atlas-roslin.pl

(zespół) Ass.Caricetum paradoxaeSoó in Aszód 1935[229] [🔉 ka·ri·ce·tum pa·ra·do·kse]

zespół turzycy tunikowej
Caricetum appropinquatae(Koch 1926) Soó 1938[14/gł.]
autorzy syntaksonu są widoczni na szerszym ekranie 🛈
Płaty zespołu o kępowej strukturze, w których gatunkiem dominującym jest turzyca tunikowa (Carex appropinquata).

space

Rozwijają się na obrzeżach torfowisk przejściowych i w zagłębieniach śródłąkowych.

space

W procesie sukcesji ekologicznej na żyźniejszych, przeważnie dolinowych siedliskach, przechodzi w zbiorowiska łąkowe klasy Cl.Molinio-Arrhenatheretea; na mniej żyznych, np. zarastających skrajach mis jeziornych, przechodzi w młak niskoturzycowy z klasy Cl.Scheuchzerio-Caricetea fuscae (w której przez niektórych autorów jest lokowany).[14]

statusy wg /Ratyńska et al. (2010) [229]/: syngeneza: zbiorowisko naturalne perdochoryczne • rozpowszechnienie: rzadkie • stan zagrożenia: narażone • siedliska N2000: 7230 ds,ds2 - górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk
Większość syntaksonów wg /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ i/lub /Ratyńska et al. (2010) [229]/. Oznaczenie przypisem lub kolorowym kodem wskazuje źródło takich elementów jak nazwa główna, synonimy, gatunki diagnostyczne; 🟢oba źródła; 🟡[229]; 🔵[14]; 🟣(+)inne źródła. Przypadki bardziej złożone są opatrzone notką.

charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass.Caricetum paradoxae

syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass.Caricetum paradoxae

razem z wymienionymi wyżej gatunkami charakterystycznymi i wyróżniającymi budują charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu (uwaga: gatunki wyróżniające jednostek nadrzędnych nie wchodzą do ChSC, więc ich nie pokazujemy w poniższym zestawieniu)

gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All.Magnocaricion elatae (szuwary wielkoturzycowe)

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji