Skorowidz łacińskich nazw zbiorowisk roślinnych

» skorowidz gatunków charakterystycznych i wyróżniających
» skorowidz polskich nazw zbiorowisk (!nie wszystkie syntaksony mają polskie nazwy)
» lista siedlisk przyrodniczych o znaczeniu wspólnotowym

Czcionką pogrubioną podano nazwy główne; zwykłą — synonimy.

A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Zb.Abies alba-Oxalis acetosella J. Mat. 2001
Ass.Abietetum polonicum (Dziub. 1928) Br.-Bl. et Vlieg. 1939
Ass.Abieti-Piceetum (montanum) Szaf.,Pawł. et Kulcz. 1923 em. J.Mat. 1978
Zb.Acer platanoides-Tilia cordata Jutrz.-Trzeb. 1993
Zb.Acer pseudoplatanus-Aruncus sylvestris 
Ass.Aceri platanoidis-Tilietum platyphylli Faber 1936
Ass.Aceri-Fagetum Rübel 1930 ex J. et M. Bartsch 1940
Ass.Aconitetum firmi Pawł., Sokoł. et Wall. 1927
Ass.Acoretum calami Kobendza 1948
O.Adenostyletalia Br.-Bl. 1931Calamagrostietalia villosae Pawł. et all. 1928
Ass.Adenostyletum alliariae Pawł., Sokoł. et Wall. 1928
All.Adenostylion alliariae Br.-Bl. 1925
Ass.Adonido-Brachypodietum pinnati (Libb. 1933) Krausch 1960
Ass.Aegopodio-Petasitetum hybridi R.Tx. 1949Phalarido-Petasitetum hybridi Schwick. 1933
All.Aegopodion podagrariae R.Tx. 1967
Ass.Agrimonio-Vicietum cassubicae Passarge 1967
O.Agropyretalia intermedio-repentis (Oberd. et all. 1967) Müller et Görs 1969
Cl.Agropyretea intermedio-repentis (Oberd. et all. 1967) Müller et Görs 1969
Ass.Agropyro repentis-Aegopodietum R.Tx. 1963 p.p.Urtico-Aegopodietum podagrariae (R.Tx. 1963 n.n.) em. Dierschke 1974
All.Agropyro-Honckenyion peploidis R.Tx. 1952
All.Agropyro-Rumicion crispi Nordh. 1940 em. R.Tx. 1950
Ass.Agrostietum coarctatae (vinealis) Kobendza 1930
Zb.Agrostis stolonifera-Potentilla anserina Oberd. 1979/1980 in Oberd. 1983
Ass.Airetum praecocis (Schwick. 1944) Krausch 1967
Ass.Airo caryophylleae-Festucetum ovinae R.Tx. 1955
Ass.Alliario-Chaerophylletum bulbosi (Kreh. 1935) Lohm. 1949Alliario-Chaerophylletum temuli (Kreh 1935) Lohm. 1949
Ass.Alliario-Chaerophylletum temuli (Kreh 1935) Lohm. 1949
All.Alliarion Oberd. (1957) 1962
Ass.Allio montani-Sedetum Klika 1928
SubAll.Alnenion glutinoso-incanae Oberd. 1953
O.Alnetalia glutinosae R.Tx. 1937
Cl.Alnetea glutinosae Br.-Bl. et R.Tx. 1943
Ass.Alnetum incanae Lüdi 1921
All.Alnion glutinosae (Malc. 1929) Meijer Drees 1936
All.Alno-Padion Knapp 1942 em. Medw.-Korn. ap. Mat. et Bor. 1957Alno-Ulmion Br.-Bl. et R.Tx. 1943
All.Alno-Ulmion Br.-Bl. et R.Tx. 1943
Ass.Alopecuretum pratensis (Regel 1925) Steffen 1931
All.Alopecurion pratensis Pass. 1964
All.Alysso alyssoidis-Sedion albi Oberd. et Müller 1961
All.Alysso-Sedion anonimAlysso alyssoidis-Sedion albi Oberd. et Müller 1961
O.Ammophiletalia Br.-Bl. 1933
Cl.Ammophiletea Br.-Bl. et R.Tx. 1943
All.Ammophilion borealis Br.-Bl. 1933 em. R.Tx. 1955
O.Androsacetalia alpinae Br.-Bl. in Br.-Bl. et Jenny 1926
O.Androsacetalia vandellii Br.-Bl. in Meier et Br.-Bl. 1934
All.Androsacion alpinae Br.-Bl. in Br.-Bl. et Jenny 1926
All.Androsacion vandellii Br.-Bl. in Br.-Bl. et Jenny 1926
Ass.Angelico-Cirsietum oleracei R.Tx. 1937 em. Oberd. 1967
Ass.Anthriscetum sylvestris Hadač 1978
Zb.Anthrisco-Lycietum halimifolii Felf. em Jurko 1964zbiorowisko z Lycium barbarum 
Ass.Anthyllidi-Trifolietum montani W. Mat. 1981
All.Aperion spicae-venti R.Tx. et J.Tx. 1960
Ass.Aphano-Matricarietum R.Tx. 1937
SubAll.Aphenenion arvensis R.Tx. et J.Tx. 1960
O.Arabidetalia coeruleae Rübel 1933
All.Arabidion alpinae Béguin 1972
All.Arabidion coeruleae Br.-Bl. in Br.-Bl. et Jenny 1926
Ass.Arabido-Cratoneuretum falcati Koch 1928Cratoneuretum falcati Gams 1927
All.Arabidopsidion thalianae Pass. 1964
Ass.Arctietum nemorosi R.Tx. 1950
Ass.Arctio-Artemisietum vulgaris Oberd. ex Seybold et Müller 1972
All.Arction lappae R.Tx. 1937 em. 1950
Ass.Arctostaphylo-Callunetum R.Tx. et Prsg 1940
Ass.Armerietum halleri Libb. 1930
Ass.Armerio-Festucetum Knapp 1944Diantho-Armerietum elongate Krausch 1959
All.Armerion halleri Ernst 1965
All.Armerion maritimae Br.-Bl. et De Leeuw 1936
SubAll.Arnoseridenion minimae Malato-Beliz, J.Tx. et R.Tx. 1960
Ass.Arnoserido-Scleranthetum (Edouard 1925) R.Tx. 1937
O.Arrhenatheretalia elatioris Pawł. 1928
Ass.Arrhenatheretum elatioris Br.-Bl. ex Scherr. 1925
Ass.Arrhenatheretum medioeuropaeum (Br.-Bl. 1919) Oberd. 1952Arrhenatheretum elatioris Br.-Bl. ex Scherr. 1925
All.Arrhenatherion elatioris (Br.-Bl. 1925) Koch 1926
SubCl.Artemisienea vulgaris Th. Müller 1981 in Oberd. 1983
O.Artemisietalia vulgaris Lohm. in R.Tx. 1947
Cl.Artemisietea vulgaris Lohm., Prsg et R. Tx. in R.Tx. 1950
Ass.Artemisio-Tanacetetum vulgaris Br.-Bl. 1931 corr. 1949
Ass.Arunco-Doronicetum austriaci Kornaś (1955 n.n.) 1967
Ass.Asperulo-Calystegietum sepium (Steff. 1930) R.Tx. 1950
Cl.Asplenietea rupestria Br.-Bl. 1934 in Meier et Br.-Bl. 1934
Ass.Asplenietum cuneifolii Gauck. 1954
Ass.Asplenietum septentrionali-adianti-nigri Oberd. 1938
Ass.Asplenietum trichomano-rutae-murariae (Kuhn 1937) R.Tx. 1937
Ass.Asplenio viridis-Cystopteridetum Oberd. (1936)1949
Zb.Asplenium trichomanes-Asplenium septentrionale 
Cl.Asteretea tripolium Westh. et Beeft. ap. Beeft. 1962
Ass.Astrantio-Fraxinetum Oberd. 1953
Ass.Athyrietum distentifolii Hadač 1955 em W.Mat. 1960
O.Atriplicetalia littoralis Sissingh 1946
Ass.Atriplicetum littoralis Libb. 1940
Ass.Atriplicetum nitentis Knapp 1945
Ass.Atriplicetum tataricae Ubriszy 1949
All.Atriplicion littoralis (Nordh. 1940) R. Tx. 1950
O.Atropetalia Vlieg. 1937
Ass.Atropetum belladonnae R.Tx. 1931 em. 1950
All.Atropion belladonnae Br.-Bl. 1930 em. Oberd. 1957
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Bartsio-Caricetum nigrae Bartsch 1940
Ass.Bazzanio-Piceetum Br.-Bl. et Siss. 1939
All.Berberidion Br.-Bl. (1947) 1950
Ass.Berteroetum incanae Siss. et Tideman in Siss. 1950
Zb.Betula pubescens-Thelypteris palustris Czerw. 1972
Ass.Betulo pendulae-Quercetum roboris R. Tx. 1930
Cl.Betulo-Adenostyletea Br.-Bl. 1948
Ass.Betulo-Quercetum anonimBetulo pendulae-Quercetum roboris R. Tx. 1930
Ass.Betulo-Salicetum repentis Oberd. 1964
O.Bidentetalia tripartiti Br.-Bl. et R.Tx. 1943
Cl.Bidentetea tripartiti R.Tx., Lohm. et Prsg 1950
All.Bidention tripartiti Nordh. 1940
Ass.Blysmo-Juncetum compressi (Libb. 1930) R.Tx. 1950
GrAss.borealne zespoły niżowe Vaccinio-Piceenion 
GrAss.bory mieszane 
GrAss.bory sosnowe na glebach mineralnych 
O.Brometalia erecti Koch 1926
All.Bromion erecti Koch 1926
Ass.Bromo-Senecionetum aquatici R.Tx. 1951Sanguisorbo-Silaetum (Klapp 1951) Vollr. 1965
Ass.Bryetum schleicheri Br.-Bl. 1926Bryo-Philonotidetum seriatae Luq. 1926
Ass.Bryo-Philonotidetum seriatae Luq. 1926
Ass.Bryo-Saginetum procumbentis Diem., Siss. et Westh. 1940 n. inv. Oberd. 1983
Ass.Bryo-Saginetum saginoidis Balcerk. 1984
Ass.Bupleuro-Calamagrostietum arundinaceae (Zlatn. 1928) Jenik 1961
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Cl.Cakiletea maritimae R.Tx. et Prsg 1950
O.Calamagrostietalia villosae Pawł. et all. 1928
Ass.Calamagrostietum epigeji Juraszek 1928
Ass.Calamagrostietum neglectae Steff. 1931
Ass.Calamagrostietum villosae (tatricum) Pawł., Sokoł. et Wall. 1928
Ass.Calamagrostio arundinaceae-Quercetum petraeae (Hartm. 1934) Scam. et Pass. 1959
Ass.Calamagrostio villosae-Piceetum (R.Tx. 1937) Hartm. ex Schlüter 1966
Ass.Calamagrostio villosae-Pinetum Staszk. 1958
