wierzchotka
wierzchotka dwuramienna
lat. dichasium; ang. dichasium; niem. dichasium; cz. vidlan (gdy ramiona naprzeciwległe), vrcholík dwouramenný (ogólnie), dichasium
wierzchotka jednoramienna
Wierzchotka jednoramienna to rodzaj kwiatostanu wierzchotkowego w którym z każdej osi kwiatostanu (zakończonej kwiatem) odchodzi jedno odgałęzienie, w zależności od ułożenia rozgałęzień bocznych wyróżnia się odmiany wierzchotek jednoramiennych:
• wachlarzyk (scorpioid cyme, rhipidium) — osie boczne także tworzone są naprzemianlegle, po obu stronach kwiatostanu, ale kwiaty leżą w jednej płaszczyźnie z osią kwiatostanu; tak np. w rodzaju kosaciec (Iris) i u kanny (Canna indica hort.)
• sierpik — odmiana helicoid cyme w której osie boczne leżą w jednej płaszczyźnie z osią kwiatostanu (i tworzą się z tej samej strony) np. mieczyk (Gladiolus); taki kwiatostan wygląda zupełnie jak grono lub kłos jednostronny.
skrętek
dwuskrętek
Wachlarzyk (dwurzędka) to odmiana wierzchotki jednoramiennej w typie skrętka tj. z dwustronnie odchodzącymi osiami bocznymi ale znajdują się one przy czym wszystkie znajdują się w jednej płaszczyźnie.
Przypomina on formą dwustronne grono lub kłos.
Ten typu kwiatostanu spotyka się np. w rodzaju kosaciec (Iris) i u kanny (Canna indica hort.).
wierzchotka śrubowa
Chcąc rozróżnić odmiany helicoid cyme (sierpik w szerokim znaczeniu), tak jak jest to w nowym kluczu do flory Czech [105], wprowadziłem nowy termin "wierzchotka śrubowa" i zawęziłem znaczenie terminu "sierpik" (odmienne niż u Szwejkowskich).
wierzchotka wieloramienna
definicja w [71.1] nie zakłada ustawienia ramion w okółku - w tę kategorię wchodzą wtedy wiechopodobne kwiatostany wierzchotkowe
nibyokółek kwiatowy
Kwiatostan typu wierzchotki dwuramiennej o silnie skróconych szypułach wzniesionych kwiatów (przypomina baldach pozorny).
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji