atlas-roslin.pl

Felicia

felicja

Felicia amelloides · felicja gawędkowa

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
felicja gawędkowa (Felicia amelloides)
Bylina pochodząca z Kraju Przylądkowego (Południowa Afryka), gdzie porasta piaszczyste obszary wydmowe. U nas uprawiana w ogrodach z rozsady lub z siewu wprost do gruntu albo z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych. Rośliny 20-40 cm wysokości i tyleż szerokości, bogato rozgałęziające się.

Efektowne są koszyczki kwiatowe (ok. 3 cm średnicy), w zależności od odmiany o błękitnych lub do niebieskich kwiatach języczkowych i żółtej tarczce. Kwitnie od lipca do przymrozków. Kwiaty w są w pełni otwarte przy pełnym słońcu, na noc i w pochmurną pogodę kwiaty języczkowe podwijają się w dół.

Na rabatę kwiatową, do wypełniania pustych przestrzeni po wiosennych bylinach cebulowych, w ogrodach skalnych. Można też uprawiać w pojemnikach.

Felicia heterophylla · felicja różnolistna

(potocznie: felicja)
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
felicja różnolistna (Felicia heterophylla)
Roślina jednoroczna pochodząca z Kraju Przylądkowego (Południowa Afryka), u nas uprawiana w ogrodach z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Rośliny 20-30 cm wysokości i tyleż szerokości, bogato rozgałęziające się.

Efektowne są koszyczki kwiatowe, które są w całości fioletowoniebieskie do niebieskich; co rzadkie, fioletowoniebieska są też kwiaty rurkowe budujące tarczkę koszyczka (ta ok. 2 cm średnicy). Kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty w są w pełni otwarte przy pełnym słońcu, na noc i w pochmurną pogodę kwiaty języczkowe zwieszają się w dół.

Na rabatę kwiatową, do wypełniania pustych przestrzeni po wiosennych bylinach cebulowych lub niezapominajkach oraz do uprawy w pojemnikach.

Felicia rosulata

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Felicia rosulata