atlas-roslin.pl

(zespół) Ass.Pino cembrae-PiceetumMyczkowski et Lesiński 1974

górski bór limbowo-świerkowy
Cembro-PiceetumMyczk. 1970
Odpowiada siedlisku „górski bór limbowo-świerkowy (9420)” z wykazu siedlisk przyrodniczych o znaczeniu wspólnotowym. Płaty boru świerkowego o luźnym zwarciu, z jednostkową obecnością sosna limba (Pinus cembra) i modrzew europejski (Larix decidua). Matuszkiewicz umieszcza ten zespół jedynie jako formę Ass.Plagiothecio-Piceetum tatricum [14]. Zespół tej jest podstawą do wyróżnienia siedliska przyrodniczego o znaczeniu wspólnotowym pod kodem - 9420 - górski bór limbowo-świerkowy. Jego występowanie jest ograniczone do niewielkiego obszaru pomiędzy zwartym borem świerkowym regla górnego a zaroślami kosodrzewiny w granitowych wysokogórskich partiach Tatrach Wysokich. Górskie bory limbowo-świerkowe rosną przede wszystkim na stromych stokach oraz w strefie gornej granicy lasu, gdzie nie dochodzi do silnego zwarcia drzewostanów. [48]
autorzy syntaksonu są widoczni na szerszym ekranie 🛈
Większość syntaksonów wg /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ i/lub /Ratyńska et al. (2010) [229]/. Oznaczenie przypisem lub kolorowym kodem wskazuje źródło takich elementów jak nazwa główna, synonimy, gatunki diagnostyczne; 🟢oba źródła; 🟡[229]; 🔵[14]; 🟣(+)inne źródła. Przypadki bardziej złożone są opatrzone notką.

charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass.Pino cembrae-Piceetum

syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass.Pino cembrae-Piceetum

razem z wymienionymi wyżej gatunkami charakterystycznymi i wyróżniającymi budują charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu (uwaga: gatunki wyróżniające jednostek nadrzędnych nie wchodzą do ChSC, więc ich nie pokazujemy w poniższym zestawieniu)
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji