łodyga, pęd łodyga, pęd łodyga, pęd łodyga, pędłodyga, pędrozgałęzienia, rozgałęzianie sięmodyfikacje pędu

pąk (pączek)

lat. gemma; ang. bud; niem. Knospe; cz. pupen;

pąk boczny (pąk pachwinowy)

lat. gemma axillaris; cz. úžlabí, axilárni pupen

pąk kwiatowy

lat. gemma alabastrum; ang. flover bud, floral bud; niem. Blütenknospe; cz. květni pupen;

pąk liściowy

pąk mieszany

pąk spoczynkowy (śpiący)

pąk wierzchołkowy

pąk zimowy

Pąk to zawiązek który daje początek pędom z liśćmi lub kwiatom. Jeśli w pączku znajdują się zawiązki liści to mówimy o pąku liściowym, jeśli zawiązki kwiatów to jest to pąk kwiatowy, jeśli przyszłe liście i kwiaty to jest to pąk mieszany.

Z uwagi na położenie na pędzie możemy mówić o pąku wierzchołkowym i umieszczonych w pachwinach liści pąkach bocznych (pachwinowych, kątowych). W dowolnym miejscu roślinie mogą tworzyć się pąki przybyszowe.

Pąki nie rozwijające się przez dłuższy czas są pąkami śpiącymi (spoczynkowymi). Stan spoczynku może trwać tylko przez zimę (pąki zimowe) lub przez wiele lat — np. u wielu drzew z pąków śpiących tworzą się liczne nowe pędy po silnym przycięciu gałęzi.Pąk to zawiązek który daje początek pędom z liśćmi lub kwiatom. Jeśli w pączku znajdują się zawiązki liści to mówimy o pąku liściowym, jeśli zawiązki kwiatów to jest to pąk kwiatowy, jeśli przyszłe liście i kwiaty to jest to pąk mieszany.

space

Pąki nie rozwijające się przez dłuższy czas są pąkami śpiącymi (spoczynkowymi). Stan spoczynku może trwać tylko przez zimę (pąki zimowe) lub przez wiele lat — np. u wielu drzew z pąków śpiących tworzą się liczne nowe pędy po silnym przycięciu gałęzi.

pąk przybyszowy

lat. gemma adventitia; cz. nahodilý pupen, adventivni pupen
Pąk przybyszowy tworzy się poza standardowym miejscem (tj. poza pachwiną liścia, szczytem pędu, czy głową korzeniową), w dowolnym organie rośliny np. na korzeniach, na pniu drzewa,.

Zdolność tworzenie pąków przybyszowych i korzeni przybyszowych jest wykorzystywana przy rozmnażaniu wegetatywnym roślin.Pąk przybyszowy tworzy się poza standardowym miejscem (tj. poza pachwiną liścia, szczytem pędu, czy głową korzeniową), w dowolnym organie rośliny np. na korzeniach, na pniu drzewa,.

space

rozmnóżka pąkowa

turion