|
cechy charakterystyczne
Liście eliptyczne do podługowatych, blaszka 5.5-8 cm długości, 1.8-3 cm szerokości, brzegiem gruczołowato piłkowane, skórzaste, wierzchem lśniące ciemnozielone; spodem jaśniejsze, nagie, młode lepkawe, o balsamicznym zapachu. Ogonek 4-9 mm długości, z kilkoma gruczołkami w pobliżu nasady blaszki liściowej. Jesienią żółkną i więdnące liście mają zapach gorzkich migdałów. Przylistki drobne.
Kotki walcowate, 4-5 cm długości i 10-14 mm średnicy, pachną miodowo; na szypułce 3-4 cm długości, z kilkoma gruczołowato piłkowanymi podsadkami. Przysadki duże, szerokie, zielone, z kilkoma gruczołkami na brzegu, w dolnej połowie owłosione, w kwiatach żeńskich po kwitnieniu zasychają i odpadają. Kwiaty męskie z (2-4-)5(-6-9-12-24) pręcikami, ich nitki w nasadzie silnie owłosione. Kwiaty żeńskie ze słupkiem na krótkim trzoneczku, zalążnia naga, szyjka widoczna, znamiona dwudzielne. Gruczoł nektarowy jeden, jajowaty, czasem dwa.
Kwitnie późno, maj-czerwiec, w czasie listnienia. Owoce dojrzewają jesienią, zimują na drzewie i rozsiewają się wiosną. W każdej komorze 11-12 szeregów nasion.
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.