ortotropowy
geotropowy (geotropizm)
pionowy
Orotropowy to rosnący pionowo, prostopadle tj. pod kątem prostym do powierzchni gleby. Tak rosną łodygi większości roślin i korzeń główny.
plagiotropowy
poziomy
Plagiotropowy to rosnący lub położony ±równolegle (także gdy odchodzący ukośnie) w stosunku do powierzchni gleby; prostopadły do położenia ortotropowego; plagiotropowo odchodzą organy boczne, np. odstające liście, rozłogi lub kłącza, ostające konary.
wzniesiony (wyprostowany)
prosto wzniesiony (sztywno wyprostowany)
prosty

Organ prosty na całej długości nie zmienia kierunku.
W botanicznej łacinie jest jeszcze określenie strictus ("wyprężony", zwarty) dla łodyg roślin zielnych, sztywnych, prostych i wzniesionych np. u czyśca prostego (Stachys recta); zwykle tłumaczymy je jako prosto wzniesiony lub sztywno wyprostowany.
ukośny
pochylony
wygięty

Ukośny to organ prosty i rosnący (lub ustawiony) w kierunku który tworzy z powierzchnią innego organu kąt mniejszy od kąta prostego (<90°).
Wygięty to mniej lub bardziej płynnie zakrzywiony ale nie w takim stopniu aby koniec dotykał gruntu (jeśli dotyka to łukowaty); częsta forma gałęzi krzewów.
podnoszący się
kolankowato podnoszący się, kolankowaty, załamany

Podnoszący się to organ który w swoim biegu płynnym łukiem przechodzi od położenia poziomego lub plagiotropowego do położenia pionowego.
Jeśli międzywęźla są proste a kierunek łuku zmienia się tylko w węzłach to mamy do czynienia z podnoszącymi się kolankowato. Tego rodzaju pokrój łodyg spotyka się często u traw np. wyczyniec kolankowy (Alopecurus geniculatus).
łukowaty
zstępujący

Zstępujący w początkowym biegu może być krótko wzniesiony lub poziomy ale szybko jest zagięty łukiem w dół.
Pędy łukowato wygięte są częste u krzewów, w szczególności w rodzaju malina, jeżyna (Rubus).
rozesłany (rozpostarty, leżący)
płożący się (pełzający)
pokładający się

Rozesłany lub rozpostarty albo leżący to pokrój pędów leżących lub zbliżonych do powierzchni gleby ale nie zakorzeniający się w węzłach. W epitetach gatunków używa się też terminu humifusus.
Pokładające się (oparte) pędy na większej części swojego biegu kładą się na glebie (opierają się o nią) jedynie przy końcu podnoszą się i są wzniesione; mogą zakorzeniać się w węzłach lub nie.
zwisły

Koniec wzniesionego organu przegięty szerokim łukiem i zwisający w dół (o kwiatach, kwiatostanach, owocach, itd.).
zwieszony (zwisający)
pogięty (zygzakowaty)
esowaty
Pogięty to powyginany, także w różnych kierunkach, z zagięciami ±ostrymi tj. zbliżonymi do litery Z. Np. oś i gałązki kwiatostanu śmiałka pogiętego (Deschampsia flexuosa).
Termin flexuosus bywa rozmaicie interpretowany ale praktyki użycia, że bliżej mu opisanemu wyżej "± kanciasto pogiętemu". Termin sigmoideus, z praktyki użycia, niewątpliwie dotyczy obłych, wężowatych wygięć jak w sinusoidzie.