Asteraceae-kwiaty-letnie-ozdobne

astrowate kwiaty letnie
na stronie — Tagetes (aksamitka) · Chrysanthemum (złocień) · Coreopsis (nachyłek) · Centaurea-uprawiane (chabry uprawiane ozdobne) · inne · Callistephus chinensis (aster chiński) · Bellis perennis hort. (stokrotka odmiany ozdobne) · Ageratum houstonianum (żeniszek meksykański) · Tanacetum parthenium (wrotycz maruna) · Argyranthemum frutescens (argyrantema krzewiasta) · Arctotis hybrida (arktotis ogrodowy) · Calendula officinalis (nagietek lekarski) · Calendula suffruticosa · Cnicus benedictus (drapacz lekarski) · Cosmos bipinnatus (kosmos pierzasty) · Cosmos sulphureus (kosmos siarkowy) · Bidens aurea (uczep złocisty) · Bidens ferulifolia (uczep zapaliczkowaty) · Dahlia hybrida (dalia zmienna) · Gaillardia pulchella (gailardia nadobna) · Gazania ×hybrida (gazania lśniąca) · Helianthus (słonecznik) · Helichrysum bracteatum (kocanki ogrodowe) · Senecio cineraria (starzec srebrzysty) · Helichrysum petiolare (kocanki włochate) · Helichrysum italicum (kocanki włoskie) · Helichrysum litoreum · Felicia (felicja) · Lonas annua (lonas roczny) · Osteospermum ecklonis (osteospermum) · Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata) · Pericallis ×hybrida (cyneraria wysoka) · Silybum marianum (ostropest plamisty) · Zinnia elegans (cynia wytworna) · Zinnia haageana (cynia wąskolistna) · Rhodanthe chlorocephala ssp. rosea (suchlin różowy) · Rhodanthe manglesii (suchlin Mangleza) · Helipterum sandfordii (suchlin Sandforda) · Xeranthemum annuum (suchokwiat roczny) · Ammobium alatum (wiekuistka rozgałęziona) · Sanvitalia procumbens (sanwitalia rozesłana) · Tithonia rotundifolia (titonia okrągłolistna) · Emilia coccinea (emilia szkarłatna) · Carthamus tinctorius (krokosz barwierski) · Carthamus lanatus (krokosz błękitny) · Thelesperma burridgeanum (kosmidium) · Craspedia globosa (kraspedia kulista) · Layia platyglossa (laja) · Melampodium paludosum (melampodium (ogr.)) · Melampodium leucanthum · Thymophylla tenuiloba (tymofila wąskolistkowa) · Thymophylla tenuifolia (tymofila wąskolistna) · Ursinia anethoides (ursynia koprolistna) · Venidium fastuosum (wenidium wspaniałe) · Acmella oleracea · Mauranthemum paludosum (złocień karłowy (maurantemum)) · Cladanthus arabicus (kladantus żółty) · Cirsium japonicum (ostrożeń japoński) · Crepis rubra (pępawa czerwona) · Antennaria (ukwap) · Tolpis barbata (tolpis) · Stevia rebaudiana (stewia) · Brachyscome (czubatka) · Asteriscus (piechotka) · Dimorphotheca (dimorfoteka)

inne

Callistephus chinensis (aster chiński)
Bellis perennis hort. (stokrotka odmiany ozdobne)
Ageratum houstonianum (żeniszek meksykański)
Cosmos bipinnatus (kosmos pierzasty)
Cosmos sulphureus (kosmos siarkowy)
Bidens aurea (uczep złocisty)
Bidens ferulifolia (uczep zapaliczkowaty)
Dahlia hybrida (dalia zmienna)
Amberboa moschata (chaber piżmowy)
Argyranthemum frutescens (argyrantema krzewiasta)
Arctotis hybrida (arktotis ogrodowy)
Tanacetum parthenium (wrotycz maruna)
Calendula officinalis (nagietek lekarski)
Calendula suffruticosa
Cnicus benedictus (drapacz lekarski)
Osteospermum ecklonis (osteospermum)
Gaillardia pulchella (gailardia nadobna)
Gazania ×hybrida (gazania lśniąca)
Helianthus (słonecznik)
Helichrysum bracteatum (kocanki ogrodowe)
Helichrysum petiolare (kocanki włochate)
Senecio cineraria (starzec srebrzysty)
Helichrysum italicum (kocanki włoskie)
Helichrysum litoreum
Felicia (felicja)
Lonas annua (lonas roczny)
Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata)
Pericallis ×hybrida (cyneraria wysoka)
Silybum marianum (ostropest plamisty)
Zinnia elegans (cynia wytworna)
Zinnia haageana (cynia wąskolistna)
Rhodanthe chlorocephala ssp. rosea (suchlin różowy)
Rhodanthe manglesii (suchlin Mangleza)
Helipterum sandfordii (suchlin Sandforda)
Xeranthemum annuum (suchokwiat roczny)
Ammobium alatum (wiekuistka rozgałęziona)
Sanvitalia procumbens (sanwitalia rozesłana)
Tithonia rotundifolia (titonia okrągłolistna)
Emilia coccinea (emilia szkarłatna)
Carthamus tinctorius (krokosz barwierski)
Carthamus lanatus (krokosz błękitny)
Thelesperma burridgeanum (kosmidium)
Craspedia globosa (kraspedia kulista)
Layia platyglossa (laja)
Melampodium paludosum (melampodium (ogr.))
Melampodium leucanthum
Thymophylla tenuiloba (tymofila wąskolistkowa)
Thymophylla tenuifolia (tymofila wąskolistna)
Ursinia anethoides (ursynia koprolistna)
Venidium fastuosum (wenidium wspaniałe)
Acmella oleracea
Mauranthemum paludosum (złocień karłowy (maurantemum))
Cladanthus arabicus (kladantus żółty)
Cirsium japonicum (ostrożeń japoński)
Crepis rubra (pępawa czerwona)
Antennaria (ukwap)
Tolpis barbata (tolpis)
Stevia rebaudiana (stewia)

