|
W porównaniu do typowego ślazu dzikiego (Malva sylvestris) różni się następującymi cechami:
Rośliny masywniejsze, wyższe (do 150 cm), z grubszymi łodygami; całe ±wyłysiałe.
W pachwinach liści bogatsze pęczki kwiatów, (1) 5-15.
Listki kieliszka szersze, jajowate, tępe.
Płatki dłuższe, szersze, ciemniejsze — ciemnopurpurowe lub fioletowe z ciemniejszymi żyłkami, 2-3 cm długości, 3-4× dłuższe od działek, szeroko odwrotniejajowate, wyraźnie zachodzące na siebie brzegami, nagle przechodzące w paznokieć.
Kwitnienie od czerwca do końca sezonu wegetacji.Takson ten w zależności od ujęcia jest ujmowany też jako podgatunek ślazu dzikiego (Malva sylvestris) lub jako samodzielny gatunek (zobacz synonimy).
Rośliny masywniejsze, wyższe (do 150 cm), z grubszymi łodygami; całe ±wyłysiałe.
Listki kieliszka szersze, jajowate, tępe.
Kwitnienie od czerwca do końca sezonu wegetacji.
wymagania i uprawa

Nasiona wysiewa się wprost do gruntu jesienią lub wiosną na rozsadniku. Przy wiosennym siewie na równomierność wschodów korzystnie sprzyja uprzednie przechłodzenie (stratyfikacja). Na miejsce docelowe wysadza się w sierpniu albo wrześniu, w rozstawie co 50-60 cm.
Latem można rozmnażać przez niezdrewniałe sadzonki pędowe.Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna, przepuszczalna; dobrze rośnie na glebach suchych; odczyn obojętny. Bylina krótkowieczna ale może utrzymywać się z samosiewu.
Latem można rozmnażać przez niezdrewniałe sadzonki pędowe.
W funkcji ogrodowej rośliny ozdobnej lepsza od typowego ślazu dzikiego (Malva sylvestris), a to dzięki pełniejszym, intensywniej wybarwionym kwiatom i bardziej wyprostowanemu pokrojowi .
Na rabaty bylinowe o charakterze naturalistycznym na glebach suchych.Uprawiany jako bylina ozdobna lub lecznicza. Dawniej także jako warzywo sałatowe, w czym jest lepsza od typowej formy bo na większe i słabiej owłosione liście (zobacz informacje o użytkowaniu na stronie ślaz dziki (Malva sylvestris)). Dziczejący z uprawy, w miejscach ruderalnych.
Na rabaty bylinowe o charakterze naturalistycznym na glebach suchych.
nomenklatura, etymologia
ℹ️
⇈
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
leśny, występujący w lasach; także dziki, bytujący w lasach lub zaroślach - w opozycji do uprawianych; także formy silvaticus, silvestris, silvester; od lat. rzeczownika sylva, silva, -ae (f) las