Szypuła kwiatostanu długości połowy do całości długości ogonka liściowego.
Pochwa 12-25cm długości, 2-3× dłuższa od kolby;
otwarta górna część pochwy 3.5-5× dłuższa od zamkniętej, trąbkowatej dolnej części.
Gatunek podlega ochronie ścisłej
(poz. 1.264 wg aktualnego rozporządzenia).
Nie mają do niego zastosowania wyłączenia spod ochrony uzasadnione względami godpodarki rolnej, leśnej lub rybackiej (§8.1).
Do ustawowej ochrony został włączony w 2001 roku.
Kilkanaście stanowisk na Pomorzu, w żyznych lasach łęgowych i niskich grądach, w miejscach zacienionych, w dolinach cieków lub wilgotnych wąwozach; w miejscach po dawnej uprawie.
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.
Podstawy przyznania kategorii zagrożenia: B2. obszar zasiedlony (AOO) <2000km2: a) silnie pofragmentowany lub liczba stanowisk ≤10 b) obserwowane, szacowane lub spodziewane jest ciągłe zmniejszanie się wielkości: – (i) zasięgu występowania – (iii) powierzchni, zasięgu i/lub jakości siedliska – (iv) liczby stanowisk lub subpopulacji.
Uwaga dla używających klucza Szafera et al. gdzie znajdziemy ten gatunek. Wg. obecnego stanu wiedzy w Polsce ten gatunek (tj. obrazki plamiste (Arum maculatum)) nie występuje na naturalnych stanowiskach. Kilka jego stanowisk znajduje się w miejscach po dawnej uprawie przy zamkach, w parkach, itp. Jest kilkanaście stanowisk na Pomorzu, w żyznych lasach łęgowych i niskich grądach, w miejscach zacienionych, w dolinach cieków lub wilgotnych wąwozach.
Bylina o bulwiastych kłączach występuje od Kaukazu po Północną Europę. U nas uprawiana bylina ogrodowa, miejscami na Pomorzu zdziczała z dawnych upraw. Tworzy kępy, 20-50 cm wysokości. Ozdobna z liści. Kwitnie w kwietniu-maju. Większą ozdobą są w okresie letnim purpurowe owocostany.
Wymagania (optimum rozwoju/konkurencyjności na naturalnych stanowiskach wg ekologicznych liczb wskaźnikowych): światło — cień lub półcień • woda — gleba wilgotna • próchnica — gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus • ciepło — miejsce przeciętnie ciepłe lub miejsce wybitnie ciepłe • zwięzłość — gleba średnio zwięzła • żyzność — podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne
Stanowisko cieniste lub częściowo ocienione. Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna; stale wilgotna ale nie podmokła; odczyn obojętny. Wysoce mrozoodporna dla uprawy w Polsce.