Zespół charakteryzowany przez zwykle dominującą okrężnicę bagienną (Hottonia palustris) (roślina o charakterystycznym "gwiaździsto-krzaczkowatym" wyglądzie, nadająca wyraźną fizjonomię zbiorowisku, zwłaszcza w okresie kwitnienia) i częsty udział różnych gatunków rzęśli (Callitriche).
Siedliska bardzo zróżnicowane. Zwykle jest to strefa przybrzeżna w płytkich (do ok. 1m) i niedużych zbiornikach wodnych o zmiennym poziomie wody, latem silnie nagrzewających się i podsychających, np. silnie wypłycone i podsychające starorzecza, sadzawki, doły potorfowe, bagienkach śródleśne, czasem w wolno płynących, okresowo wysychających ciekach, np. rowach odwadniających, zdarzają się płaty tego zespołu w dolinkach w kompleksie żyznego olsu Ass. Ribeso nigri-Alnetum. Podłoża żyzne, od słabo zasadowego do kwaśnego. Zbiorowisko to dobrze toleruje zacienienie.
Występują na terenie całego kraju z wyjątkiem obszarów górskich i podgórskich, w bardzo różnych warunkach siedliskowych.
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Hottonietum palustris
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Hottonietum palustris — ChAll.
gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Hottonietum palustris
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Ranunculion aquatilis (zbiorowiska płytkich, okresowo wysychających, żyznych zbiorników wodnych)





gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Potametalia (zbiorowiska słodkowodnych makrofitów wód ±żyznych) ⇒ ChCl.
gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Potametea (zbiorowiska słodkowodnych makrofitów w mezo- i eutroficznych zbiornikach wód śródlądowych)
















wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Piotr Kobierski
/okolice Mierkowa, gm. Lubsko, woj.lubuskie/

leg. Szymon Jusik
/zanikające starorzecze Narwi, 1,5 km pow. Zbiornika Siemianówka, gm. Narewka/

leg. Szymon Jusik
/rzeka Włodawka, 1 km na zach. od m. Wojciechów, gm. Sawin/

leg. Szymon Jusik
/kanał Olszowiecki, Kampinowski PN, 2 km na pn.-wsch. od m. Kampinos/