atlas-roslin.pl

Rodgersia

rodgersia
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Rodgersia (rodgersia)
🌱
W uprawie znajduje się kilka gatunków okazałych bylin pochodzących z Azji Wschodniej i Himalajów. Kłącze grube, pokryte łuskami. Walorem ozdobnym są przede wszystkim okazałe, dłoniasto- lub pierzastozłożone, długoogonkowe liście; u odmian bywają (zwłaszcza na początku wzrostu) purpurowo przebarwione a jesienią czerwone. Kwiatostany okazałe, wiechowate; kwiaty białe, różowe do purpuroworóżowych.

Nadają się na rabatowe bylinowe, solitery, mogą być eksponowane w małych grupach lub służyć na większej powierzchni jako okazałe byliny okrywowe. W sprzyjających warunkach rośliny długowieczne a nasadzenia są bardzo trwałe. W uprawie znajduje się kilka gatunków okazałych bylin pochodzących z Azji Wschodniej i Himalajów. Kłącze grube, pokryte łuskami. Walorem ozdobnym są przede wszystkim okazałe, dłoniasto- lub pierzastozłożone, długoogonkowe liście; u odmian bywają (zwłaszcza na początku wzrostu) purpurowo przebarwione a jesienią czerwone. Kwiatostany okazałe, wiechowate; kwiaty białe, różowe do purpuroworóżowych.

space

💠 rabata bylinowa • 🟩 okrywowe lub zadarniające • ⁂ pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter) • ▩ grupa/płat
byliny ogrodowe • o znaczeniu produkcyjnym
trwała • 🌿 ozdobne liście
wysokość: 0.7 – 1.5 m • szerokość: 50 – 90 cm
kwitnienie: od czerwca do sierpnia

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce: ⛅ półcieniste • ☁ cieniste • ciepłe
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: żyzna • próchniczna
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 6
Stosowane w miejscach cienistych lub półcienistych, stale dostatecznie wilgotnych, stosunkowo ciepłych i nie narażonych na wiatry. Gdy nie grodzi wysychanie ziemi radzą sobie także w miejscach nasłonecznionych. Młode sadzonki wrażliwe na przymrozki. Starsze wybitnie odporne, tworzą trwałe nasadzenia.

Rozmnażanie z nasion jest kłopotliwe - nasiona b. drobne, siewki wrażliwe na szarą pleśń i przypalenie przez słońce. Stosowane w miejscach cienistych lub półcienistych, stale dostatecznie wilgotnych, stosunkowo ciepłych i nie narażonych na wiatry. Gdy nie grodzi wysychanie ziemi radzą sobie także w miejscach nasłonecznionych. Młode sadzonki wrażliwe na przymrozki. Starsze wybitnie odporne, tworzą trwałe nasadzenia.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

1 – 3 szt./m2 • rozstawa: 80 – 120 cm
z nasion [listopad-marzec, kiełkują w ciemności po 2-3 tygodniach, siewki wrażliwe na na wilgoć i łatwo ulegają przypaleniu]
przez podział [listopad-kwiecień]
przez sadzonki kłączowe [listopad-kwiecień, młode rośliny wrażliwe na przymrozki]

🌱🌸
opcje Bazaru

B · Bronze Peacock · · I · Irish Bronze ·

odmiany (form i odmian #1)