All.Calamagrostion Luqu. 1926
Zb.Calamagrostis pseuophragmites-Festuca rubra Kornaś et Medw.-Kornaś 1967
All.Calluno-Arctostaphylion R.Tx. et Prsg 1949
Ass.Calluno-Genistetum R.Tx. 1937
All.Calluno-Genistion Duving. 1944
Ass.Calluno-Nardetum strictae Hrync. 1959
Ass.Calluno-Sarothamnetum Malc. 1929 em. Oberd. 1957
O.Calluno-Ulicetalia (Quant. 1935) R.Tx. 1937
All.Calthion palustris R.Tx. 1936 em. Oberd. 1957
Ass.Caltho laetae-Alnetum (Zarz. 1963) Stuchlik 1968
Ass.Calystegio-Angelicetum archangelicae litoralis Pass. (1957) 1959
Ass.Calystegio-Epilobietum hirsuti Hilbig, Heinrich et Niemann 1972
Ass.Calystegio-Eupatorietum Görs 1974
Ass.Campanulo-Vicietum tenuifoliae Krausch 1961 em. Korneck 1974
Zb.Cardamine amara-Chrysosplenium alternifolium Oberd. 1977
GrAss.Cardaminenion (Maas 1959) Den Held et Westh. 1969
Ass.Cardamino opizii-Philonotidetum caespitosae Kraj. 1933
Zb.Cardamino-Chrysosplenietium Maas 1959 p.p.Cardamine amara-Chrysosplenium alternifolium Oberd. 1977
All.Cardamino-Montion Br.-Bl. 1925
Ass.Cardario drabae-Agropyretum repentis Müller et Görs 1969
Ass.Carduetum acanthoidis Morariu 1943
Zb.Carex glauca-Tetragonolobus maritimus ssp. siliguosus Medw.-Kornaś 1959
O.Caricetalia curvulae Br.-Bl. in Br.-Bl. et Jenny 1926
O.Caricetalia davallianae Br.-Bl. 1949
O.Caricetalia nigrae Koch 1926 em. Nordh. 1937
Cl.Caricetea curvulae Br.-Bl. 1948Juncetea trifidi Hadač in Klika et Hadač 1944
Ass.Caricetum acutiformis Sauer 1937
Ass.Caricetum appropinquatae (Koch 1926) Soó 1938
Ass.Caricetum buxbaumii Issler 1932
Ass.Caricetum cespitosae (Steffen 1931) Klika et Šmarda 1940
Ass.Caricetum chordorrhizae Paul et Lutz 1941
Ass.Caricetum davallianae Dutoit 1924 em. Görs 1963
Ass.Caricetum diandrae Jon. 1932 em. Oberd. 1957
Ass.Caricetum distichae (Nowiński 1928) Jonas 1933
Ass.Caricetum elatae Koch 1926
Ass.Caricetum firmae (carpaticum) Szaf., Pawł. et Kulcz. 1923
Ass.Caricetum gracilis (Graebn. et Hueck 1931) R.Tx. 1937
Ass.Caricetum heleonastes (Paul et Lutz 1941) Oberd. 1957
Ass.Caricetum lasiocarpae Koch 1926
Ass.Caricetum limosae Br.-Bl. 1921
Ass.Caricetum nigrae (subalpinum) Br.-Bl. 1915
Ass.Caricetum paniculatae Wangerin 1916
Ass.Caricetum ripariae Soó 1928
Ass.Caricetum rostratae Rübel 1912
Ass.Caricetum vesicariae Br.-Bl. et Denis 1926
Ass.Caricetum vulpinae Nowiński 1928
Ass.Carici (rigidae)-Festucetum airoidis (Jenik 1961) W. Mat. 1965
Ass.Carici (rigidae)-Nardetum (Zlatn. 1928) Jenik 1961
Ass.Carici albae-Fagetum Panc.-Kotej. in W.Mat. 2001
Ass.Carici arenariae-Empetretum nigri R.Tx. et Kawamura 1975 em. Barendregt 1982
Ass.Carici canescentis-Agrostietum caninae R.Tx. 1937
Ass.Carici elongatae-Alnetum Koch 1925 p.p.Ribeso nigri-Alnetum Sol.-Górn. (1975) 1987
Zb.Carici elongatae-Quercetum Sok. 1972Quercus robur-Carex elongata Sokoł. 1972
Ass.Carici remotae-Fraxinetum Koch 1926 ex Faber 1936
Ass.Carici sempervirentis-Festucetum tatrae Szaf., Pawł. et Kulcz. (1923) 1927
Ass.Carici-Fagetum E. Pancer-Kotejowa 1973Carici-Fagetum Moor 1952
Ass.Carici-Fagetum Moor 1952
Zb.Carici-Fagetum convallarietosum Michalik 1972 etc. auct. polon.Fagus sylvatica-Cruciata glabra 
All.Caricion curvulae Br.-Bl. 1926Juncion trifidi Krajina 1933
All.Caricion davallianae Klika 1934
All.Caricion lasiocarpae Van den Bergh. ap. Lebrun et all. 1949
All.Caricion nigrae Koch 1926 em. Klika 1934
All.Carpinion betuli Issl. 1931 em. Oberd. 1953
Ass.Carpino-Prunetum R. Tx. (1928) 1952 p.p., non Pruno spinosae-Crataegetum Hueck 1931Rubo fruticosi-Prunetum spinosae Web. 1974 n.inv. Wittig 1976
Ass.Catabroso-Polygonetum hydropiperis (Lohm. 1942) Poli et J.Tx. 1960
All.Caucalidion lappulae R.Tx. 1950
Ass.Caucalido-Scandicetum (Libb. 1930) R.Tx. 1937
Ass.Cembro-Piceetum Myczk. 1970Pino cembrae-Piceetum Myczkowski et Lesiński 1974
Ass.Centaureo-Berteroetum Oberd. 1957Berteroetum incanae Siss. et Tideman in Siss. 1950
O.Centauretalia cyanii R.Tx. 1950
Zb.Centaurium pulchellum-Pottia truncata Wójcik 1968
Ass.Centunculo-Anthoceretum punctati (Koch 1926) Moor 1936
Ass.Cephalanthero rubrae-Fagetum Piotr. et Olacz. ex W. Mat. 2001
SubAll.Cephalanthero-Fagenion R. Tx. 1955
Ass.Cerastietum pumili Oberd. et Th. Müller in Th. Müller 1961
Ass.Cerastio latifolii-Papaveretum tatrici Pawł. 1956 ex Valachović 1995
Ass.Cerastio-Androsacetum septentrionalis Głow. 1988
Ass.Ceratophylletum demersi Hild 1956
Ass.Ceratophylletum submersi Sedal 1968
Ass.Chaerophylletum aromatici Gutte 1963
Ass.Chaerophylletum bulbosi R.Tx. 1937
Cl.Charetea (Fukarek 1961 n.n.) Krausch 1964
Ass.Chenopodietum boni-henrici Th. Müller in Seybold et Müller 1972
Ass.Chenopodietum glauco-rubri Lohm. 1950
Ass.Chenopodietum ruderale Oberd. 1957Chenopodietum stricti Oberd. 1957
Ass.Chenopodietum stricti Oberd. 1957
Ass.Chenopodio rubri-Atriplicetum patulae Gutte 1966
All.Chenopodion fluviatilie R.Tx. 1960
Ass.Chondrillo junceae-Agropyretum Phil. in Oberd. et all. 1967 n.n.Diplotaxi tenuifoliae-Agropyretum repentis (Phil. 1967) Müller et Görs 1969
Ass.Chrysosplenietum oppositifolii Oberd. et Phil. 1977
Ass.Cicuto-Caricetum pseudocyperi Boer et Siss. in Boer 1942
Ass.Circaeo-Alnetum Oberd. 1953Fraxino-Alnetum W. Mat. 1952
Ass.Cirsietum rivularis Nowiński 1927
All.Cirsio-Brachypodion pinnati Hadač et Klika 1944 em. Krausch 1961
Ass.Cirsio-Polygonetum bistortae R.Tx. 1951Angelico-Cirsietum oleracei R.Tx. 1937 em. Oberd. 1967
Ass.Cladietum marisci (Allorge 1922) Zobr. 1935
Ass.Cladonio-Pinetum Juraszek 1927
O.Cladonio-Vaccinietalia Kiell.-Lund 1967
All.Cnidion dubii Bal.-Tul. 1966
Ass.Cochlearietum polonicae Kwiatk. 1957
Ass.Consolido-Brometum (Denissow 1930) R.Tx. et Prsg 1950
O.Convolvuletalia sepium R.Tx. 1950
All.Convolvulion sepium R. Tx. 1947 em. Th. Müller 1981
Ass.Convolvulo arvensis-Agropyretum repentis Felföldy 1943
All.Convolvulo-Agropyrion repentis Görs 1966
Ass.Corispermo-Brometum tectorum Krusem., Siss. et Westh. 1946
Ass.Corispermo-Plantaginetum indicae Pass. 1953
Ass.Corniculario-Cladonietum mitis Krieger 1937 ex Krotoska et Tobolewski 1978
Ass.Coronopo-Polygonetum avicularis anonimPolygono-Coronopetum squamati Oberd. 1971
O.Corynephoretalia canescentis R.Tx. 1937
Ass.Corynephoretum canescentis Klika 1931Spergulo-Corynephoretum (R.Tx. 1928) Libb. 1933
All.Corynephorion canescentis Klika 1934
Ass.Corynephoro-Silenetum tataricae Libb. 1931
Ass.Cratoneuretum falcati Gams 1927
All.Cratoneurion commutati Koch 1928
Ass.Cratoneuro-Saxiragetum aizoidis (Nordh. 1943) Hadač 1956
Ass.Crepido-Calamagrostietum villosae (Zlatn. 1925) Jenik 1961
Ass.Cryptogrammetum crispae Jenny-Lips 1930
Ass.Cuscuto-Calystegietum sepium R.Tx. 1947
All.Cynosurion R.Tx. 1947
O.Cyperetalia fusci (Klika 1935) Müller-Stoll et Pietsch 1961
Ass.Cyperetum flavescentis Koch 1926
Zb.Cypero fusci-Limoselletum (Oberd.) Korneck 1960Cyperus fuscus-Limosella aquatica 
Zb.Cyperus fuscus-Limosella aquatica 
All.Cystopteridion (Nordh. 1936) J.L.Rich. 1972
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
SubAll.Dauco-Melilotenion Görs 1966
Ass.Dauco-Picridetum hieracioidis (Fab. 1933) Görs 1966
GrAss.dąbrowy niżowe na glebach świeżych 
GrAss.dąbrowy niżowe na glebach wilgotnych i mokrych 
GrAss.dąbrowy podgórskie na glebach oglejonych 
GrAss.dąbrowy podgórskie na glebach świeżych 
Ass.Dendranthemo-Seslerietum variae Grodzińska et Jasiewicz in Dzwonko et Grodzińska 1979
Ass.Dentario enneaphylli-Fagetum Oberd. 1957 ex W. et A. Mat. 1960
SubAll.Dentario glandulosae-Fagenion Oberd. et Müller 1984
Ass.Dentario glandulosae-Fagetum W. Mat. 1964 ex Guzikowa et Kornaś 1969
Zb.Deschampsia caespitosa 
Zb.Deschampsietum caespitosae Horvatić 1930Deschampsia caespitosa 
Ass.Deschampsio-Fagetum Schroder 1938Luzulo pilosae-Fagetum W. Mat. et A. Mat. 1973
Ass.Diantho arenarii-Festucetum polesicae R.Tx. 1937
Ass.Diantho-Armerietum elongate Krausch 1959
SubAll.Dicrano-Pinenion Seibert in Oberd. (ed.) 1992
All.Dicrano-Pinion W.Mat. 1962
Ass.Digitali purpureae-Epilobietum Schwick. em R.Tx. 1950
Ass.Digiterietum ischaemi R.Tx. et Prsg (1942)1950
Ass.Diplotaxi tenuifoliae-Agropyretum repentis (Phil. 1967) Müller et Görs 1969
Ass.Drabo-Artemisietum Br.-Bl. 1930
Ass.Drepanoclado uncinati-Salicetum kitaibellianae Balcerk. 1984
Zb.Dryopteridi thelypteridis-Betuletum pubescentis Czerw. 1972Betula pubescens-Thelypteris palustris Czerw. 1972
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Echinochloo-Setarietum Krusem. et Vlieg. (1939) 1940
Ass.Echio-Melilotetum R.Tx. 1947
All.Elatini-Eleocharition ovatae Pietsch 1965
Ass.Elecharitetum acicularis (Baumann 1911) Koch 1926
Ass.Eleocharetum ovatae Hayek 1923 n.n.
Ass.Eleocharitetum multicaulis (Allorge 1922) R.Tx. 1937
Ass.Eleocharitetum palustris Šennikov 1919
All.Eleocharition acicularis Pietsch 1966 em. Dierss. 1975
Ass.Eleocharito-Caricetum bohemicae Klika 1935 em. Pietsch 1961Eleocharetum ovatae Hayek 1923 n.n.
Ass.Elodeetum canadensis (Pign. 1953) Pass. 1964
Ass.Elymo-Ammophiletum Br.-Bl. et De Leeuw 1936
SubAss.Elymo-Ammophiletum arenariae festucetosum 
SubAss.Elymo-Ammophiletum arenariae honckenyetosum 
SubAss.Elymo-Ammophiletum arenariae typicum 
Cl.Elyno-Seslerietea Br.-Bl. 1948Seslerietea variae Br.-Bl. 1948 em. Oberd. 1978
All.Empetrion nigri Böcher 1943
Ass.Empetro nigri-Pinetum (Libb. et Siss. 1939 n.n.) Wojt. 1964
Ass.Empetro-Trichophoretum austriaci (Zlatn. 1928) Jenik 1961 em. W.Mat. 1974
Ass.Empetro-Vaccinietum Br.-Bl. 1926
All.Empetron boreale Böcher 1943Empetrion nigri Böcher 1943
Zb.Empetrum nigrum-Vaccinium vitis-idaea R. Markowski 1997
O.Epilobietalia angustifolii R.Tx. 1950Atropetalia Vlieg. 1937
O.Epilobietalia fleischeri Moor 1958
Cl.Epilobietea angustifolii R.Tx. et Prsg 1950
Ass.Epilobio-Geranietum robertiani Lohm. in Oberd. et all. 1967 ex Görs et Müller 1969
Ass.Epilobio-Juncetum effusi Oberd. 1957
Ass.Epilobio-Salicetum capreae Oberd. 1957
Ass.Epilobio-Senecionetum silvatici R. Tx. 1937 em. 1950Senecioni sylvatici-Epilobietum angustifolii (Hueck 1931) R.Tx. 1950
All.Epilobion angustifolii (Rübel 1933) Soó 1933
All.Epilobion fleischeri Br.-Bl. in J.et G.Br.-Bl. 1931
Ass.Equisetetum fluviatilis Steffen 1931
Ass.Equisetum limosi Steffen 1931Equisetetum fluviatilis Steffen 1931
O.Eragrostietalia J.Tx. 1961
Ass.Eragrostio-Polygonetum avicularis (R.Tx. 1950) Oberd. 1952
All.Eragrostion R.Tx. ap. Slavnić 1944
Ass.Ericetum tetralicis R.Tx. 1937
All.Ericion tetralicis Schwick. 1933
O.Erico-Pinetalia Horvat 1959
Cl.Erico-Pinetea Horvat 1959
All.Erico-Pinion Br.-Bl. 1939
Ass.Erico-Sphagnetum (Schwick. 1933) Moore 1968
Ass.Erigeronto-Bryetum Balcerk. ap. Balcerk. et Rusińska 1987
Ass.Erigeronto-Lactucetum Lohm. 1950
Ass.Eriophoro-Trichophoretum caespitosi (Zlatn. 1928, Rudoph et all. 1928) Rübel 1933 em. Dierss. 1975
Zb.Eriophorum vaginatum-Sphagnum fallax Hueck 1928 pro ass.
Ass.Erysimo-Melilotetum Faliński (1963) 1965
All.Eu-Arction R.Tx. 1937 em. Siss. 1946Arction lappae R.Tx. 1937 em. 1950
All.Eu-Nardion Br.-Bl. 1926 em. Oberd. 1959Nardion Br.-Bl. 1926 em. Oberd. 1959
Ass.Eupatorietum cannabini R.Tx. 1937Calystegio-Eupatorietum Görs 1974
Ass.Euphorbio-Melandrietum Müller 1965Lathyro-Melandrietum noctiflori Oberd. 1957
GrAss.eutroficzne łąki wilgotne Calthion palustris 
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
O.Fagetalia sylvaticae Pawł. in Pawł., Sokoł. et Wall. 1928
Ass.Fagetum boreoatlanticum Tx. 1937Galio odorati-Fagetum Rübel (1930) ex Sougnez et Thill 1959
Ass.Fagetum carpaticum Klika 1927Dentario glandulosae-Fagetum W. Mat. 1964 ex Guzikowa et Kornaś 1969
All.Fagion sylvaticae R.Tx. et Diem. 1936
Ass.Fago-Quercetum anonimFago-Quercetum petraeae R. Tx. 1955
Ass.Fago-Quercetum petraeae R. Tx. 1955
Zb.Fagus sylvatica-Cruciata glabra 
Zb.Fagus sylvatica-Cypripedium calceolus 
Zb.Fagus sylvatica-Hypericum maculatum 
Zb.Fagus sylvatica-Mercurialis perennis Cel. 1962
Ass.Falcario vulgaris-Agropyretum repentis Müller et Görs 1969
O.Festucetalia valesiacae Br.-Bl. et R.Tx. 1943
Ass.Festucetum carpaticae (Dom. 1925) Pawł. et Stecki 1926
Ass.Festucetum pallentis (Kozł. 1928) Kornaś 1950
Ass.Festuco pratensis-Plantaginetum Balcerk. et Pawlak 2000
Ass.Festuco psammophilae-Koelerietum glaucae Klika 1931
Ass.Festuco rubrae-Equisetetum ramosissimi Fijałk. 1978 em. Głow. 1988
Ass.Festuco versicoloris-Agrostietum alpinae Pawł., Sokoł. et Wallisch 1928
Ass.Festuco versicoloris-Seslerietum tatrae Szaf., Pawł. et Kulcz. (1923) 1927
Cl.Festuco-Brometea Br.-Bl. et R.Tx. 1943
Ass.Festuco-Cynosuretum Büker 1941
Ass.Festuco-Elymetum arenarii Steffen 1931
All.Festuco-Stipion (Klika 1931) Krausch 1961
Ass.Ficario-Ulmetum campestris KnappFicario-Ulmetum minoris Knapp 1942 em. J.Mat. 1976
Ass.Ficario-Ulmetum minoris Knapp 1942 em. J.Mat. 1976
Ass.Filagini-Vulpietum Oberd. 1938
All.Filipendulion ulmariae Segal 1966
Ass.Filipendulo ulmariae-Menthetum longifoliae Zlinska 1989
Ass.Filipendulo-Geranietum palustris W.Koch 1926
All.Filipendulo-Petasition Br.-Bl. 1947 p.p.Filipendulion ulmariae Segal 1966
All.Fragarion vescae R.Tx. 1950Atropion belladonnae Br.-Bl. 1930 em. Oberd. 1957
Ass.Frangulo-Rubetum plicati Neum. in R.Tx. 1952 em. Oberd. 1983
Ass.Fraxino-Alnetum W. Mat. 1952
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Galinsogo-Setarietum (R.Tx. et Beck. 1942) R.Tx. 1950
SubAll.Galio odorati-Fagenion (R. Tx. 1955) Th. Müller 1992
Ass.Galio odorati-Fagetum Rübel (1930) ex Sougnez et Thill 1959
SubAll.Galio rotundifolii-Abietenion Oberd. 1961
Ass.Galio rotundifolii-Piceetum (carpaticum) J.Mat. 1977
Ass.Galio sylvatici-Carpinetum Oberd. 1957Galio sylvatici-Carpinetum betuli Oberd. 1957
Ass.Galio sylvatici-Carpinetum betuli Oberd. 1957
SubAss.Galio-Carpinetum betuli corydaletosum 
SubAss.Galio-Carpinetum betuli lathyretosum 
SubAss.Galio-Carpinetum betuli luzuletosum 
SubAss.Galio-Carpinetum betuli polytrichetosum 
SubAss.Galio-Carpinetum betuli stachyetosum Krotoska 1989
SubAss.Galio-Carpinetum betuli typicum 
O.Galio-Parietarietalia officinalis Boşciau et all. 1966
SubCl.Galio-Urticenea (Pass. 1967) Th. Müller in Oberd. 1983
Ass.Geranio-Anemonetum sylvestris Th. Müll. 1961
Ass.Geranio-Peucadanetum cervariae (Kuhn 1937) Th. Müll. 1961
Ass.Geranio-Silenetum gallicae Kornaś (1955) 1968
Ass.Geranio-Trifolietum alpestris Th. Müll. 1961
Ass.Geranio-Trisetetum flavescenstis Knapp 1951Meo-Festucetum Bartsch 1940
All.Geranion sanguinei R.Tx. 1961
Ass.Gladiolo-Agrostietum capillaris (Br.-Bl. 1930) Pawł. et Wal. 1949
O.Glauco-Puccinellietalia Beeft. et Westh. ap. Beeft. 1962
O.Glechometalia hederaceae R.Tx. in R.Tx. et Brun-Hool 1975
Ass.Glycerietum fluitantis Wilzek 1935Sparganio-Glycerietum fluitantis Br.-Bl. 1925 n.n.
