atlas-roslin.pl

(zespół) Ass.Ranunculo-Juncetum bulbosiOberd. 1957[14][229] [🔉 ra·nun·ku·lo-jun·ce·tum bul·bo·si]

zespół situ drobnego i jaskra płomiennika
Junco-Hydrocotyletum vulgarisFijałkowski 1991 nom. inval.[229] · Sphagno-Juncetum bulbosiGrosser 1959[229]
autorzy syntaksonu są widoczni na szerszym ekranie 🛈
• W systemie z /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ zespół ten jest umieszczony w związku All.Lobelion i sądząc z opisu odmiennie (wąsko) potraktowany. W systemie /Ratyńska et al. (2010) [229]/ znajduje się All.Littorellion uniflorae (≡ All.Lobelion) w charakterze zespołu centralnego i o szerokich granicach zmienności. [MS (2024-1-18)]
/Ratyńska et al. (2010) [229]/ Płaty zbiorowiska budowane są przez różne, zastępujące się sezonowo wraz z opadaniem lustra wody, odmiany situ drobnego (Juncus bulbosus), oligotroficzne formy jaskra płomiennika (Ranunculus flammula) i obficie rosnący nieraz wątrobowiec czarostka jamkowata (Fossombronia foveolata), z domieszką torfowców (Sphagnum) i gatunków roślin naczyniowych przechodzących z torfowisk przejściowych.

space

Zasięg zespołu jest rozległy; w Polsce znany jest z całego niżu, w tym z północnej Lubelszczyzny, podawany też bywa z krajów wschodnioeuropejskich. Różnej wielkości fitocenozy, nieraz tworzące przejścia do zbiorowisk związku All.Sphagno-Utricularion, rozwijają się m.in. w litoralu jezior oligotroficznych i dystroficznych, na wysychających dnach torfianek i stawów, a także w babrzyskach dzików w obrębie torfowisk mszarnych.

space

Większość syntaksonów wg /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ i/lub /Ratyńska et al. (2010) [229]/. Oznaczenie przypisem lub kolorowym kodem wskazuje źródło takich elementów jak nazwa główna, synonimy, gatunki diagnostyczne; 🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail. Przypadki bardziej złożone są opatrzone notką; zobacz też specyfikację użytych publikacji.

charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass.Ranunculo-Juncetum bulbosi

syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass.Ranunculo-Juncetum bulbosi

razem z wymienionymi wyżej gatunkami charakterystycznymi i wyróżniającymi budują charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu (uwaga: gatunki wyróżniające jednostek nadrzędnych nie wchodzą do ChSC, więc ich nie pokazujemy w poniższym zestawieniu)

gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O.Littorelletalia uniflorae (zb. brzegowe wód ±oligotroficznych) ⇒ ChCl.

🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji