właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Zawilce ogrodowe anemony (zawilce w ogrodzie)
🌱
Najpopularniejsze gatunki zawilców to byliny kłączowe runa leśnego. Są wdzięcznymi w uprawie trwałymi roślinami dla miejsc półcienistych, np. zawilec gajowy (Anemonoides nemorosa). Można je wprowadzać w większych grupach, wśród krzewów lub pod drzewami. Większe zawilce chińskie (Eriocapitella hupehensis) i zawilce japońskie (Eriocapitella ×hybrida) można stosować na niezbyt słonecznych rabatach, w parkach lub ogrodach naturalistycznych.

space

Jest też liczna grupa gatunków mniej lub bardziej kolekcjonerskich, do ogrodów skalnych i alpinariów. Ich wymagania są zróżnicowane i specyficzne. Zwykle wymagają dobrze zdrenowanego podłoża, suchego w okresie spoczynku letniego i zabezpieczenia przed wilgocią zimą.

💠 rabata bylinowa • ⛰ ogród skalny • alpinarium • ogród naturalistyczny • 🟩 okrywowe lub zadarniające
trwała
wysokość: 0.1 – 1.5 m
kwitnienie: od marca do września

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce: 🌤 słoneczne, nieco ocienione • ⛅ półcieniste
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża)
Zawilce wymagają stanowisk półcienistych i stale (lecz umiarkowanie) wilgotnych w czasie sezonu wegetacyjnego. W okresie spoczynku ziemia nie może być podmokła. Gatunki i odmiany obcego pochodzenia mogą mieć niepewną zimotrwałość - stąd lepiej je okrywać na zimę.

space

Gatunki botaniczne zawilców można też rozmnażać przez wysiew nasion. Najlepiej kiełkują zaraz po zbiorze. Nasiona przechowywane należy przed wysiewem poddać stratyfikacji i skaryfikacji.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

z nasion [zaraz po zbiorze lub starsze po stratyfikacji i skaryfikacji]
przez podział [(gatunki kłączowe) w pełni lata]
przez sadzonki korzeniowe [gatunki kłączowe]

🌱 🌸

odmiany uprawne (#1) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

‘Crispa’ — kwiaty różowe; 80cm
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji