atlas-roslin.pl

Phaseolus

fasola
W Polsce w uprawie znajdują się dwa gatunki botaniczne fasoli. Większość odmian uprawnych należy do gatunku fasoli zwykłej (Phaseolus vulgaris), mniejsza część to fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus).

space

Phaseolus vulgaris · fasola zwykła

fasola szparagowa, fasola tyczna, (potocznie: fasola)
takson uprawiany [24]
Phaseolus vulgaris (fasola zwykła)
liścienie ponad ziemią, kiełkowanie epigeiczne
Fasola zwykła (Phaseolus vulgaris) jest rośliną jednoroczną, nieco bardziej odporną na niskie temperatury niż fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus). Kiełkuje epigeicznie - liścienie wychodzą nad powierzchnią ziemi. System korzeniowy jest mniej rozwinięty niż u fasoli wielkokwiatowej, korzenie nie mają charakteru spichrzowego. W kwiatostanie jest 2 – 8 kwiatów. Barwa kwiatów jest biała, kremowa. liliowa, fioletowa lub czerwona, kwiaty mogą być wielobarwne. Nasion w strąku jest 4 – 8. Nasiona fasoli o kwiatach barwnych są zwykle czarne lub zabarwione. Jest samopylna.

Phaseolus coccineus · fasola wielokwiatowa »1

fasola ozdobna, (potocznie: fasola)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
XL
zgrubiałe korzenie spichrzowe
Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
kiełkowanie hypogeicznie - liścienie pozostają w glebie
Fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus) jest z natury rośliną wieloletnią, u nas ze względu na klimat uprawianą jak jednoroczna. Kiełkuje hypogeicznie - liścienie pozostają w glebie. Tworzy silny system korzeniowy ze zgrubiałymi korzeniami o charakterze spichrzowym. W cieplejszym klimacie zimują i wiosną wyrastają z nich nowe pędy. Charakteryzuje się silniejszym wzrostem i jej pędy form tycznych mogą osiągać 3 – 4 m wysokości. Kwiatostan jest licznokwiatowy, z 15 – 30 kwiatami. Barwa kwiatów jest biała lub czerwona. Jest obcopylna, owadopylna. Nasion w strąku jest 3 – 4. Są one białe lub prawie czarne, czasem mozaikowate.