
Zbiorowisko pospolicie występujące w płytkich i wypłycających się zbiornikach wodnych, na głębokości 50-200cm, rzadko głębiej; nieczęsto w wodach wolnopłynących; często w stawach, płytkich jeziorach i w starorzeczach. Cechuje się szeroką amplitudą ekologiczną, co sprzyja jego powszechności. Występuje w wodach eutroficznych, rzadziej mezotroficznych (lub oligotroficznych). Rozwija się na podłożu mineralnym jak i z osadami organicznymi, grążele zakorzeniają się nawet dnie skrajnie zatorfionym. Stopień przejrzystości wodny nie ma znaczenia, w tych mało przejrzystych ustępują gatunki całkowicie zanurzone.
Często w skład zbiorowiska wchodzą: rdestnica pływająca (Potamogeton natans), rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum), wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum), moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) i jaskier krążkolistny (Ranunculus circinatus); ich wysoki udział może świadczyć o dynamice przekształcania się fitocenozy[49].
Z uwagi na dużą produkcję biomasy, istotnie uczestniczy w procesie wypłycania i lądowacenia zbiorników wodnych[14]. Z uwagi na charakterystyczną, efektowaną roślinność "lilii wodnych" ma duże znaczenie krajobrazowo-estetyczne.
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Nymphaeo albae-Nupharetum luteae
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Nymphaeo albae-Nupharetum luteae


gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Nymphaeo albae-Nupharetum luteae
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Nymphaeion (zbiorowiska roślin przeważnie zakorzenionych na dnie i o liściach zwykle pływających po powierzchni)




gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Potametalia (zbiorowiska słodkowodnych makrofitów wód ±żyznych) ⇒ ChCl.
gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Potametea (zbiorowiska słodkowodnych makrofitów w mezo- i eutroficznych zbiornikach wód śródlądowych)