Callistephus chinensis · aster chiński

aster zwyczajny, gwiazdosz, (potocznie: aster chryzantemowy, chiński, igiełkowy, karłowy)
Aster chinensis
takson uprawiany [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor kwiatów
Callistephus chinensis (aster chiński)
Kwiat roczny uprawiany z rozsady lub rzadziej z siewu do gruntu. W uprawie znajduje się olbrzymia liczba odmian różniących się wysokością (od 15 do 100 cm), wielkością, formą oraz barwą kwiatów oraz porą kwitnienia.

space

Barwa kwiatów od białej, przez żółte, różowe, czerwone, po niebieskofioletowe.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · jednoroczne na kwiat cięty · wysokość 15-100 cm · kwitnienie: 7-10

Bellis perennis hort. · stokrotka odmiany ozdobne

stokrotka pomponowa, (potocznie: stokrotka)
kolor kwiatów
Niska bylina, do 15 cm wysokości, uprawiana zwykle jako kwiat dwuletni.

space

W ogrodach uprawia się dużą liczbę odmian ozdobnych stokrotek o kwiatach pełnych lub półpełnych, o większych niż u gatunku koszyczkach (do 6 cm średnicy). Barwa kwiatów od białej, przez różową do czerwonej.

space

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · kwiaty dwuletnie · na rabatę bylinową · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · bylina na kwiat cięty · wysokość do 15 cm · kwitnienie: 3-9

W ciepłym klimacie niski półkrzew o kulistym lub poduchowatym pokroju, silnie rozgałęziony; u nas uprawiany jak kwiat jednoroczny uprawiany z rozsady lub z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych. W zależności od odmiany rośliny bardzo niskie 10-15 cm wysokości lub wyższe do 60 cm wysokości.

Głównym walorem ozdobnym jest intensywność i długość kwitnienie które trwa, dla roślin z rozsad, od maja, dla wysiewanych od drugiej połowy czerwca, do pierwszych mrozów. Koszyczki kwiatowe gęsto skupione na końcach pędów, typowo niebieskofioletowe, w odmianach także różowe, fioletowe, purpurowe, białe i w pośrednich odcieniach.

Szeroko stosowany na rabaty i kobierce kwiatowe. Z uwagi na niski wzrost i gęsty pokrój bardzo dobry na obwódki które dla lepszej formy i dla intensywnego kwitnienia, można i należy przystrzygać po pierwszej intensywnej fali kwitnienia. Można uprawiać w pojemnikach. Odmiany wysokie można użytkować na kwiat cięty.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · jednoroczne na kwiat cięty · wysokość 10-60 cm

Tanacetum parthenium · wrotycz maruna

złocień maruna
Chrysanthemum parthenium · Pyrethrum parthenium
antropofit zadomowiony we florze polskiej [24]
kenofit, zadomowiony [234]
kolor kwiatów
kolor liści
wystepowanie
o mapie występowania
rzadki; uprawiany i zdziczały

Bylina z rejonu kaukaskiego i Azji mniejszej, u nas uprawiana jak kwiat roczny z rozsady lub siewu wprost do gruntu. Wysokość krępych odmian karłowatych ok. 20 cm, typowych form do 70 cm wysokości. Liście o silnym, aromatycznym zapachu.

Efektowne są kwitnące rośliny, od lipca do września. Koszyczki kwiatowe dość drobne, zebrane w podbaldachy, typowo z białymi kwiatami języczkowatymi i żółtą tarczką, w odmianach ozdobnych półpełne i pełne, z kwiatami w różnych odcieniach żółtego; są dostępne odmiany pomponowe tylko z rozrośniętymi kwiatami rurkowymi lub z rurkowymi i języczkowymi. Są odmiany o żółtym zabarwieniu liści.