Ass.Glycerietum maximae Hueck 1931
Ass.Glycerietum plicatae (Kulcz. 1928) Oberd. 1954
GrAss.górskie lasy ziołoroślowe 
GrSubAss.grąd środkowoeuropejski niskie 
GrAss.grądowe zespoły zboczowe Aceri-Tilietum Jutrz.-Trzeb. 1993 non Faber 1936
GrSubAss.grądy subkontynentalne niskie 
GrSubAss.grądy subkontynentalne wysokie 
GrSubAss.grądy środkowoeuropejskie wysokie 
GrAss.grupa Potametum lucentis 
GrAss.grupa Potametum pectinati 
Ass.Gymnocarpietum robertiani Kuhn 1937, R.Tx. 1937
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Heleocharetum ovatae (Hayek 1923) Moor 1936Eleocharetum ovatae Hayek 1923 n.n.
Ass.Helichryso-Jasionetum litoralis Libb. 1940
Ass.Herniarietum glabrae Hejny et Jehl. 1975
Ass.Hieracio (alpini)-Nardetum Szafer et all. 1923 em. Balcerk. 1984
Ass.Hieracio (vulgati)-Nardetum Kornaś 1955 n.n. em. Balcerk. 1984
Ass.Hippophao-Salicetum arenariae (Br.-Bl. et De Leeuw 1936) R.Tx. 1937
Ass.Hippuridetum submersae Podbielk. et Tomasz. 1977 prov. n.n.
Ass.Hippuridetum vulgaris Pass. 1955
Ass.Honckenyo-Agropyretum juncei R.Tx. 1955
Ass.Hordeetum murini Libb. 1933
Ass.Hordeo-Brometum (Allorge 1922) Lohm. 1950Hordeetum murini Libb. 1933
Ass.Hottonietum palustris R.Tx. 1937
All.Hottonion Segal 1964
Ass.Hydrilletum verticillatae Tomasz. 1978
Ass.Hydrocharitetum morsus-ranae Langendonck 1935
All.Hydrocotylo-Baldelion R.Tx. et Dierss. ap. Dierss. 1972
Zb.Hypnum jutlandicum Balcerk. et Brzeg 1978
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Inuletum ensifoliae Kozł. 1925
Ass.Iridetum pseudacori Eggler 1933
Ass.Isoetetum echinosporae Koch 1926 em. Dierss. 1975
Ass.Isoetetum lacustris Szańk. et Kłos. 1996 n.n.
All.Isoetion lacustris Nordh. 1936 em. Dierss. 1975
Cl.Isoeto-Nanojuncetea Br.-Bl. et R.Tx. 1943
Ass.Ivetum xanthifoliae Fijałkowski 1967
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Cl.Juncetea trifidi Hadač in Klika et Hadač 1944
Ass.Juncetum acutiflori Br.-Bl. 1915
Ass.Juncetum gerardi Nordh. 1923
Ass.Juncetum macri (Diem., Siss. et Westh. 1940) Schwick. 1944 em. R.Tx. 1950Juncetum tenuis (Diem., Siss. et Westh. 1940) Schwick. 1944 em. R.Tx. 1950
Ass.Juncetum subnodulosi W.Koch 1926
Ass.Juncetum tenuis (Diem., Siss. et Westh. 1940) Schwick. 1944 em. R.Tx. 1950
All.Juncion trifidi Krajina 1933
Ass.Junco trifidi-Festucetum airoidis Wal. 1933
Ass.Junco-Cynosuretum Sougnez 1957
Ass.Junco-Molinietum Prsg 1951
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Kickxietum spuriae Krusem. et Vlieg. 1939
Ass.Kochietum arenariae Fijałk. 1978
Cl.Koelerio glaucae-Corynephoretea canescentis Klika in Klika et Novak 1941
Ass.Koelerio-Astragaletum arenarii Głow. 1988
Cl.Koelerio-Corynephoretea anonimKoelerio glaucae-Corynephoretea canescentis Klika in Klika et Novak 1941
Ass.Koelerio-Festucetum rupicolae Kornaś 1952
Ass.Koelerio-Festucetum sulcatae Kornaś 1952Koelerio-Festucetum rupicolae Kornaś 1952
All.Koelerion albescentis R.Tx. 1937
All.Koelerion glaucae (Volk 1931) Klika 1935
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Lamio albi-Conietum maculati Oberd. 1957
Ass.Lamio-Veronicetum politae Kornaś 1950
GrAss.lasy dębowo-grabowe (dawniej Querco-Carpinetum medioeuropaeum) 
Ass.Lathyro-Melandrietum noctiflori Oberd. 1957
Ass.Ledo-Sphagnetum magellanici Sukopp 1959 em. Neuhäusl 1969
Ass.Leersietum oryzoidis (Krause in R.Tx. 1955) Pass. 1957
Ass.Leersio-Bidentetum (Koch 1926) Poli et J.Tx. 1960
O.Lemnetalia minoris R.Tx. 1955
Cl.Lemnetea minoris R. Tx. 1955
Ass.Lemnetum gibbae Miy. et J.Tx. 1960
Ass.Lemnetum trisulcae (Kelhofer 1915) Knapp et Stoffers 1962
All.Lemnion gibbae R.Tx. et A.Schwabe 1974 in R.Tx. 1974
Ass.Lemno minoris-Salvinietum natantis (Slavnić 1956) Korneck 1959
All.Lemno minoris-Salvinion natantis Slavnić 1956 em. R.Tx. et A.Schwabe 1981
Ass.Leonuro-Arctiletum tomentosi Lohm. ap. R.Tx. 1950 + Balloto-Chenopodietum R.Tx. 1931 em. Lohm. 1950Leonuro-Ballotetum nigrae Slavn. 1951
Ass.Leonuro-Ballotetum nigrae Slavn. 1951
Ass.Leucobryo-Pinetum W.Mat. (1962) W.Mat. et J.Mat. 1973
Ass.Ligustro-Prunetum R.Tx. 1952Pruno-Ligustretum R.Tx. 1952 nom. inv. Oberd. 1970
Ass.Lithospermo-Quercetum subboreale W.Mat et A.Mat. 1955Quercetum pubescenti-petraeae Imchenetzky 1926 n.inv. Heinis 1933
O.Littorelletalia uniflorae Koch 1926
Cl.Littorelletea uniflorae Br.-Bl. et R.Tx. 1943
Ass.Lobelietum dortmannae (Osvald 1923) R. Tx. ap. Dierss. 1972
All.Lobelion (Van den Berghen 1944) R.Tx. et Dierss. ap. Dierss. 1972
All.Loiseleurio-Vaccinion Br.-Bl. in Br.-Bl. et Jenny 1926
Ass.Lolio-Cynosuretum R.Tx. 1937
All.Lolio-Linion R.Tx. 1950
Ass.Lolio-Plantaginetum Beger 1932Lolio-Polygonetum arenastri Br-Bl. 1930 em. Lohm. 1975
Ass.Lolio-Polygonetum arenastri Br-Bl. 1930 em. Lohm. 1975
SubAll.Lunario-Acerenion pseudoplatani (Moor 1973) Th. Müller 1992
Ass.Lunario-Aceretum pseudoplatani Grüneberg et Schlüt. 1957
Ass.Luronietum natantis Szańkowski 1998 n.n.
Ass.Luzuletum alpino-pilosae Br.-Bl. 1926
Ass.Luzulo luzuloidis-Fagetum (Du Rietz 1923) Markgr. 1932 em. Meusel 1937
Ass.Luzulo luzuloidis-Quercetum petraeae Hilitzer 1932
Ass.Luzulo nemorosae-Fagetum (Du Rietz 1923) Markgr. 1932 em. Meusel 1937Luzulo luzuloidis-Fagetum (Du Rietz 1923) Markgr. 1932 em. Meusel 1937
Ass.Luzulo pilosae-Fagetum W. Mat. et A. Mat. 1973
SubAll.Luzulo-Fagenion (Lohm. ex R. Tx. 1954) Oberd. 1957
Ass.Luzulo-Quercetum petraeae Pass. 1953 em. Neuh. et Neuh. 1967Luzulo luzuloidis-Quercetum petraeae Hilitzer 1932
Zb.Lycietum halimifolii Felf. 1942zbiorowisko z Lycium barbarum 
Zb.Lycopsetum Wójcik 1983 n.n.Lycopsis arvensis 
Zb.Lycopsis arvensis 
Ass.Lysimachio vulgaris-Filipenduletum Bal.-Tul. 1978
Ass.Lythro-Filipenduletum ulmariae Hadač et all. 1997
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
GrAss.łęg wierzbowo-topolowy 
GrAss.łęgi olszowe niżowe (Alnenion glutinoso-incanae) 
GrAss.łęgi podgórskie i górskie (Alnenion glutinoso-incanae) 
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
All.Magnocaricion Koch 1926
All.Magnocaricion elatae W. Koch 1926, Caricion elatae W. Koch 1926Magnocaricion Koch 1926
Zb.Melampyrum pratense-Hieracium (Pass. 1967) Th. Müll. 1978
SubAll.Melico-Fagetum Lohm. ap. Seibert 1954Galio odorati-Fagenion (R. Tx. 1955) Th. Müller 1992
Ass.Melico-Fagetum auct. polon.Galio odorati-Fagetum Rübel (1930) ex Sougnez et Thill 1959
Ass.Mentho longifoliae-Juncetum inflexi Lohm. 1953 n.inv.
Ass.Meo-Festucetum Bartsch 1940
Zb.Mercuriali-Fagetum Cel. 1962Fagus sylvatica-Mercurialis perennis Cel. 1962
GrAss.mezotroficzne łąki wilgotne Calthion palustris 
GrAss.mokre łąki, częściowo zabagnione Calthion palustris 
O.Molinietalia caeruleae W. Koch 1926
Ass.Molinietum caeruleae W.Koch 1926
Ass.Molinietum medioeuropaeum W. Koch. 1926Molinietum caeruleae W.Koch 1926
Ass.Molinio (caeruleae)-Quercetum roboris (R. Tx. 1937) Scam. et Pass. 1959
Ass.Molinio arundinaceae-Quercetum roboris R. et Z. Neuhäusl 1967
Ass.Molinio caeruleae-Pinetum W.Mat. et J.Mat. 1973
Cl.Molinio-Arrhenatheretea R.Tx. 1937
All.Molinion caeruleae W. Koch 1926
GrAss.Montenion (Maas 1959) Den Held et Westh. 1969
O.Montio-Caraminetalia Pawł. 1928
Cl.Montio-Cardaminetea Br.-Bl. et R.Tx. 1943
Ass.Montio-Philonotidetum fontanae Büeker et R.Tx. in Büeker 1942
Zb.Myricaria germanica Kornaś et Medw.-Kornaś. 1963
Ass.Myrico-Salicetum auritae (Allg. 1922) R.Tx. et Pass. 1961
Ass.Myriophylletum spicati Soó 1927
Ass.Myriophylletum verticillati Soó 1927
Ass.Myriophyllo-Littorelletum Jeschke 1959
Ass.Myriophyllo-Nupharetum Koch 1926Nupharo-Nymphaeetum albae Tomasz. 1977
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Najadetum intermiediae (Koch 1926) Lang 1973
O.Nardetalia Prsg 1949
All.Nardion Br.-Bl. 1926 em. Oberd. 1959
Cl.Nardo-Callunetea Prsg 1949
All.Nardo-Galion saxatilis Prsg 1949Violion caninae Schwick. 1944
Ass.Nardo-Juncetum squarrosi (Nordh. 1920) Büker 1942
Ass.Nasturtietum officinalis (Seib. 1962) Oberd. et all. 1967
GrAss.nietorfotwórcze szuwary turz. lub traw. na ter. zalew. 
Ass.Nupharetum pumilii Oberd. 1953
Ass.Nupharo-Nymphaeetum albae Tomasz. 1977
Ass.Nymphaeetum candidae Miljan 1958
All.Nymphaeion Oberd. 1953
Ass.Nymphoidetum peltatae (All. 1922) Bellot 1951
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Zb.odmiana nadmorska Vaccinio uliginosi-Pinetum sylvestris 
GrAss.odosobniona grupa (Magnocaricion) 
Ass.Oenantho-Rorippetum Lohm. 1950
SubAll.Onopordenion acanthii Br.-Bl. 1926
O.Onopordetalia acanthii Br.-Bl. et R.Tx. 1943 em. Görs. 1966
Ass.Onopordetum acanthii Br.-Bl. ex Br.-Bl. et all. 1936
All.Onopordion acanthii Br.-Bl. 1926
Ass.Orchido-Schoenetum nigricantis Oberd. 1957Schoenetum nigricantis (Allorge 1922) Koch 1926
Ass.Oreochloetum distichae (subnivale) Pawł. 1926
Ass.Oreochloo distichae-Juncetum trifidi Szaf., Pawł. et Kulcz. (1923) 1927
O.Origanetalia Th. Müller 1962
Ass.Origano-Brachypodietum pinnati Medw.-Kornaś et Kornaś 1963
Ass.Oxalido-Chenopodietum polyspermi Siss. 1950
All.Oxycocco-Empetrion hermaphroditi (Nordh. 1936) R.Tx. 1937
Cl.Oxycocco-Sphagnetea Br.-Bl. et R. Tx. 1943
Ass.Oxyrio digynae-Papaveretum tatrici Pawł. et Stecki 1927 corr. Valachović 1995
Ass.Oxyrio digynae-Saxifragetum carpaticae Pawł. et all. 1928
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Pado-Sorbetum (Hueck 1939) W.Mat. 1965
Ass.Panico sanguinalis-Eragrostietum R.Tx. (1942)1950
All.Panico-Setarion Siss. 1946
Ass.Papaveretum argemonoes (Libb. 1932) Krusem. et Vlieg. 1939
Ass.Papaveri-Melanderietum noctiflori Wassch. 1941Lathyro-Melandrietum noctiflori Oberd. 1957
All.Papaverion tatrici Pawł. 1928 corr. Valachović 1995
Ass.Parvopotamo-Zannichellietum Koch 1926
Ass.Periclymeno-Quercetum pteridetosum Piotrowska 1960Betulo pendulae-Quercetum roboris R. Tx. 1930
Ass.Petasitetum albi Zlatnik 1928
Ass.Petasitetum kablikiani Wal. 1933
Ass.Peucedano cervariae-Coryletum Kozł. 1925 em. Medw.-Korn. 1952
Ass.Peucedano-Pinetum W.Mat. (1962) W.Mat. et J.Mat. 1973
SubAss.Peucedano-Pinetum pulsatilletosum 
SubAss.Peucedano-Pinetum typicum 
Ass.Phalaridetum arundinaceae (Koch 1926 n.n.) Libb. 1931
Ass.Phalarido-Petasitetum hybridi Schwick. 1933
O.Phragmitetalia Koch 1926
Cl.Phragmitetea R. Tx. et Prsg 1942
Ass.Phragmitetum australis (Gams 1927) Schmale 1939
Ass.Phragmitetum communis (Gams 1927) Schmale 1939Phragmitetum australis (Gams 1927) Schmale 1939
All.Phragmition Koch 1926
Ass.Phyllitido-Aceretum Moor 1952
Ass.Phyteumo (orbicularis)-Trifolietum pratensis Balcerk. 1978
O.Piceetalia abietis Pawł. in Pawł. et al. 1928
Ass.Piceetum hercynicum Tx. (1932) 1937Calamagrostio villosae-Piceetum (R.Tx. 1937) Hartm. ex Schlüter 1966
Ass.Piceetum tatricum myrtilletosum Szaf. et al. 1923Plagiothecio-Piceetum tatricum (Szaf., Pawł. et Kulcz. 1923) Br.-Bl., Vlieg. et Siss. 1939 em. J. Mat. 1977
All.Piceion abietis Pawł. et all. 1928
SubAll.Piceo-Vaccinienion uliginosi Seibert in Oberd. (ed.) 1992
Ass.Pilularietum globuliferae R.Tx. 1955 ex Müller et Görs. 1960
Ass.Pinetum mugo carpaticum Pawł. 1927
Ass.Pinetum mugo sudeticum W. Mat. 1960
Ass.Pino cembrae-Piceetum Myczkowski et Lesiński 1974
Ass.Pino mugo-Sphagnetum Kästner et Flössner 1933 em. Neuhäusl 1969 corr. Dierss. 1975
Ass.Pino-Quercetum Mat. et Polak. 1955 s.l.Querco roboris-Pinetum (W.Mat. 1981) J.Mat. 1988
Ass.Pino-Quercetum serratueletosum Mat. et Polak 1955Serratulo-Pinetum (W.Mat. 1981) J.Mat. 1988
Zb.Pinus sylvestris-Calamagrostis varia Panc.-Kot. 1973
Zb.Pinus sylvestris-Carex alba Panc.-Kot. 1973
Ass.Plagiothecio-Piceetum hercynicum (R. Tx. 1937) J.Mat. 1977Calamagrostio villosae-Piceetum (R.Tx. 1937) Hartm. ex Schlüter 1966
