właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Actinidia (aktinidia)
Do tego rodzaju należą dostępne w naszych sklepach popularne „owoce kiwi” (obie odmiany "zielonomiąższowa" i "żółtomiążowa" Actinidia deliciosa; na rynkach azjatyckich oferowane są też owoce tropikalnej Actinidia eriantha o specyficznym smaku).
🌱
Przedstawiciele rodzaju to liany wspinające się przez lewoskrętne owijanie się wokół podpór. Występują w Azji Wschodniej, większość na terenie Chin.

space

Jako ozdobne z liści, wieloletnie pnącze (choć także i dla smacznych owoców) można uprawiać wybitnie mrozoodporną aktynidię pstrolistną (Actinidia kolomikta).

space

Aktinidie to przeważnie rośliny dwupienne — dla uzyskania owoców potrzebne są egzemplarze męskie i żeńskie w proporcji 1 : 6-8. To też silne pnącza, wymagające solidnej podpory dla wzrostu. W uprawach towarowych zimoodpornych aktynidii stosuje się szpalery z T-kształtymi, metalowymi lub drewnianymi podporami wysokości 2m i rozciągniętymi pomiędzy nimi drutami.

pnącze wieloletnie (liana) • liście sezonowe
długi okres wegetacji
kwitnienie: czerwiec

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • nie znosi gleby podmokłej
☷ gleba: przepuszczalna • żyzna • odczyn zbliżony do obojętnego • preferuje lekko kwaśne
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 6
Dla dobrego owocowania wymagają stanowiska słonecznego (jako z natury liany świetlistych lasów radzą sobie też w częściowym ocienieniu).

space

Młode egzemplarze uprawianych u nas gatunków mrozoodpornych mogą przemarzać. Starsze dobrze zimują. Wybitnie mrozoodporna jest aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta) — ma drobne owoce, ale dojrzewają one wcześnie, w sierpniu-wrześniu; dojrzałe łatwo opadają. Pozostałe mrozoodporne owocowe gatunki: aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) i aktinidia czarnopręcikowa (Actinidia melanandra) mają owoce wielkości dużych winogron, dojrzewające we wrześniu-października; u pierwszej (najczęściej uprawianej) owoce są zielone, zielone, z rumieńcem albo czerwone; u drugiej razem z miąższem czerwone do wiśniowoczerwonych.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

z nasion [bezpośrednio po zbiorze lub wiosną po 2.5-3 miesięcznej zimnej stratyfikacji]
przez szczepienie [w korzeń, marzec-kwiecień w szklarni]
przez sadzonki pędowe zielne [koniec czerwca / początek lipca]
przez sadzonki pędowe zdrewniałe [styczeń-luty w mnożarce]
przez odkłady [płaskie lub powtarzane]
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji