uprawa
Najwcześniej wysiewa się po 10 maja; można próbować wcześniej ale wtedy rośnie ryzyko że siew trzeba będzie powtórzyć. W tym terminie należy siać wszystkie odmiany fasoli na suche nasiona. Odmiany fasoli szparagowej karłowej, o krótkim okresie wegetacji można wysiewać aż do początku lipca, korzystniej do połowy czerwca, w późniejszych terminach plon i jego jakość są niższe.
Fasolę szparagową, karłową sieje się w rozstawie rzędów 30-40-50 cm, tak aby był wygodny dostęp przy obrywaniu strąków. Rośliny w rzędzie sieje się co 3-5 cm lub gniazdowo po 2-3-4 nasiona co 10 cm.
W pierwszym okresie rozwoju wysoce wskazane jest bardzo płytkie spulchnianie i niszczenie skorupy glebowej.
Fasola tyczna wymaga podpór, stosuje się wszelkiego rodzaju tyczki. Tyczki wbija się przed siew lub w niedługim czasie po. Można też spróbować jako tyczek użyć wysokich odmian słonecznika (w czasie jego wzrostu należy sukcesywnie usuwać dolne liście).
zmianowanie
Po wcześnie zbieranej fasoli szparagowej można uprawiać poplony wysiewane w lipcu i sierpniu np. szpinak lub z rozsady jak kalarepa, kalafior, rzodkiew zimowa, rzepa.
wymagania
Fasola ma głęboki system korzeniowy. Jej wymagania wodne są niewysokie. Najwyższe są w okresie kiełkowania gdy woda jest potrzebna dla pęcznienia nasion oraz podczas kwitnienia i zawiązywania strąków. Susza w tym czasie prowadzi do zrzucania kwiatów a w strąkach jest niższa liczba nasion.
Wymagania glebowe nie są wysokie, choć na żyźniejszych daje mniejszy plon. Słabo udaje się na glebach bardzo lekkich oraz na ciężkich i podmokłych. Odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego lub zasadowy. Daje sobie radę na lekko kwaśnych. Większe zapotrzebowanie nawozowe mają odmiany wysokie.
⇈ 🌱 🌸
zbiór i przechowywanie
Zbiór fasoli na suche nasiona przeprowadza się zwykle jednokrotnie, gdy liście żółkną i opadają a strąki zasychają. Jeśli dojrzewanie jest nierównomierne to zbiór przeprowadza się dwukrotnie. W korzystnych warunkach strąki odmian najwcześniejszych dojrzewają w końcu sierpnia, w większości jednak dopiero we wrześniu i początkach października.
Zbiór fasoli na zielone nasiona (flageolet) przeprowadza się gdy strąki i nasiona są w wykształcone ale jeszcze jędrne, soczyste, barwy zielonej. Po podsuszeniu przez dobę wyłuskuje się nasiona. Muszą być one szybko przetworzone.
wartość
odmiany
Ze względów użytkowych odmiany fasoli dzieli się na następujące grupy:
• odmiany szparagowe o strąkach, przynajmniej w młodym stadium bez istotnej zawartości włókna, spożywanych w całości; z wiekiem zawartość włókna wzrasta, podobnie w razie suszy lub przy wysokiej temperaturze; odmiany te są mało przydatne na nasiona ponieważ po zaschnięciu trudno je otworzyć po szwie
• odmiany na suche nasiona; strąki z normalną zawartością włókna, po wyschnięciu zachowują formę i łatwo je otworzyć po szwie przy młóceniu
• odmiany na zielone nasiona (flageolet); praktycznie u nas nie uprawiane, są to odmiany przeznaczone na nasiona w stanie świeżym, do bieżącej konsumpcji lub na przetwory
Okres wegetacji potrzebny do wytworzenia pierwszych zdatnych do zbioru strąków zależy od odmiany. Najkrótszy jest dla fasoli szparagowej i wynosi 2-3 miesiące. Karłowe kończą na tym swój rozwój, odmiany tyczne mają dłuższy okres wegetacji, zwykle rosną do końca warunków sprzyjających ich wegetacji.