Ass.Plagiothecio-Piceetum tatricum (Szaf., Pawł. et Kulcz. 1923) Br.-Bl., Vlieg. et Siss. 1939 em. J. Mat. 1977
O.Plantaginetalia majoris R.Tx. (1943) 1950
Ass.Plantagini-Bupleuretum tenuissimi Fröde 1950
Zb.Poa pratensis-Festuca rubra Fijałk. 1962
Ass.Poetum annuae Gams 1927
Ass.Pohlio-Callunetum Shimwell 1973 em. Brzeg 1981
All.Pohlio-Callunion Shimwell 1973 em. Brzeg 1981
Ass.Polygalo-Nardetum Prsg 1953
Ass.Polygonetum calcati Lohm. 1952
Ass.Polygonetum natantis Soó 1927
All.Polygonion avicularis Br.-Bl. 1931 ex Aich. 1933
Ass.Polygono bistortae-Trollietum europaei (Hundt 1964) Bal.-Tul. 1981
Ass.Polygono brittingeri-Chenopodietum rubri Lohm. 1950
Ass.Polygono-Bidentetum (Koch 1926) Lohm. 1950
O.Polygono-Chenopodietalia (R.Tx. et Lohm. 1950) J.Tx. 1961
All.Polygono-Chenopodion Siss. 1946
Ass.Polygono-Coronopetum squamati Oberd. 1971
All.Polygono-Trisetion Br.-Bl. 1948
Ass.Polysticho-Piceetum (Szaf. et. al. 1923) W.Mat. (1967) 1977
Ass.Polytrichetum sexangulari Br.-Bl. 1926
Ass.Polytricho piliferi-Scleranthetum perennis Moravec 1967
Ass.Polytricho piliferi-Stereocauletum condensati (Zielińska 1967) Głowacki 1988
Ass.Poo nemoralis-Arabidetum alpinae Hadač et Valachović in Valachović et Hadač 1986
Ass.Poo-Anthemetum tinctoriae Müller et Görs 1969 in Oberd. 1970
Ass.Poo-Cerastietum cerastoidis (Söyr. 1954) Oberd. 1957
Ass.Poo-Coronopetum squamati (Oberd. 1957) Gutte 1966Polygono-Coronopetum squamati Oberd. 1971
Ass.Poo-Deschampsietum Pawł. et Wal. 1949
Zb.Poo-Festucetum rubrae Fijałk. 1962Poa pratensis-Festuca rubra Fijałk. 1962
Ass.Poo-Lathyretum palustris Walther 1977
Ass.Poo-Tussilaginetum farfarae R.Tx. 1931
Ass.Poo-Veratretum lobeliani Kornaś (1955 n.n.) 1967
Ass.Populetum albae Br.-Bl. 1931
O.Potametalia Koch 1926
Cl.Potametea R.Tx. et Prsg 1942 ex Oberd. 1957
Ass.Potametum acutifolii Segal 1961
Ass.Potametum compressi Tomasz. 1978
Ass.Potametum filiformis Koch 1926
Ass.Potametum friesi Tomasz. 1978
Ass.Potametum graminei (Koch 1926) Pass. 1964
Ass.Potametum lucentis Hueck 1931
Ass.Potametum natantis Soó 1923
Ass.Potametum nitentis Koch 1926
Ass.Potametum obtusifolii (Carst. 1954) Segal 1965
Ass.Potametum pectinati Carstensen 1955
Ass.Potametum perfoliati Koch 1926 em. Pass. 1964
All.Potamion Koch 1926 em. Oberd. 1957
Ass.Potamo-Najadetum marinae Horvatić et Micev in Horvatić 1933 corr.
O.Potentilletalia caulescentis Br.-Bl. in Br.-Bl. et Jenny 1926
All.Potentillion caulescentis Br.-Bl. in Br.-Bl. et Jenny 1926
Ass.Potentillo albae-Quercetum petraeae Libb. 1933
SubAss.Potentillo albae-Quercetum rosetosum gallicae 
SubAss.Potentillo albae-Quercetum typicum 
All.Potentillo albae-Quercion petraeae Zol. et Jakucs n.nov. Jakucs 1967
Ass.Potentillo-Artemisietum absinthii Faliński 1965
Ass.Potentillo-Festucetum arundinaceae (R.Tx. 1933) Nordh. 1940
Ass.Potentillo-Stipetum capillatae Libb. 1933 em. Krausch 1960
Ass.Prunello-Plantaginetum Faliński 1963
O.Prunetalia spinosae R.Tx. 1952
All.Prunion fruticosae R.Tx. 1952
Ass.Pruno-Crataegetum Hueck 1931Rhamno-Cornetum sanguinei (Kais. 1930) Pass. (1957) 1962
Ass.Pruno-Ligustretum R.Tx. 1952 nom. inv. Oberd. 1970
All.Pruno-Rubion fruticosi R.Tx. 1952 corr. Doing 1962
All.Puccinelion maritimae (Christ. 1927) R.Tx. 1937
Ass.Puccinellietum distansis R. Tx. et Volk 1937Puccinello-Spergularietum salinae (Feekes 1936) R.Tx. et Volk 1937
Ass.Puccinellietum maritimae (Warming 1906) Christ. 1927
Ass.Puccinellio distantis-Salicornietum brachystachyae (Wilkoń-Michalska 1963) R. Tx. 1974
Ass.Puccinellio maritimae-Salicornietum brachystachyae (Christiansen 1955) R. Tx. 1974
Ass.Puccinello-Spergularietum salinae (Feekes 1936) R.Tx. et Volk 1937
Ass.Pulmonario-Alnetum viridis Pawł. et Wal. 1949
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
O.Quercetalia pubescenti-petraeae Klika 1933 corr. Moravec in Beg. et Theurill 1984
O.Quercetalia roboris R. Tx. 1931
Cl.Quercetea robori-petraeae Br.-Bl. et R. Tx. 1943
Ass.Quercetum pubescenti-petraeae Imchenetzky 1926 n.inv. Heinis 1933
All.Quercion petaeo-pubescentis Jakucs 1961 em. Medw.-Korn. 1972Potentillo albae-Quercion petraeae Zol. et Jakucs n.nov. Jakucs 1967
All.Quercion pubescenti-petraeae 
All.Quercion robori-petraeae Br.-Bl. 1932
Ass.Querco roboris-Betuletum R. Tx. 1937Betulo pendulae-Quercetum roboris R. Tx. 1930
Ass.Querco roboris-Pinetum (W.Mat. 1981) J.Mat. 1988
Ass.Querco-Carpinetum medioeuropaeum R.Tx. 1936 p.p. (2)Galio sylvatici-Carpinetum betuli Oberd. 1957
Ass.Querco-Carpinetum medioeuropaeum R.Tx. 1936 p.p. (3)Tilio cordatae-Carpinetum betuli Tracz. 1962
Ass.Querco-Carpinetum medioeuropaeum R.Tx. 1936 p.p. (1)Stellario holosteae-Carpinetum betuli Oberd. 1957
Cl.Querco-Fagetea Br.-Bl. et Vlieg. 1937
Ass.Querco-Piceetum (W. Mat. 1952) W. Mat. et Polak. 1955
Zb.Quercus robur-Carex elongata Sokoł. 1972
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
All.Radiolion linoidis (Rivas Goday 1961) Pietsch 1965
Ass.Ranunculetum circinati (Bennema et Westh. 1943) Segal 1965
Ass.Ranunculetum fluitantis Allorge 1922
All.Ranunculion fluitantis Neuhäusl 1959
Ass.Ranunculo gracilis-Radioletum (Hueck 1932) Libb. 1939
Ass.Ranunculo-Alopecuretum geniculati R.Tx. 1937
Ass.Ranunculo-Callitrichetum hamulatae Oberd. 1957 em. Müller 1977
Ass.Ranunculo-Juncetum bulbosi (Nordh. 1921) Oberd. 1957
Ass.Ranunculo-Myosuretum minimi Diem., Siss. et Westh. 1940
Ass.Ranunculo-Sietum erecto-sumersi (Roll 1939) Müller 1962
Zb.Ranunculus repens 
Ass.regionalnie Calamagrostio arundinaceae-Piceetum Sokołowski 1968Serratulo-Pinetum (W.Mat. 1981) J.Mat. 1988
Ass.Rhamno-Cornetum sanguinei (Kais. 1930) Pass. (1957) 1962
Cl.Rhamno-Prunetea Rivas Goday et Garb. 1961
SubAll.Rhododendro-Vaccinienion Br.-Bl. 1926
Ass.Rhynchosporetum albae Koch 1926
All.Rhynchosporion albae Koch 1926
Ass.Ribeso nigri-Alnetum Sol.-Górn. (1975) 1987
SubAss.Ribeso nigri-Alnetum chrysosplenietosum 
odm.Ribeso nigri-Alnetum chrysosplenietosum odm. subkontynentalna 
odm.Ribeso nigri-Alnetum chrysosplenietosum odm. środkowoeuropejska 
SubAss.Ribeso nigri-Alnetum comaretosum 
odm.Ribeso nigri-Alnetum comaretosum odm. subkontynentalna 
odm.Ribeso nigri-Alnetum comaretosum odm. środkowoeuropejska 
SubAss.Ribeso nigri-Alnetum symphytetosum 
odm.Ribeso nigri-Alnetum symphytetosum odm. subkontynentalna 
odm.Ribeso nigri-Alnetum symphytetosum odm. środkowoeuropejska 
SubAss.Ribeso nigri-Alnetum typicum 
odm.Ribeso nigri-Alnetum typicum odm. subkontynentalna 
odm.Ribeso nigri-Alnetum typicum odm. środkowoeuropejska 
Ass.Ribo nigri-Alnetum anonimRibeso nigri-Alnetum Sol.-Górn. (1975) 1987
Ass.Riccietum fluitantis Slavnić 1956 em. R.Tx. 1974
All.Riccio fluitantis-Lemnion trisulcae R.Tx. et A.Schwabe 1974 in R.Tx. 1974
