pąk (pączek)
pąk boczny (pąk pachwinowy)
pąk kwiatowy
pąk liściowy
pąk mieszany
pąk spoczynkowy (śpiący)
pąk wierzchołkowy
pąk zimowy
Z uwagi na położenie na pędzie możemy mówić o pąku wierzchołkowym i umieszczonych w pachwinach liści pąkach bocznych (pachwinowych, kątowych). W dowolnym miejscu roślinie mogą tworzyć się pąki przybyszowe.
Pąki nie rozwijające się przez dłuższy czas są pąkami śpiącymi (spoczynkowymi). Stan spoczynku może trwać tylko przez zimę (pąki zimowe) lub przez wiele lat — np. u wielu drzew z pąków śpiących tworzą się liczne nowe pędy po silnym przycięciu gałęzi.Pąk to zawiązek który daje początek pędom z liśćmi lub kwiatom. Jeśli w pączku znajdują się zawiązki liści to mówimy o pąku liściowym, jeśli zawiązki kwiatów to jest to pąk kwiatowy, jeśli przyszłe liście i kwiaty to jest to pąk mieszany.
Pąki nie rozwijające się przez dłuższy czas są pąkami śpiącymi (spoczynkowymi). Stan spoczynku może trwać tylko przez zimę (pąki zimowe) lub przez wiele lat — np. u wielu drzew z pąków śpiących tworzą się liczne nowe pędy po silnym przycięciu gałęzi.
Zdolność tworzenie pąków przybyszowych i korzeni przybyszowych jest wykorzystywana przy rozmnażaniu wegetatywnym roślin.Pąk przybyszowy tworzy się poza standardowym miejscem (tj. poza pachwiną liścia, szczytem pędu, czy głową korzeniową), w dowolnym organie rośliny np. na korzeniach, na pniu drzewa,.