Kwiat rabatowy, odmiany karłowate dobre na obwódki lub do uprawy w pojemnikach. Z uwagi na swojski wygląd może być stosowany w ogrodach o charakterze naturalistycznym. Odmiany wysokie dają dobry na kwiat cięty — długo utrzymujący się w wazonie.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu naturalistycznego · jednoroczne na kwiat cięty · wysokość 20-70 cm

Argyranthemum frutescens · argyrantema krzewiasta

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · wysokość 30-100 cm

Arctotis hybrida · arktotis ogrodowy

(potocznie: arktotis, niedźwiedzie ucho)
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Grupa mieszańcowych odmian pochodzących od bylinowych gatunków z Afryki Południowej. U nas uprawiane z rozsady jako kwiaty jednoroczne. W zależności od odmiany 30-100 cm wysokości.

Efektowne w czasie kwitnienia. Koszyczki kwiatowe przypominają miniaturowe gerbery. Tarczka jest ciemna a brzeżne kwiaty języczkowe w zależności od odmiany białe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, w różnych odcieniach. Otwierają się tylko przy pełnym słońcu. Kwitnie od lipca do września.

Na rabaty kwiatowe i do uprawy w pojemnikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · wysokość 30-100 cm · kwitnienie: 7-10

Uprawiana, przynajmniej od średniowiecza, roślina ozdobna pochodząca z rejonu śródziemnomorskiego i Bliskiego Wschodu.

Bardzo często spotykany w uprawie kwiat letni. Notowany także jako przejściowy uciekinier z upraw.

Wysiewany wprost do gruntu kwiat jednoroczny. Rośliny 50-70 cm wysokości (w odmianach także wyższe oraz karłowate odmiany ok. 20 cm wysokości, te są dobre na obwódki lub do pojemników). Efekt ozdobny daje długie kwitnienie. Kwiaty typowe żółte, żółtopomarańczowe, w odmianach także kremowe lub ciemnopomarańczowe, oprócz typowych także półpełne i pełne o różnie układających się kwiatach języczkowych.

Kwitnie od czerwca do końca sezonu wegetacji; można używać jako kwiat cięty.

Do wysadzania na rabatach kwiatowych.

Grupy użytkowe: rośliny lecznicze · kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · jednoroczne na kwiat cięty · wysokość 20-70 cm · kwitnienie: 6-10

Calendula suffruticosa

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Cnicus benedictus · drapacz lekarski

knikus benedyktyński
takson uprawiany [24]

Cosmos bipinnatus · kosmos pierzasty

kosmos podwójnie pierzasty, onętek pierzasty, (potocznie: kosmos, onętek (podwójnie pierzasty))
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Cosmos bipinnatus (kosmos pierzasty)
Roślina jednoroczna z subtropikalnych rejonów Meksyku, u nas kwiat letni uprawiany z siewu wprost do gruntu, rzadziej z rozsady. Pędy kwiatostanowe w zależności od odmiany 40-150 cm wysokości.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · jednoroczne na kwiat cięty · na osłonę z kwiatów (żywopłot jednoroczny) · wysokość 40-150 cm · kwitnienie: 6-10

Cosmos sulphureus · kosmos siarkowy

kosmos żółty, onętek siarkowy
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Kwiat jednoroczny z subtropikalnej Ameryki, u nas uprawiany z siewu wprost do gruntu, rzadziej z rozsady. W pokroju zwarty, silnie rozgałęziony, zależnie od odmiany 30-90 cm wysokości; w uprawie znajdują się odmiany mieszańcowe różniące się barwą kwiatów i wysokością (w tym karłowate).

Ozdobny dzięki obfitemu i długiemu kwitnieniu i kwiatom o pięknej głębokiej barwie, ciemnożółtej lub pomarańczowej do ciemnopomarańczowej.

Rozpoczyna kwitnienie dopiero w sierpniu i obficie kwitnie do końca sezonu wegetacji.

Do wysadzania w grupach na rabatach kwiatowych. Nadaje się na kwiat cięty, długo utrzymuje się w wazonie.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · jednoroczne na kwiat cięty · wysokość 30-90 cm

Bidens aurea · uczep złocisty

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Bidens aurea (uczep złocisty)
Pochodzi z południa Ameryki Północnej, gdzie jest krótkotrwałą byliną. U nas uprawiany jak kwiat jednoroczny z rozsady. Rośliny silnie rozkrzewione, o wiotkich, pokładających się pędach, 60-90 cm długości.

space

Przede wszystkim do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach — roślina atrakcyjnie zwiesza się z brzegu podwieszonych pojemników i przed całe lato i jesień jest pokryta kwiatami. Można uprawiać na rabatach kwiatowych.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · wysokość 60-90 cm · kwitnienie: 7-9

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · wysokość 80-120 cm · kwitnienie: 5-10

Dahlia hybrida · dalia zmienna

dalia ogrodowa, georginia zmienna, (potocznie: dalia karłowa, dalia kołnierzykowa)
Dahlia ×cultorum · Dahlia ×hortensis · Dahlia pinnata · Dahlia variabilis hort.
takson uprawiany [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor kwiatów
Grupa odmian mieszańcowych gatunków z tropikalnych rejonów Ameryki Północnej, byliny o bulwiastych korzeniach. W warunkach Polski uprawiana są jak kwiat sezonowy, o bulwach przechowywanych przez zimę w pomieszczeniach. Nieliczne odmiany uprawia się z nasion, z wcześnie przygotowanej .

space

Doskonały kwiat rabatowy i do stosowania w grupach na kobierce kwiatowe oraz obwódki. Odmiany niskie lub karłowe dobre do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach. Wysokie odmiany sprawdzają się w funkcji osłon lub kwiatowych, letnich żywopłotów. Są też dobre jako kwiat cięty.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · na rabatę bylinową · na obwódki · jednoroczne na kwiat cięty · bylina na kwiat cięty · na osłonę z kwiatów (żywopłot jednoroczny) · wysokość 15-150 cm · kwitnienie: 7-10

Gaillardia pulchella · gailardia nadobna

dzianwa nadobna, gailardia letnia, gailardia roczna
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Gaillardia pulchella (gailardia nadobna)
Krótkotrwała bylina, u nas uprawiana z rozsady jak kwiat roczny z rozsady. Pędy nieco pokładają się i następnie wznoszą na 30-60 cm wysokości.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · jednoroczne na kwiat cięty · wysokość 30-60 cm

Gazania ×hybrida · gazania lśniąca

gazania błyszcząca
Gazania rigens · Gazania ×splendens
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Gazania ×hybrida (gazania lśniąca)
Grupa odmian mieszańcowych gatunków południowoafrykańskich; w naturze bylin rosnących na piaszczystych wydmach. U nas standardowo uprawiane jako kwiat jednoroczny z rozsady. Przy uprawie pojemnikowej można przetrzymać, szczególnie atrakcyjne rośliny, przez zimę w widnymi i chłodnym pomieszczeniu. Rośliny krępe, o szeroko pokładających się pędach, następnie wzniesionych na 20-30 cm.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego · wysokość 20-30 cm · kwitnienie: 6-10

Helichrysum bracteatum · kocanki ogrodowe

nieśmiertelnik wysoki, słomianka, (potocznie: kocanka ogrodowa, kocanki)
Bracteantha bracteatum · Xerochrysum bracteatum
efemerofit [24]
kolor kwiatów
Krótkotrwała bylina pochodząca z Australii. U nas uprawiane jako kwiat jednoroczny z rozsady lub siany wprost do gruntu. Rośliny o wzniesionych, w górze rozgałęzionych pędach, 30-100 cm wysokości, z luźnym baldachogroniastym kwiatostanem.

Ozdobne dzięki koszyczkom kwiatowym; te mają tylko niepozorne, żółte kwiaty rurkowe, za to są otoczone barwnymi listami okrywy koszyczka. Ponieważ okrywa koszyczka wcześnie zasuszona nie rozpada się, daje to trwałą ozdobę, co wyraża potoczna nazwa „nieśmiertelniki”. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do końca sezonu wegetacji. Uprawiane odmiany (H.b. mostruosum) mają silnie powiększone (3-8 cm średnicy), barwne koszyczki od białych i żółtych przez różowe, pomarańczowe, czerwone do czerwonobrązowych, purpurowe i fioletowe. Są też odmiany karłowate do 35 cm.

Do wysadzania na rabatach kwiatowych z przeznaczeniem na kwiat cięty do suchych bukietów. W tym celu ścina się je na samym początku kwitnienia, gdy listki okrywy są jeszcze stulone ku sobie i szybko suszy w przyciemnionym pomieszczeniu aby nie wyblakły i za bardzo nie otworzyły się. Odmiany karłowate nadają się do uprawy w pojemnikach.

Nazwy potoczne: nieśmiertelnik, słomianka, suchołuska są wiązane w zależności od osoby i regionu kraju z tym gatunkiem lub z suchlinem różowym (Rhodanthe chlorocephala ssp. rosea).

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 30-100 cm · kwitnienie: 7-10

Senecio cineraria · starzec srebrzysty

mrozy, starzec mrozy, starzec popielny, (potocznie: mrozy popielate)
Cineraria maritima
takson uprawiany [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor kwiatów
Senecio cineraria (starzec srebrzysty)
cetralny kwietnik z starca srebrzystego (Senecio cineraria) (srebrzysty krąg) i szałwi błyszczącej (Salvia splendens) (czerwone centrum), u dołu zdjęcia pas heliotropu peruwiańskiego (Heliotropium arborescens) (ciemnofioletowy), u góry aksamitki wzniesionej (Tagetes erecta)
Półkrzew lub bylina o drewniejących pędach, z rejonu śródziemnomorskiego, gdzie rośnie na skalistych zboczach; u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z sadzonek przygotowanych z zimowanych roślin matecznych. Tworzy niskie krzaczki, 40-80 cm wysokości, większość odmian ogrodowych jest karłowa, ma 15-40 cm wysokości. Efektowne jest samo gęste ulistnienie; liście są pierzasto podzielone i pokryte filcem srebrzystobiałych włosków. Same kwiaty są niepozorne i raczej psują efekt niż go poprawiają; drobne żółte koszyczki kwiatowe są zebrane po kilkanaście na końcach krótkich pędów; kwitnie od lipca do

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · ozdobne z liści · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · wysokość 40-70 cm · strefa mrozoodporności 8 · kwitnienie: 7-9

Helichrysum petiolare · kocanki włochate

Gnaphalium lanatum · Helichrysum microphyllum == Helichrysum petiolare ssp. microphyllum
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
Krzewinka z Afryki Południowej. U nas uprawiane jako kwiat sezonowy z rozsady lub z sadzonek pędowych pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych. Rośliny tworzą szerokie kępy o pędach początkowo pokładających się, potem wzniesionych na 50-100 cm.

