pierwiosnek bezłodygowy

pierwiosnek bezłodygowy · pierwiosnka bezłodygowa · (potocznie: pierwiosnek ogrodowy) · Primula vulgaris Huds. ·
Primula acaulis (L.) Hill

wymagania i uprawa

Primula vulgaris (pierwiosnek bezłodygowy)
Stanowiska półcienistych lub ±słoneczne. Gleba żyzna, przepuszczalna, stale dostatecznie wilgotna, zwłaszcza w okresie najwyższych temperatur latem; rośnie na glebach i kwaśnych, i na zasadowych.

space

Pojedyncza rozeta liściowa jest krótkowieczna ale roślina, w sprzyjających warunkach, może utrzymywać się nawet przez dziesiątki lat dzięki tworzonym wegetatywnie rozetom potomnym na bardzo krótkich bocznych rozłogach.

Wymagania: światło · półcień · woda · gleba przeciętnie wilgotna

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · mix

Analiza dostępności roślin (form i odmian #10):
• bez odmiany · · ‘fl. pl. Violet’ · ‘fl. pl. White’ · ‘fl. pl. Yellow’ · ‘Ken Dearman’ · ‘Miss Indigo’ · ‘Quaker's Bonnet’ · ‘Red’ · ‘Sue Jervis’ · ‘Sunshine Susie’

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Rośliny niskie, 5-10 cm wysokości, z rozetą liści i kwiatami na szypułkach ok. 10 cm długości wyrastających bezpośrednio z krótkiego wznoszącego się kłącza. Szczególnie często są uprawiane, bardzo zróżnicowane kolorem kwiatów, odmiany mieszańcowe z pierwiosnkiem lekarskim (Primula veris) ujęte w ramach pierwiosnka ogrodowego (Primula ×polyantha) — w handlu najczęściej spotykamy je jako pędzone kwiaty doniczkowe oferowane zimą i na przedwiośniu.

space

Do ogrodów skalnych i na rabaty skalne w otoczeniu drzew i krzewów w miejscach półcienistych i wilgotnych.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · o znaczeniu produkcyjnym · na rabatę bylinową · do uprawy w pojemnikach · do ogrodu skalnego · wysokość 5-10 cm · strefa mrozoodporności 6 · kwitnienie: 4-5