wiecha


Wiecha to kwiatostan w którym występuje wydłużona oś główna, dłuższa od osi bocznych. Osie boczne pierwszego i dalszych rzędów są tym dłuższe i bogaciej rozgałęzione im bliżej podstawy kwiatostanu, co nadaje wiesze charakterystyczny wydłużony ± stożkowaty lub jajowaty kształt.
wiecha prosta



Wiecha w której poszczególne osie rozgałęzień są zakończone pojedynczym, prostym, kwiatem.
wiecha złożona
w polskiej literaturze [51][56] niezbyt szczęśliwie użyty jest termin wiecha złożona dla wiechy o bocznych osiach przewyższających oś główną (sic!), np. w rodzaju sit (Juncus), ściślej ujmując jest to kwiatostan typu rozrzutka
Wiecha w której poszczególne osie zakończone są nie pojedynczym, prostym, kwiatem lecz znajdują się tam kwiatostany innego typu np. wierzchotki, kłoski (wiechlinowate (Poaceae), sit (Juncus)).
Tyrs (bukiet) to kwiatostan złożony którego oś główna ma charakter grona lub kłosa (tj. o nieograniczonym wzroście osi głównej) a w miejscu poszczególnych kwiatów znajdują się wierzchotki.
Ten typu kwiatostanu mają między innymi: lepnica zwisła (Silene nutans) (luźne grono z wierzchotek), żmijowiec (Echium) (grono złożone z skrętek, jasnotowate (Lamiaceae) (kłos złożony z gęstych wierzchotek — okółków pozornych)
podbaldach
Rothmaller [40] definiując Schirmrispe dodaje „Schirmtraube [baldachogrono] und Schirmrispe [podbaldach wg powyższej definicji] werden gemeinsam auch ais Ebenstrauss (Corymbus) bezeichnet” — termin corymbus jest nieprecyzyjny i odnosi się ogólnie do baldachopodobnych groniastych kwiatostanów prostych i złożonych.

Rodzaj rozgałęzionego kwiatostanu groniastego, rozgałęzionego tak jak wiecha ale w którym rozgałęzienia różnego rzędu, odchodzące na różnych wysokościach osi, dorastają do tego samego poziomu, tak że kwiaty układają się w przybliżeniu w jednej płaszczyźnie, przez co kwiatostan jest baldachokształtny.
rozrzutka
definicja rozrzutki zasadniczo za Květena ČR [71.1]
jedyna polska słownikowa definicja jest dość niejasna: "typ kwiatostanu, mający postać wierzchotki jednodzielnej, np. rozrzutka kilkukłosowa" [za Praktyczny Słownik Współczesnej Polszczyzny (tom 37, str. 37)]
u Rothmaler'a [40] przykłady występowania Trichterrspire to wiązówka (Filipendula), sitowie (Scirpus),


Rozrzutka to rodzaj wielokrotnie rozgałęzionego kwiatostanu (wiechowatego lub wierzchotki) o formie nieregularnie lejkowatej — spowodowanej tym, że skrajne szypuły w kwiatostanie są nierównej długości ale zwykle znacznie dłuższe, niż centralne, przez co centrum kwiatostanu jest zagłębione; osie pierwszego rzędu i kolejnych też rozgałęziają się w ten sposób (są samopodobne w sensie geometrycznym)