liść złożony
⇒ liść pojedynczy (liść prosty)
Liść złożony składa się z wielu blaszek liściowych (zwanych listkami) osadzonych na wspólnej osadce liścia (osi liścia). Poszczególne listki odpadają osobno od osadki liścia.
listek u roślin naczyniowych
Listek to pojedyncza blaszka liściowa liścia złożonego; poszczególne listki są osadzone na wspólnej osadce liścia (osi liścia) i opadają osobno.
Osadka (oś) liścia to wspólne przedłużenie ogonka liściowego liścia pierzastozłożonego na którym jest osadzone wiele blaszek liściowych tzw. listków.
dłoniastozłożony
dłoniasty
pięciolistkowy
siedmiolistkowy
trójlistkowy
Liść złożony składający się z listków siedzących lub ogonkowych, wyrastających palczasto z końca wspólnego ogonka liściowego.
trójlistkowy (koniczyna (Trifolium)),
siedmiolistkowy (kasztanowiec pospolity (Aesculus hippocastanum))
pierzastozłożony
nieparzysto pierzastozłożony
para listków
parzysto pierzastozłożony
Liść pierzastozłożony (pierzasty) to liść złożony składający się z listków siedzących lub ogonkowych, wyrastających z osadki liścia w dwóch położonych naprzeciw siebie rzędach; czyli wyrastających w parach, naprzeciw siebie.
Parzystopierzasty ma osadkę nie zakończoną pojedynczym listkiem; może się ona kończyć kończykiem lub wąsem.
podwójnie pierzastozłożony
podwójniezłożony
Podwójnie pierzastozłożony ma dwa rzędy pierzastego podziału - od osi głównej liścia pierzasto odchodzą osie drugiego rzędu na których są pierzasto rozmieszczone listki.
Podwójniezłożony to ogólniejsze pojęcie.
Liść pierzastozłożony o parach listków nierównej wielkości.
Przekształcona część łodygi lub liścia (w szczególności przedłużenia osadki liścia w liściach nieparzysto pierzastozłożonych) służąca do czepiania się podpór u roślin pnących.