| ||||||
|
cechy charakterystyczne
Rośliny niskie, 5-10 cm wysokości, z rozetą liści i kwiatami na szypułkach ok. 10 cm długości wyrastających bezpośrednio z krótkiego wznoszącego się kłącza. Szczególnie często są uprawiane, bardzo zróżnicowane kolorem kwiatów, odmiany mieszańcowe z pierwiosnkiem lekarskim (Primula veris) ujęte w ramach pierwiosnka ogrodowego (Primula ×polyantha) — w handlu najczęściej spotykamy je jako pędzone kwiaty doniczkowe oferowane zimą i na przedwiośniu.
Formy czyste gatunkowo, typowo mają kwiaty jasnożółte, słomkowe z żółtym centrum. W odmianach czystego gatunku mogą być odmiennie zabarwione lub uformowane kwiaty np. odmiana ‘Alba’ o białych kwiatach, odmiany o kwiatach różowych, czerwonych, podwójnych (z kielichem przekształconym w drugą koronę kwiatową) i inne. Kwitnie wczesną wiosną, w kwietniu lub maju. Bylina. Liście w rozecie, do 20 cm długości i 4 cm szerokości, pomarszczone. Kwiaty pojedynczo, na szypułach wyrastających z kłącza. Szypuły dłuższe niż średnica kwiatów, do 10 cm długości. Korona kwiatowa duża (20-25 mm średnich), bladożółta z pięcioma pomarańczowymi plamami w gardzieli. Kwitnie w kwietniu i maju.
Formy czyste gatunkowo, typowo mają kwiaty jasnożółte, słomkowe z żółtym centrum. W odmianach czystego gatunku mogą być odmiennie zabarwione lub uformowane kwiaty np. odmiana ‘Alba’ o białych kwiatach, odmiany o kwiatach różowych, czerwonych, podwójnych (z kielichem przekształconym w drugą koronę kwiatową) i inne. Kwitnie wczesną wiosną, w kwietniu lub maju.
występowanie


Poza tym jest uprawianą byliną ogrodową — .Naturalne stanowiska w Polsce niegdyś koło Lublina i w Karpatach, obecnie wymarły na naturalnych stanowiskach w Polsce; częsty na zachodzie i południu Europy; poza tym rozpowszechniony w całej Euroazji i w zachodniej części Ameryki Północnej.
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.
Na liście z 2006r. takson miał status — E – wymierający - krytycznie zagrożony
właściwości i zastosowanie

Formy czyste gatunkowo, typowo mają kwiaty jasnożółte, słomkowe z żółtym centrum. W odmianach czystego gatunku mogą być odmiennie zabarwione lub uformowane kwiaty np. odmiana ‘Alba’ o białych kwiatach, odmiany o kwiatach różowych, czerwonych, podwójnych (z kielichem przekształconym w drugą koronę kwiatową) i inne. Kwitnie wczesną wiosną, w kwietniu lub maju.
Do ogrodów skalnych i na rabaty skalne w otoczeniu drzew i krzewów w miejscach półcienistych i wilgotnych.Rośliny niskie, 5-10 cm wysokości, z rozetą liści i kwiatami na szypułkach ok. 10 cm długości wyrastających bezpośrednio z krótkiego wznoszącego się kłącza. Szczególnie często są uprawiane, bardzo zróżnicowane kolorem kwiatów, odmiany mieszańcowe z pierwiosnkiem lekarskim (Primula veris) ujęte w ramach pierwiosnka ogrodowego (Primula ×polyantha) — w handlu najczęściej spotykamy je jako pędzone kwiaty doniczkowe oferowane zimą i na przedwiośniu.
Do ogrodów skalnych i na rabaty skalne w otoczeniu drzew i krzewów w miejscach półcienistych i wilgotnych.
Rozmnaża się z nasion. Wysiew nasion w kwietniu lub maju. Nasiona wysiewa się powierzchniowo z dociśnięciem do podłoża, ale bez przykrywania. Na równomierne kiełkowanie korzystnie wpływa przechłodzenie wysiewu w okresie pierwszych dwóch tygodni. Na miejsce stałe wysadza się w lipcu lub sierpniu, w rozstawie co 20-25 cm. Kwitnie od drugiego roku uprawy.
Pojedyncza rozeta liściowa jest krótkowieczna ale roślina, w sprzyjających warunkach, może utrzymywać się nawet przez dziesiątki lat dzięki tworzonym wegetatywnie rozetom potomnym na bardzo krótkich bocznych rozłogach; można je oddzielać i rozsadzać latem.Stanowiska półcienistych lub ±słoneczne. Gleba żyzna, przepuszczalna, stale dostatecznie wilgotna, zwłaszcza w okresie najwyższych temperatur latem; rośnie na glebach i kwaśnych, i na zasadowych.
Pojedyncza rozeta liściowa jest krótkowieczna ale roślina, w sprzyjających warunkach, może utrzymywać się nawet przez dziesiątki lat dzięki tworzonym wegetatywnie rozetom potomnym na bardzo krótkich bocznych rozłogach; można je oddzielać i rozsadzać latem.
⇈🌱🌸 opcje Bazaru
bez odmiany · A · Alba · · Alba Plena · D · Dawn Ansell · · E · Eblo Red · · Ester Bonner · H · Hethor Goldorange · · K · Ken Dearman · · L · Lilacina · · M · Miss Indigo · · Q · Quaker's Bonnet · · R · Red · · S · Sue Jervis · · Sunshine Susieodmiany (form i odmian #12) analiza dostępności nasion analiza dostępności roślin
- ◑ ‘bez odmiany’ — mix #4
- ‘Alba’ — kwiaty białe
- ‘Alba Plena’ — kwiaty białe, pełne
- ‘Dawn Ansell’ — płatki podwojone, czysto białe, z kremową plamą
- ‘Ester Bonner’ — kwiaty pełne, intensywnie różowe
- ▫ ‘Ken Dearman’
- ‘Lilacina’ — kwiaty pełne, różowolawendowe
- ○ ‘Miss Indigo’ #2
- ▫ ‘Quaker's Bonnet’
- ▫ ‘Red’
- ▫ ‘Sue Jervis’
- ▫ ‘Sunshine Susie’
wybrane okazy · selected collections⇈

leg. Jerzy Kruk i Renata Szymańska
/Łańcuchów k/Lublina, jedyne stanowisko w Polsce (reintrodukcja)/ #4

leg. Jerzy Kruk i Renata Szymańska
/Ogród botaniczny, Kraków / #2

leg. Konrad Kaczmarek
/woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz/
/roślina na przedwiośniu, genot.../ #4

leg. Konrad Kaczmarek
/woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz/ #5