Warstwa mszaków zwykle jest obecna; tworzą ją pionierskie gatunki, np. prątnik srebrzysty (Bryum argenteum) i zęboróg czerwonawy (Ceratodon purpureus).
Przejścia do innych zbiorowisk wydepczyskowych są częste. Na glebach piaszczystych i wysychających zwykle do Ass. Herniarietum glabrae, na bardziej wilgotnych i żyźniejszych do Ass. Sagino procumbentis-Bryetum argentei. Gatunek charakterystyczny - muchotrzew polny (Spergularia rubra) jest liczniej spotykany także w pionierskich zbiorowiskach piasków i płytkich gleb szkieletowych związku All. Vicio lathyroidis-Potentillion argenteae, namuliskowych klasy Cl. Isoeto-Nanojuncetea i chwastów jednorocznych Cl. Stellarietea mediae; zespół Ass. Rumici acetosellae-Spergularietum rubrae może mieć postaci do nich przejściowe.
• wariant Poa annua - na nasłonecznionych piaszczystych drogach leśnych i w pobliżu osiedli ludzkich; gatunkiem diagnostycznym jest wiechlina roczna (Poa annua); warstwa mszysta zwykle rozwinięta,
• wariant Puccinellia distans - na poboczach dróg utwardzanych, zimą posypywanych solą, w sezonie wykaszanych; uboższe florystycznie, z większym pokryciem przez muchotrzew polny (Spergularia rubra) i mannicę odstającą (Puccinellia distans); gatunkiem diagnostycznym jest komosa biała (agg.) (Chenopodium album agg.).