin z uwagi na to że nie są to pod względem budowy anatomicznej typowe liście, brakuje w nich tkanek przewodzących i zbudowane są w większej części (poza elementem mechanicznym, żebrem) z jednej warstwy komórek.listek u roślin naczyniowych
Listek to pojedyncza blaszka liściowa liścia złożonego; poszczególne listki są osadzone na wspólnej osadce liścia (osi liścia) i opadają osobno.dłoniastozłożony
dłoniasty
pięciolistkowy
siedmiolistkowy
trójlistkowy


W zależności od ilości listków określa się jako:
trójlistkowy (koniczyna (Trifolium)),
pięciolistkowy (malina, jeżyna (Rubus)),
siedmiolistkowy (kasztanowiec pospolity (Aesculus hippocastanum))
dłoniasty (palczasty, wielolistkowy) (łubin trwały (Lupinus polyphyllus)).Liść złożony składający się z listków siedzących lub ogonkowych, wyrastających palczasto z końca wspólnego ogonka liściowego.
trójlistkowy (koniczyna (Trifolium)),
siedmiolistkowy (kasztanowiec pospolity (Aesculus hippocastanum))
pierzastozłożony
nieparzysto pierzastozłożony
para listków
parzysto pierzastozłożony


Nieparzystopierzasty ma osadkę zakończoną pojedynczym (nie mającym pary) listkiem.
Parzystopierzasty ma osadkę nie zakończoną pojedynczym listkiem; może się ona kończyć kończykiem lub wąsem.Liść pierzastozłożony (pierzasty) to liść złożony składający się z listków siedzących lub ogonkowych, wyrastających z osadki liścia w dwóch położonych naprzeciw siebie rzędach; czyli wyrastających w parach, naprzeciw siebie.
Parzystopierzasty ma osadkę nie zakończoną pojedynczym listkiem; może się ona kończyć kończykiem lub wąsem.
podwójnie pierzastozłożony
podwójniezłożony

Analogicznie potrójnie pierzastozłożony ma kolejny rząd pierzastego podziału.
Podwójniezłożony to ogólniejsze pojęcie.Podwójnie pierzastozłożony ma dwa rzędy pierzastego podziału - od osi głównej liścia pierzasto odchodzą osie drugiego rzędu na których są pierzasto rozmieszczone listki.
Podwójniezłożony to ogólniejsze pojęcie.
