cechy charakterystyczne

Byliny, o silnym korzeniu i ze zdrewniałym, rozgałęzionym kłączu. Łodygi wzniesione, 15-60(70)cm wysokości, pojedyncze lub słabo rozgałęzione w górze, skąpo ulistnione; gęsto, wełnisto, przylegająco owłosione.

space

Kwiatostany jajowate lub eliptyczne, gęste. Kwiaty na bardzo krótkich szypułkach ok. 1mm długich, w czasie owocowania skierowane w bok i nieco w dół. Kielich 10-nerwowy, górne ząbki kielicha tak długie jak dolne. Korona biała, 7-9mm długości.

space

występowanie

rodzimy takson flory Polski [491]
wystepowanie - Trifolium montanum (koniczyna pagórkowa)
ekologiczne liczby wskaźnikowe Trifolium montanum (koniczyna pagórkowa)

Łąki i pastwiska, murawy, zarośla, widne lasy i ich skraje. Na glebach dostatecznie wilgotnych i wysychających, z preferencją dla zasobnych w wapń i nawapiennych.

Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:
space_elw
Gatunek wyróżniający (D.) dla:
space_elw
Gatunek istotny (rola w Cocktail) m.in. dla:
space_elw
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.

nomenklatura, etymologia ℹ️

poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Trifolium montanum L. [🔉 tri·fo·li·um *](pl) koniczyna pagórkowa
trifolium, -ii; trifoliatus, -a, -um; trifolius, -a, -um (lat., subst., n) — rzeczownik złożony - "trójlist" - z przedrostka tri- (trzy) i -folium,-ii (liść), nazwa naukowa dla rodzaju koniczyna (Trifolium), stosowana już w starożytnej łacinie dla koniczyn i jej podobnych roślin; w epitecie gatunkowym trifolii w dopełniaczu - "koniczyny" (np. pasożytująca na niej kanianka koniczynowa (Cuscuta trifolii)); często jako przymiotnik w epitetach gatunkowych trifoliatus,-a,-um lub trifolius,-a,-um (trójlistny, trójlistkowy)
-foliūs, -a, -um; -foliatūs, -a, -um (lat., subst., n) — przyrostek od folium, -i n. (liść); częsty drugi człon w przymiotnikach złożonych -folius,-a,-um ("-listny"); częsty w epitetach gatunków np. angustifolius (wąskolistny), cordifolia (sercolistna), alternifolium (różnolistne), ilicifolius (o liściach jak dąb ostrolistny) lub unifolius (jednolistny)
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji