atlas-roslin.pl

(zespół) Ass.Nymphaeo albae-Nupharetum luteaeNowiński 1928 nom. mut[229] [🔉 nym·f·o al·be-nu·fa·re·tum lu·t·e]

zespół grążela i grzybieni białych · zbiorowisko „lilii wodnych”
Myriophyllo-Nupharetum(Allorge 1922) W. Koch 1926 nom. inval. ex auct. p.p.(1)[229] [🔉 my·ri·o·fyl·lo-nu·fa·re·tum] · Nupharo-Nymphaeetum albaeTomasz. 1977 nom. illeg.[14/gł.][229] [🔉 nu·fa·ro-nym·f·e·tum al·be] · Nymphaeetum albo-luteaeNowiński 1928[229] [🔉 nym·f·e·tum al·bo-lu·t·e]
autorzy syntaksonu są widoczni na szerszym ekranie 🛈
Nymphaeo albae-Nupharetum luteae - zespół grążela i grzybieni białych
widoczne obydwa gatunki charakterystyczne: grążel żółty (Nuphar lutea) i grzybienie białe (Nymphaea alba)
Zbiorowisko pospolicie występujące w płytkich i wypłycających się zbiornikach wodnych, na głębokości 50-200cm, rzadko głębiej; nieczęsto w wodach wolnopłynących; często w stawach, płytkich jeziorach i w starorzeczach. Cechuje się szeroką amplitudą ekologiczną, co sprzyja jego powszechności. Występuje w wodach eutroficznych, rzadziej mezotroficznych (lub oligotroficznych). Rozwija się na podłożu mineralnym jak i z osadami organicznymi, grążele zakorzeniają się nawet dnie skrajnie zatorfionym. Stopień przejrzystości wodny nie ma znaczenia, w tych mało przejrzystych ustępują gatunki całkowicie zanurzone.

space

Często w skład zbiorowiska wchodzą: rdestnica pływająca (Potamogeton natans), rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum), wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum), moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) i jaskier krążkolistny (Ranunculus circinatus); ich wysoki udział może świadczyć o dynamice przekształcania się fitocenozy[49].

space

Z uwagi na dużą produkcję biomasy, istotnie uczestniczy w procesie wypłycania i lądowacenia zbiorników wodnych[14]. Z uwagi na charakterystyczną, efektowaną roślinność "lilii wodnych" ma duże znaczenie krajobrazowo-estetyczne.

statusy wg /Ratyńska et al. (2010) [229]/: syngeneza: zbiorowisko naturalne o braku wyraźnych tendencji dynamicznych • rozpowszechnienie: częste • stan zagrożenia: narażone • siedliska N2000: 1150!priorytetowe ds - laguny przybrzeżne /zalewy i jeziora przymorskie/ · 3110 ds - jeziora lobeliowe · 3150 ds,ds2 - starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami z All.Nymphaeion, All.Potamion pectinati · 3160 ds2 - naturalne, dystroficzne zbiorniki wodne
Większość syntaksonów wg /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ i/lub /Ratyńska et al. (2010) [229]/. Oznaczenie przypisem lub kolorowym kodem wskazuje źródło takich elementów jak nazwa główna, synonimy, gatunki diagnostyczne; 🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail. Przypadki bardziej złożone są opatrzone notką; zobacz też specyfikację użytych publikacji.

charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass.Nymphaeo albae-Nupharetum luteae

syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)

gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass.Nymphaeo albae-Nupharetum luteae

Nuphar lutea (grążel żółty)
ChAll.ChAss.
🟢 
Nuphar lutea (grążel żółty) [dominujący, współdominujący]
Nymphaea alba (grzybienie białe)
ChAll.ChAss.
🟢 
Nymphaea alba (grzybienie białe) [var. alba] [lokalnie, współdominujący]
🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass.Nymphaeo albae-Nupharetum luteae

razem z wymienionymi wyżej gatunkami charakterystycznymi i wyróżniającymi budują charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu (uwaga: gatunki wyróżniające jednostek nadrzędnych nie wchodzą do ChSC, więc ich nie pokazujemy w poniższym zestawieniu)

gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O.Potametalia (zbiorowiska słodkowodnych makrofitów wód ±żyznych) ⇒ ChCl.

🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji