|
opis
Kwiatostan złożony z koszyczków, przypominający luźny kłos, zajmuje 1/3-5/6 długości pędu. Podsadki w obrębie całego kwiatostanu, wąsko lancetowate do równowąskich, (1)3-4(6) cm długości i 1-2(2.5) mm szerokości. Najniższe podsadki wyjątkowo dłuższe niż połowa wysokości kwiatostanu.
Listki okrywy w (3)4 rzędach, zewnętrzne szerokojajowate, wewnętrzne do wąskolancetowatych, na zewnętrznej stronie nagie, czasami rzadko omszone, U podstawy zielone, zewnętrzne ciemniejsze, wewnętrzne listki okrywy jaśniejsze i bardziej błoniaste, z szerokim błoniastym obrzeżeniem lub na szczycie z brązową plamą lub szerszym brązowawym obrzeżeniem, wewnętrzne listki okrywy często na brzegu różowawo obrzeżone.
Niełupki elipsoidalne, 1-1.3(1.6) mm długości, 0.3-0.4 mm szerokości, krótko owłosione, puch kielichowy ponad 3 mm długości, poszczególne pierzaste włoski puchu zrośnięte ze sobą u nasady, pappus odpada od niełupki jako całość.
Kwitnienie od lipca do września (października).
zmienność
występowanie
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.
Gnaphalium norvegicum
szarota norweska
Listki okrywy na zewnętrznej stronie omszone do krótko filcowatych, rzadziej nagie; z szerokim obrzeżeniem ciemnobrązowym do czarnego, na brzegu czasami jaśniejszym.
Karpaty i Sudety na granicy lasu i powyżej, rzadziej niżej; nie na wapieniu. Preferuje stanowiska wilgotne, niewapienne.