Ass.Ricciocarpetum natantis Segal 1963 em. R.Tx. 1974
Ass.Rorippo-Agrostietum (Moor 1958) Oberd. et Th. Müller 1961
Ass.Rubetum idaei Pfeiff. 1936 em. Oberd. 1973
All.Rubion subatlanticum R.Tx. 1952Pruno-Rubion fruticosi R.Tx. 1952 corr. Doing 1962
Ass.Rubo fruticosi-Prunetum spinosae Web. 1974 n.inv. Wittig 1976
Ass.Rubo plicati-Sarothamnetum Weber 1987Calluno-Sarothamnetum Malc. 1929 em. Oberd. 1957
Ass.Rubo-Salicetum capreae Oberd. 1957Rubetum idaei Pfeiff. 1936 em. Oberd. 1973
Ass.Rubo-Sambucetum racemosi R.Tx. et Neum. 1950Sambucetum racemosae (Noirf. 1949) Oberd. 1973
Ass.Rudbeckio-Solidaginetium R.Tx. et Raabe 1950
Ass.Rumicetum alpini Beger 1922
Ass.Rumicetum maritimi Siss. 1946
Ass.Rumici-Alopecuretum R. Tx. 1950Ranunculo-Alopecuretum geniculati R.Tx. 1937
Ass.Rumici-Spergularietum rubrae Hülb. 1973
All.Rumicion alpini Klika et Hadač 1944
Cl.Ruppietea maritimae J.Tx. 1960
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Sagino-Bryetum Diem., Siss. et Westh. 1940Bryo-Saginetum procumbentis Diem., Siss. et Westh. 1940 n. inv. Oberd. 1983
Ass.Sagittario-Sparganietum emersi R.Tx. 1953
O.Salicetalia herbaceae Br.-Bl. in Br.-Bl. et Jenny 1926
O.Salicetalia purpureae Moor 1958
Cl.Salicetea herbaceae Br.-Bl. et all. 1947
Cl.Salicetea purpureae Moor 1958
Ass.Salicetum albo-fragilis R.Tx. 1955
Ass.Salicetum herbaceae Br.-Bl. 1913
Ass.Salicetum lapponum W. Mat. 1965
Ass.Salicetum pentandro-cinereae (Almq. 1929) Pass. 1961
Ass.Salicetum retuso-reticulatae Br.-Bl. 1926
Ass.Salicetum silesiacae Parusel 1991
Ass.Salicetum triandro-viminalis Lohm. 1952
Ass.Salici-Myricarietum Moor 1958
Ass.Salici-Populetum Meijer Drees 1936 p.p. (1)Salicetum albo-fragilis R.Tx. 1955
Ass.Salici-Populetum Meijer Drees 1936 p.p. (2)Populetum albae Br.-Bl. 1931
GrAss.Salici-Populetum Meijer Drees 1936łęg wierzbowo-topolowy 
All.Salicion albae R.Tx. 1955
All.Salicion arenariae R.Tx. 1952
All.Salicion elaeagni Moor 1958
All.Salicion herbaceae Br.-Bl. in Br.-Bl. et Jenny 1926
Ass.Salicornietum dolichostachyae Knauer 1952
All.Salicornion ramosissimae R.Tx. 1974
All.Salicornion strictae Br.-Bl. 1953 em. R.Tx. in R.Tx. et Oberd. 1958
Ass.Salsoletum ruhtenicae Philippi 1971
Ass.Salvio verticillatae-Artemisietum Fijałkowski 1971
Ass.Sambucetum ebuli Kajzer 1926
Ass.Sambucetum nigrae Oberd. 1973
Ass.Sambucetum racemosae (Noirf. 1949) Oberd. 1973
All.Sambuco-Salicion R.Tx. et Neum. 1950
Ass.Sanguisorbo-Silaetum (Klapp 1951) Vollr. 1965
Ass.Saxifragetum wahlenbergii Pawł. et Stecki 1928
Ass.Saxifrago tridactylitis-Poetum compressae (Kreh 1945) Géhu et Lerig 1957
Ass.Saxifrago-Festucetum versicoloris Wal. 1933
Ass.Scabioso canescentis-Genistetum Balcerk. et Brzeg 1993
O.Scheuchzerietalia palustris Nordh. 1937
Cl.Scheuchzerio-Caricetea nigrae (Nordh. 1937) R.Tx. 1937
Ass.Schoenetum nigricantis (Allorge 1922) Koch 1926
Zb.Schoenus ferrugineus (Fijałk. 1960) Pałcz. 1964
Ass.Scirpetum lacustris (Allorge 1922) Chouard 1924
Ass.Scirpetum maritimi (Br.-Bl. 1931) R.Tx. 1937
Ass.Scirpetum silvatici Ralski 1931
Ass.Scirpetum sylvatici anonimScirpetum silvatici Ralski 1931
Zb.Scleranthetum annui baltorossicum Prsg 1950Scleranthus annuus 
Ass.Sclerantho-Herniarietum glabrae Głow. 1988
Zb.Scleranthus annuus 
Ass.Scorpidio-Utricularietum minoris Müller et Görs 1960
O.Secalietea Br.-Bl. 1951Centauretalia cyanii R.Tx. 1950
O.Secalinion (Luquet 1926) Br.-Bl. 1931 in Kornaś 1950Centauretalia cyanii R.Tx. 1950
Cl.Secalino-Violetalia (Br.-Bl. 1931) Sissingh 1943Stellarietea mediae R.Tx., Lohm. et Prsg 1950
All.Sedo albi-Veronicion dilleni (Oberd. 1957) Korneck 1974Arabidopsidion thalianae Pass. 1964
Ass.Sedo-Peucedanetum oreoselini Brzeg 1988
O.Sedo-Scleranthetalia Br.-Bl. 1955
All.Sedo-Scleranthion Br.-Bl. 1949
Ass.Sempervivetum soboliferi Korneck 1975
All.Senecion fluviatilis R.Tx. (1947) 1950 em. R.Tx. 1967
Ass.Senecionetum fluviatilis (Zahlheim. 1979) Th. Müller in Oberd. et all. 1983
Ass.Senecionetum fuchsii (Kaiser 1926) Pfeiff. 1936 em. Oberd. 1973
Ass.Senecioni sylvatici-Epilobietum angustifolii (Hueck 1931) R.Tx. 1950
Ass.Senecioni-Brometum racemosi ap. Oberd. 1957Sanguisorbo-Silaetum (Klapp 1951) Vollr. 1965
Ass.Senecioni-Tussilaginetum Möller 1949
Ass.Serratulo-Piceetum Czerwiński 1977Serratulo-Pinetum (W.Mat. 1981) J.Mat. 1988
Ass.Serratulo-Pinetum (W.Mat. 1981) J.Mat. 1988
O.Seslerietalia variae Br.-Bl. 1926
Cl.Seslerietea variae Br.-Bl. 1948 em. Oberd. 1978
All.Seslerio-Festucion duriusculae Klika (1931) 1948
Ass.Seslerio-Scorzoneretum purpureae Kozł. 1927 em. Medw.-Kornaś 1959
All.Seslerion tatrae Pawł. 1935
Ass.Sieglingio-Agrostietum Brzeg 1981
Ass.Silenetum prostratae Hadač et all. 1969 ex Unar et all. 1984
Ass.Sileno conicae-Cerastietum semidecandri Korneck 1974
Ass.Sileno inflatae-Linarietum minoris J. Herbich 1993
Ass.Sileno otitis-Festucetum Libb. 1933
O.Sisymbrietalia J.Tx. 1961
Ass.Sisymbrietum loeselii Gutte in Rost. et Gutte 1971 em. Eliaš 1979
Ass.Sisymbrietum sophiae Kreh. 1935
Ass.Sisymbrio-Stipetum capillatae (Dziub. 1925) Medw.-Korn. 1959
All.Sisymbrion officinalis R. Tx., Lohm. et Prsg 1950
Ass.Sorbo aucupariae-Aceretum pseudoplatani Cel. et Wojt. (1961 n.n) 1978
Ass.Sparganietum erecti Roll 1938
Ass.Sparganietum minimi Schaaf 1925
Ass.Sparganio-Glycerietum fluitantis Br.-Bl. 1925 n.n.
All.Sparganio-Glycerion fluitantis Br.-Bl. et Siss. in Boer 1942
Ass.Spergulario-Illecebretum verticillati Sissingh 1957
Ass.Spergulo morisonii-Corynephoretum canescentis (R.Tx. 1928) ex Czyżewska 1992Spergulo-Corynephoretum (R.Tx. 1928) Libb. 1933
Ass.Spergulo-Chrysanthemetum segeti (Br.-Bl. et De Leeuw 1936) R.Tx. 1937
Ass.Spergulo-Corynephoretum (R.Tx. 1928) Libb. 1933
Ass.Spergulo-Echinochloetum R.Tx. 1950Echinochloo-Setarietum Krusem. et Vlieg. (1939) 1940
Ass.Spergulo-Lolietum remoti (Rothm. 1944) Kornaś (1954 n.n.) 1961
O.Sphagnetalia magellanici (Pawł. 1928) Moore (1964) 1968
Ass.Sphagnetum magellanici (Malc. 1929) Kästner et Flössner 1933
Ass.Sphagnetum medii Kästn. 1933Sphagnetum magellanici (Malc. 1929) Kästner et Flössner 1933
All.Sphagnion magellanici Kästner et Flössner 1933 em. Dierss. 1975
Ass.Sphagno girgensohnii-Piceetum Polak. 1962
Ass.Sphagno squarrosi-Alnetum Sol.-Górn. (1975) 1987
odm.Sphagno squarrosi-Alnetum odm. subborealna 
odm.Sphagno squarrosi-Alnetum odm. subkontynentalna 
odm.Sphagno squarrosi-Alnetum odm. suboceaniczna 
odm.Sphagno squarrosi-Alnetum odm. środkowoeuropejska 
O.Sphagno-Ericetalia Br.-Bl. 1948 em. Moore (1964) 1968
Ass.Sphagno-Utricularietum ochroleucae (Schum. 1937) Oberd. 1957
All.Sphagno-Utricularion Müller et Görs 1960
Zb.Sphagnum recurvum-Eriophorum angustifolium Jasn. 1968 pro ass.