Ozdobę stanowią silnie szarobiało owłosione liście (u typowych), niebieskoszarych lub złocistozielonych. Są też odmiany drobnolistne i o pędach przewieszających się. Same koszyczki kwiatowe są niepozorne, kremowobiałe, zebrane w gęste kwiatostany na końcu pędów kwiatostanowych.

Wyższe odmiany stosuje się do wysadzania na rabatach kwiatowych jako tło dla kwiatów jednorocznych. Niższe, drobnolistne do uprawy w pojemnikach, także wiszących lub jako rośliny okrywowe na rabatach. Liście mają aromatyczny zapach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · ozdobne z liści · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · wysokość 50-100 cm

Helichrysum italicum · kocanki włoskie

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Helichrysum litoreum

Helichrysum angustifolium
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Lonas annua · lonas roczny

lonas żółty
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Roślina jednoroczna z rejonu śródziemnomorskiego. U nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Rośliny silnie rozkrzewione, tworzą krzaczaste kępy, 30-50 cm wysokości.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · do ogrodu naturalistycznego · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 30-50 cm · kwitnienie: 7-10

Osteospermum ecklonis · osteospermum »3

Dimorphotheca ecklonis
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Osteospermum ecklonis (osteospermum)
Pochodzi z Afryki Południowej gdzie jest rośliną wieloletnią, rośnie na terenach piaszczystych o charakterze stepu. U nas ogrodowy kwiat jednoroczny uprawiany z rozsady lub z sadzonek z zimowanych roślin matecznych. Rośliny silnie rozgałęzione, krzaczaste, o pędach początkowo pokładających się, 30-40 cm wysokości.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · na obwódki · do ogrodu skalnego · wysokość 10-30 cm · kwitnienie: 6-9

Pericallis ×hybrida · cyneraria wysoka

popielnik, starzec cyneraria, (potocznie: cyneraria, starzec popielnik)
Senecio cruentus · Senecio ×hybridus
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów

Grupa użytkowa: kwiaty jednoroczne z rozsady · wysokość 15-60 cm

Roślina uprawna, lecznicza, ozdobna. Przejściowo dziczejąca.

Grupa użytkowa: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · wysokość 70-170 cm

Zinnia elegans · cynia wytworna

jakobinka, (potocznie: chryzantemowa, daliowa, karłowa, skabiozowa)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Pochodzi z Meksyku. U nas uprawiana jako kwiat roczny z rozsady lub z siewu do gruntu. Pędy wzniesione, w zależności od odmiany 15-100 cm wysokości (są odmiany karłowate i wysokie), zakończone dużym koszyczkiem kwiatowym (5-14 cm średnicy).

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego · jednoroczne na kwiat cięty · wysokość 15-100 cm · kwitnienie: 7-10

Zinnia haageana · cynia wąskolistna

cynia Haagego, cynia meksykańska
Zinnia angustifolia
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Pochodzi z Meksyku. U nas uprawiana jako kwiat roczny z rozsady lub z siewu do gruntu.

space

Efekt ozdobny daje długi i obfite kwitnienie, od lipca do końca sezonu wegetacji. Same koszyczki kwiatowe są dość małe ok. 2.5 cm średnicy. Kwiaty w odmianach zwykle proste lub ±pełne. Zwykle żółte w różnych odcieniach, z ciemniejszą pomarańczową do czerwonobrązowej nasadą.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego · wysokość 20-40 cm · kwitnienie: 7-10

Rhodanthe chlorocephala ssp. rosea · suchlin różowy

nieśmiertelnik różowy, słomianki rożowe, suchołuska
Acroclinium roseum · Helipterum roseum
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Rhodanthe chlorocephala ssp. rosea (suchlin różowy)
Roślina jednoroczna z Australii. Rozgałęziona w dole, z wieloma sztywnymi, wzniesionymi pędami 30-50(60) cm wysokości, z pojedynczymi koszyczkami.

space

Kwitnie od czerwca/lipca do sierpnia/września. Pewną wadą jest to, że koszyczki stulają się przy braku bezpośredniego słońca.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 30-50 cm · kwitnienie: 6/7-8/9

Rhodanthe manglesii · suchlin Mangleza

słomianki Mangleza, (potocznie: suchlin Manglesa)
Helipterum manglesii
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Uprawiany ozdobny kwiat jednoroczny, 30-40 cm wysokości.

Efektowne są koszyczki zebrane w licznokwiatowym, gęstym kwiatostanie. Koszyczki o ozdobnych listkach okrywy — suchobłoniastych w zależności od odmiany różowe w różnych odcieniach, aż wpadające w fiolet lub białe; w zależności od odmiany mogą być też ±pełne; tarczka żółta.

Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Efektowny na rabacie kwiatowej. Użytkowany jako kwiat cięty oraz na suche bukiety. Do zasuszenia ścina się pod koniec kwitnienia ale przed rozwojem nasion. Suszyć należy szybko i w zaciemnionym pomieszczeniu aby nie wyblakły.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość do 30 cm

Helipterum sandfordii · suchlin Sandforda

(potocznie: suchlin Sandforda (Sanforda))
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Xeranthemum annuum · suchokwiat roczny

nieśmiertelnik roczny
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Roślina jednoroczna z obszaru śródziemnomorskiego i Azji Mniejsze. U nas uprawiany kwiat letni z siewu wprost do gruntu lub z rozsady. Pędy do 40-60 cm wysokości.

Efektowne są koszyczki o ozdobnych listkach okrywy — suchobłoniastych w zależności od odmiany białych, różowe do purpurowych w różnych odcieniach, ze większą liczbą barwnych okółków listków okrywy; same kwiaty niepozorne, rurkowate, żółte. Kwitnie od lipca do końca sezonu wegetacji.

Efektowny kwiat na rabacie, zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych. Użytkowany jako kwiat cięty oraz na suche bukiety. Do zasuszenia ścina się wg upodobania, ale raczej przed pełnym rozwinięciem koszyczków kwiatowych. Dla uzyskania intensywnej barwy zanurza się końce łodyg w 10% kwasie solnym. Suszyć należy szybko i w zaciemnionym pomieszczeniu aby nie wyblakły. Wysuszone są dość kruche.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do ogrodu naturalistycznego · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 30-60 cm · kwitnienie: 7-10

Ammobium alatum · wiekuistka rozgałęziona

susz, złociszek oskrzydlony, (potocznie: wiekuistka)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Kwiat jednoroczny uprawiany z rozsady lub wysiewany wprost do gruntu. Rośliny 30-60 cm wysokości; łodyga osobliwie oskrzydlona.

Walorem ozdobnym są koszyczki kwiatowe o białawych, rozrośniętych listkach okrywy, same kwiaty wyłącznie języczkowe, żółte. Kwitnie lipca do końca sezonu wegetacji.

Do stosowania na rabatach kwiatowych. Główne zastosowanie do suchych bukietów, kompozycji kwiatowych i wieńców żałobnych.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do ogrodu skalnego · na suche bukiety i kompozycje · wysokość do 50 cm · kwitnienie: 7-10

Roślina jednoroczna z Meksyku i południa USA. U nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub (mniej efektownie z uwagi na dość długi okres wegetacji do kwitnienia) z siewu wprost do gruntu. Rośliny silnie rozgałęzione, o pokładających się pędach, tworzą płaskie, szerokie, zwarte poduchy, 15-20 cm wysokości i dwukrotnie szersze.

Nadzwyczaj efektowna w czasie kwitnienia, od lipca do końca sezonu wegetacji, gdy jest obsypana koszyczkami kwiatowymi. Koszyczki kwiatowe dzięki proporcji i barwie przypominają miniaturowe słoneczniki, brzeżne kwiaty języczkowe są żółte (w odmianach w różnych odcieniach), tarczka jest ciemna czerwonobrązowa (w odmianach także ±zielone). W niektórych odmianach koszyczki półpełne.

Do sadzenia na rabatach jako niska roślina o okrywowym charakterze. Sprawdza się w ogrodach skalnych i w uprawie pojemnikowej. Bardzo dobrze wygląda w wiszących pojemnikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · na obwódki · do ogrodu skalnego · wysokość 15-20 cm · kwitnienie: 7-10

Tithonia rotundifolia · titonia okrągłolistna

titonia wspaniała, (potocznie: titonia)
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Pochodzi ze strefy tropikalnej Ameryki Północnej i Środkowej. U nas uprawiany z rozsady kwiat jednoroczny. Rośliny szeroko rozgałęzione, o przypominających słonecznik, wzniesionych, wysokich pędach, 80-100 cm wysokości, zakończonych koszyczkiem kwiatowym.

Ozdobę stanowią duże (8-10 cm średnicy) koszyczki kwiatowe, z kwiatami języczkowymi intensywnie pomarańczowoczerwonej barwy. Kwitnie od lipca/sierpnia do września. W uprawie są też odmiany o żółtopomarańczowych kwiatach, niższe i o bardziej zwartym pokroju, mniej rozgałęziające się na boki.

Wysadzana w grupach nadaje się na rabaty kwiatowe. Z racji znacznej wysokości do tworzenia tła dla niższych roślin lub jako osłona. Można używać jako kwiat cięty, długo zachowują świeżość.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · jednoroczne na kwiat cięty · na osłonę z kwiatów (żywopłot jednoroczny) · wysokość do 150 cm · kwitnienie: 8-9

Emilia coccinea · emilia szkarłatna

Emilia javanica
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Emilia coccinea (emilia szkarłatna)
w lewym dolnym rogu żółto kwitnący uczep złocisty (Bidens aurea)
Kwiat jednoroczny z tropikalnych regionów Afryki, u nas kwiat letni uprawiany z siewu wprost do gruntu. Rośliny z rozetą liściową i długimi (30-60 cm wysokości) stosunkowo słabo ulistnionymi pędami kwiatostanowymi, rozgałęzionymi w górze.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · jednoroczne na kwiat cięty · wysokość 30-60 cm

Carthamus tinctorius · krokosz barwierski

(potocznie: kartamus pomarańczowy)
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Carthamus tinctorius (krokosz barwierski)
Roślina jednoroczna z Bliskiego Wschodu, u nas kwiat letni uprawiany z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Pokrój wzniesiony, krzewiasty, do 80 cm wysokości.

space

Grupy użytkowe: rośliny lecznicze · kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 80-100 cm · kwitnienie: 7-8

Carthamus lanatus · krokosz błękitny

kartamus barwierski
efemerofit [24][234]

Thelesperma burridgeanum · kosmidium

Cosmidium burridgeanum
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Thelesperma burridgeanum (kosmidium)
Roślina jednoroczna pochodząca z Teksasu, u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z siewu bezpośrednio do gruntu. Pokrój silnie rozkrzewiony, wysokość do 40 cm.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · wysokość do 40 cm · kwitnienie: 7-9

Craspedia globosa · kraspedia kulista

(potocznie: kraspedia)
Pycnosorus globosus
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Craspedia globosa (kraspedia kulista)
Roślina jednoroczna rosnąca w Australii, Nowej Zelandii i na Tasmanii. Rośnie na terenach trawiastych i w lasach eukaliptusowych, na wyższych wysokościach n.p.m., na glebach ciężkich, gliniastych.

space

Ozdobę stanowią kuliste, jasnożółte koszyczki kwiatowe umieszczone na końcu długiej łodygi kwiatostanowej. Kwitnie od lipca/sierpnia do końca sezonu wegetacyjnego.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do ogrodu skalnego · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 60-90 cm

Layia platyglossa · laja

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Roślina jednoroczna z południowozachodniej Ameryki Północnej, u nas uprawiana jako kwiat letni z siewu wprost do gruntu. Rośliny silnie rozkrzewione, 30-40 cm wysokości.

Ozdobę stanowią dość duże koszyczki kwiatowe, 4-5 cm średnicy. Oryginalnie zabarwione, kwiaty języczkowe prawie całe są żółte ale mają białe końce. Kwitnie od czerwca do września.

Do uprawy na rabatach i w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · do uprawy w pojemnikach · jednoroczne na kwiat cięty · wysokość 30-40 cm

Melampodium paludosum · melampodium (ogr.)

(potocznie: melampodium)
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Melampodium paludosum (melampodium (ogr.))
Bylina lub półkrzew z terenów trawiastych i półpustynnych pogranicza Meksyku i USA. U nas uprawiany w ogrodach jako kwiat roczny z rozsady. Rośliny 30-35 cm wysokości.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · do ogrodu skalnego · wysokość 30-35 cm

Melampodium leucanthum

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Bylina lub półkrzew z terenów trawiastych i półpustynnych pogranicza Meksyku i USA. U nas uprawiany w ogrodach jako kwiat roczny z rozsady. Rośliny 30-35 cm wysokości<.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · do ogrodu skalnego · wysokość 30-35 cm

Thymophylla tenuiloba · tymofila wąskolistkowa

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Thymophylla tenuifolia · tymofila wąskolistna

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Grupa użytkowa: kwiaty jednoroczne z rozsady · wysokość 20-25 cm

Ursinia anethoides · ursynia koprolistna

ursynia pomarańczowa, (potocznie: ursynia)
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Roślina jednoroczna z Afryki Południowej gdzie rośnie na suchych, piaszczystych terenach. U nas kwiat letni uprawiany z rozsady. Pokrój krzewiasty, zwarty, poduchowaty, 30-40 cm wysokości i zbliżonej szerokości.

Walorem ozdobnym jest długie kwitnienie. Koszyczki kwiatowe z pomarańczowymi kwiatami języczkowymi z ciemniejszym czerwonobrązowym pasem przy nasadzie płatka, tarczka koszyczka brązowa. Kwitnie od czerwca/lipca do września.