Ass.Spirodeletum polyrhizae (Kelhofer 1915) W.Koch 1954 em. R.Tx. et A.Schwabe 1974 in R.Tx. 1974
Cl.Stellarietea mediae R.Tx., Lohm. et Prsg 1950
Ass.Stellario holosteae-Carpinetum betuli Oberd. 1957
SubAss.Stellario holosteae-Carpinetum betuli deschampsietosum 
SubAss.Stellario holosteae-Carpinetum betuli ficarietosum 
SubAss.Stellario holosteae-Carpinetum betuli typicum 
Ass.Stellario nemorum-Alnetum glutinosae Lohm. 1957
Ass.Stellario-Carpinetum Oberd. 1957Stellario holosteae-Carpinetum betuli Oberd. 1957
Ass.Stellario-Isolepidetum seacei (Koch 1926) Moor 1936
Ass.syn. Najadetum marinae Fukarek 1961Najadetum intermiediae (Koch 1926) Lang 1973
Ass.syn. Najadetum marinae Phil. 1969Potamo-Najadetum marinae Horvatić et Micev in Horvatić 1933 corr.
All.syn. Salicornion dolichostachyae anonimSalicornion strictae Br.-Bl. 1953 em. R.Tx. in R.Tx. et Oberd. 1958
GrAss.szuwary halofilne 
GrAss.szuwary typowe z gatunkami z Magnocaricion 
GrAss.szuwary typowe z udziałem roślin wodnych 
GrAss.szuwary właściwe o zmiennym poziomie wody 
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Tanaceto-Artemisietum vulgaris Br.-Bl. 1931 em. 1949Artemisio-Tanacetetum vulgaris Br.-Bl. 1931 corr. 1949
Zb.Taxo-Fagetum auct. polon.Fagus sylvatica-Hypericum maculatum 
Ass.Teesdaleo-Arnoseridetum (Malc. 1929) R.Tx. 1937Arnoserido-Scleranthetum (Edouard 1925) R.Tx. 1937
Ass.Thalictro-Salvietum pratensis Medw.-Kornaś 1959
Ass.Thelypteridi-Phragmitetum Kuiper 1957
Zb.Thelypterido-Betuletum pubescentis anonimBetula pubescens-Thelypteris palustris Czerw. 1972
All.Thero-Airion R. Tx. 1951 + większość zespołów Armerion elongatae Krausch 1959Vicio lathyroidis-Potentillion argenteae Brzeg in Brzeg et M.Wojt. 1996
O.Thero-Salicornietalia Pign. 1953 em R.Tx. 1954 in R.Tx. et Oberd. 1958
Cl.Thero-Salicornietea Pign. 1953 em R.Tx. 1954 in R.Tx. et Oberd. 1958
O.Thlaspietalia rotundifolii Br.-Bl. in Br.-Bl. et Jenny 1926 em. Seibert 1977
Cl.Thlaspietea rotundifolii Br.-Bl. et all. 1948
Ass.Thymo-Potentilletum puberulae Kornaś (1955 n.n.) 1967
SubAll.Tilienion platyphylli (Moor 1975) Th. Müller 1992
SubAss.Tilio cordaetae-Carpinetum betuli astrantietosum 
SubAss.Tilio cordaetae-Carpinetum betuli calamagrostietum 
SubAss.Tilio cordaetae-Carpinetum betuli caricetosum brizoides 
SubAss.Tilio cordaetae-Carpinetum betuli caricetosum remotae 
SubAss.Tilio cordaetae-Carpinetum betuli circaetosum alpinae 
SubAss.Tilio cordaetae-Carpinetum betuli corydaletosum 
SubAss.Tilio cordaetae-Carpinetum betuli festucetosum heterophyllae 
SubAss.Tilio cordaetae-Carpinetum betuli luzuletosum 
SubAss.Tilio cordaetae-Carpinetum betuli melittetosum 
SubAss.Tilio cordaetae-Carpinetum betuli stachyetosum 
SubAss.Tilio cordaetae-Carpinetum betuli typicum 
Ass.Tilio cordatae-Carpinetum betuli Tracz. 1962
All.Tilio platyphyllis-Acerion pseudoplatani Klika 1955
Ass.Tilio-Carpinetum anonimTilio cordatae-Carpinetum betuli Tracz. 1962
GrAss.torfowiska wysokie leśne 
GrAss.torfowiska wysokie nieleśne 
Ass.Torilidetum japonicae Lohm. in Oberd. et all. 1967 ex Görs et Th. Müller 1969
Ass.Trapetum natantis Müller et Görs 1969
Ass.Trientali-Fagetum Tx. 1960 n.n.Luzulo pilosae-Fagetum W. Mat. et A. Mat. 1973
O.Trifolio fragiferae-Agrostietalia stoloniferae R.Tx. 1970
Ass.Trifolio-Agrimonietum Th. Müll. 1961
Ass.Trifolio-Anthyllidetum maritimae Cel. et Piotr. 1965
Cl.Trifolio-Geranietea sanguinei Th. Müller 1962
Ass.Trifolio-Melampyretum nemorosi Passarge 1967
All.Trifolion medii Th. Müller 1961
Ass.Triglochino-Glaucetum maritimae Wilk.-Mich. 1963
Ass.Typhetum angustifoliae (Allorge 1922) Soó 1927
Ass.Typhetum latifoliae Soó 1927
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
SubAll.Ulmenion minoris Oberd. 1953
Ass.Urtico-Aegopodietum podagrariae (R.Tx. 1963 n.n.) em. Dierschke 1974
Ass.Urtico-Aegopodietum podagrariae R.Tx. 1963 ex Görs 1968Urtico-Aegopodietum podagrariae (R.Tx. 1963 n.n.) em. Dierschke 1974
Ass.Urtico-Calystegietum sepium Görs et Th. Müller 1969
Ass.Urtico-Malvetum neglectae (Knapp 1945) Lohm. 1950
O.Utricularietalia intermedio-minoris Pietsch 1965
Cl.Utricularietea intermedio-minoris Den Hartog et Segal 1943 em. Pietsch 1965
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Vaccinio uliginosi-Betuletum pubescentis Libb. 1933
Ass.Vaccinio uliginosi-Empetretum nigri R. Markowski 1997 n.n.
Ass.Vaccinio uliginosi-Pinetum sylvestris Kleist 1929
SubAll.Vaccinio-Abietenion Oberd. 1962
SubAll.Vaccinio-Piceenion Oberd. 1957
O.Vaccinio-Piceetalia Br.-Bl. 1939Piceetalia abietis Pawł. in Pawł. et al. 1928
Cl.Vaccinio-Piceetea Br.-Bl. 1939
Ass.Valeriano-Caricetum flavae Pawł. (1949 n.n.) 1960
Ass.Valeriano-Filipenduletum Siss. in Westh. et all. 1946
Ass.Verbasco-Epilobietum Oberd. 1957
Ass.Veronico longifoliae-Euphorbietum palustris Kornaś 1963
Ass.Veronico-Fumarietum officinalis (Krusem. et Vlieg. 1939) R.Tx. 1950
Ass.Vicietum sylvatico-dumetorum Oberd. et Th. Müll. 1961
Ass.Vicietum tetraspermae (Krusem. et Vlieg. 1939) Kornaś 1950
All.Vicio lathyroidis-Potentillion argenteae Brzeg in Brzeg et M.Wojt. 1996
O.Violetalia calaminariae Br.-Bl. et R.Tx. 1943
Cl.Violetea calaminariae Br.-Bl. et R.Tx. 1943
All.Violion caninae Schwick. 1944
Ass.Violo odoratae-Ulmetum minoris (Weewers 1940) Doing 1962
Ass.Violo-Cnidietum dubii Walther in R.Tx. 1954 (n.inv.)
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Warnstorfietum exannulatae Szańkowski 1998 n.n.
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Xanthietum strumarii Panca 1941
Ass.Xanthio riparii-Chenopodietum Lohm. et Walther 1950
A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · Ł · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Z
Ass.Zannichellietum palustris Lang 1963
Zb.zb. z dom. Sphagnum denticulatum, S. cuspidatum lub Warnstorfia fluitans 
Zb.zb. z Veronica dillenii Wójcik 1976Scleranthus annuus 
GrAss.zbiorowiska acydofilne Trifolion medii 
GrAss.zbiorowiska dynamicznego kręgu olsów 
GrAss.zbiorowiska leśne Alnion glutinosae 
GrAss.zbiorowiska łąk turzycowych 
GrAss.zbiorowiska łąkowo-pastwiskowe Calhtion palustris 
GrAss.zbiorowiska neutrofilne Trifolion medii 
GrAss.zbiorowiska wysokich turzyc lub o grubych rozłogach 
GrAss.zbiorowiska zaroślowe Alnion glutinosae 
Ass.zbiorowisko Myricaria germanica-Salix incana Zarzycki 1956Salici-Myricarietum Moor 1958
Zb.zbiorowisko z Lycium barbarum 
Zb.zbiorowisko z Reynoutria japonica 
Zb.zbiorowisko z Syringa vulgaris 
GrAss.zespoły wysokogórskie Vaccinio-Piceenion 
O.Zosteretalia marinae Beguinot 1941 em. R.Tx. et Oberd. 1958
Cl.Zosteretea marinae Pign. 1953
All.Zosterion Christiansen 1934
Ass.Zostero-Furcellarietum Kornaś 1959
GrAss.zwykle torfotwórcze zb. turzyc kępkowych lub rozłogowych 
literatura · references
· Matuszkiewicz W., 2001 — Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. [14]
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.05.11 · ta strona powstała/was created 22.02.2013

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.atlas-roslin.pl.pl/zbiorowiska-skorowidz.htm"> Skorowidz łacińskich nazw zbiorowisk roślinnych - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>