Na rabaty kwiatowe, na obwódki, do ogrodów skalnych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego

Venidium fastuosum · wenidium wspaniałe

(potocznie: wenidium)
Arctotis fastuosa
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Venidium fastuosum (wenidium wspaniałe)
Roślina jednoroczna z Afryki Południowej, gdzie rośnie na terenach pustynnych, szybko kwitnąc i owocując w porze deszczowej. U nas uprawiana w ogrodach jako kwiat roczny z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Pędy wzniesione, 50-70 cm wysokości; w uprawie są też niskie odmiany.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · wysokość 50-70 cm · kwitnienie: 6-9

Acmella oleracea

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Roślina ze strefy tropikalnej Brazylii; rośliny niewysokie, krzaczasto rozgłęziające się. U nas może być uprawiana z rozsady, jak kwiat jednoroczny, raczej w charakterze osobliwości botanicznej niż dla ozdobny, choć silnie wydłużone żółte, na szczycie czerwonobrązowe koszyczki kwiatowe mają niejaką urodę. Sławę zawdzięcza osobliwym wrażeniom jakie powstają przy żuciu świeżych kwiatostanów tej rośliny — po początkowych doznaniach smakowych następuje okres powierzchniowego znieczulenia, drętwoty w jamie ustnej. Z tego względu w tubylczej praktyce medycznej stosowano ją jako pomoc przy bólu zębów i innych bolesnych dolegliwościach w jamie ustnej i gardle.

Mauranthemum paludosum · złocień karłowy (maurantemum)

(potocznie: złocień biały, złocień karłowy)
Chrysanthemum paludosum · Leucanthemum paludosum
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Mauranthemum paludosum (złocień karłowy (maurantemum))
Roślina z północno-zachodniej Afryki. U nas uprawiany w ogrodach kwiat letni z rozsady. Rośliny niewysokie, 30-35 cm, bogato rozgałęziają się i tworzą zwartą kępę.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · wysokość 30-35 cm · kwitnienie: 6-9

Cladanthus arabicus · kladantus żółty

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Kwiat jednoroczny, poszczególne egzemplarze silnie rozkrzewione, do 30-40 cm wysokości.

Głównym walorem ozdobnym jest obfite i długie kwitnienie złotożółtymi koszyczkami kwiatowymi o silnym, przyjemnym zapachu. Kwitnie od lipca do końca sezonu wegetacji.

Roślina dobra do ogrodów skalnych, na rabaty i do uprawy w pojemnikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · do uprawy w pojemnikach · do ogrodu skalnego · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 30-40 cm

Krótkowieczna bylina ze środkowej i południowej Japonii. U nas uprawiana jako kwiat jednoroczny z rozsady lub jako kwiat dwuletni. Z okryciem może przetrwać więcej sezonów. Pędy kwiatostanowe 70-150 cm.

Ozdobę stanowią w okresie kwitnienia (lipiec-sierpnie) koszyczki kwiatowe z kwiatami w zależności od odmiany od różowych po czerwone lub liliowe.

Na rabaty bylinowe i na kwiat cięty, także do suchych bukietów.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty dwuletnie · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 70-150 cm · strefa mrozoodporności 6 · kwitnienie: 7-8

Crepis rubra · pępawa czerwona

pępawa różowa, (potocznie: pępawa)
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Roślina jednoroczna z obszaru śródziemnomorskiego i Azji Mniejszej. U nas uprawiany z rozsady lub z siewu wprost do gruntu kwiat jednoroczny. Tworzy różyczkę liściową i bezlistne pędy wysokości 20-40 cm zakończone jednym lub rzadziej kilkoma koszyczkami kwiatowymi.

Ozdobna w czasie kwitnienia, od czerwca do sierpnia, dzięki różowym koszyczkom kwiatowym (to nieczęsta barwa u kwiatów tego rodzaju).

Na rabaty kwiatowe, atrakcyjnie wygląda na większej powierzchni.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · wysokość 6-8 cm

Tolpis barbata · tolpis

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Roślina jednoroczna z rejonu śródziemnomorskiego. U nas kwiat letni uprawiany z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Pokrój krzewiasty, 30-50 cm wysokości.

Walorem ozdobnym jest długie kwitnienie. Koszyczki kwiatowe z jasnożółtymi kwiatami języczkowymi z ciemniejszym pasem przy nasadzie, tarczka koszyczka brązowa. Kwitnie od czerwca/lipca do września.

Na rabaty kwiatowe. Nadaje się na kwiat cięty.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · jednoroczne na kwiat cięty · wysokość 30-50 cm · kwitnienie: 6-9

Stevia rebaudiana · stewia

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
Wiecznie zielona roślina wieloletnia z tropikalnej strefy Ameryk. Uprawiana dla pozyskania słodkich liści używanych do słodzenia potraw — zawierają one nie cukier a bardzo słodkie w smaku substancję inne natury chemicznej. Co istotne podobnie jak inne substancje-słodziki nie dostarczające w żywieniu kalorii. U nas może być uprawiana z rozsady w ogrodzie lub w pojemnikach jako roślina jednoroczna, ciekawostka dla amatorów. W przeciągu rocznej uprawy osiąga 50-80 cm wysokości. Nie posiada większych walorów ozdobnych.

Grupy użytkowe: rośliny przyprawowe · warzywa · warzywa inne