atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » Ord.Ericales » Fam.Primulaceae »

Dodecatheon

bożykwiat
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Rodzaj bez przedstawicieli we florze Polski; w nowych ujęciach włączony do rodzaju pierwiosnek (Primula). Uprawiane byliny ozdobne z Ameryki Północnej i Syberii. Gatunki podobne do siebie, różniące się detalami budowy kwiatu i owocu.Rodzaj bez przedstawicieli we florze Polski; w nowych ujęciach włączony do rodzaju pierwiosnek (Primula). Uprawiane byliny ozdobne z Ameryki Północnej i Syberii. Gatunki podobne do siebie, różniące się detalami budowy kwiatu i owocu.

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Dodecatheon (bożykwiat)
🌱
Byliny klimatu umiarkowanego i chłodnego głównie Ameryki Północnej, jeden gatunek (Dodecatheon frigidum) występuje też w północno-wschodniej Syberii. Liście zebrane w przyziemną rozetę; kwiaty w licznokwiatowych baldachach na końcu długiego bezlistnego pędu kwiatostanowego (głąbika), wielobarwne, w formie podobne do tych u cyklamenów. Rodzaj obecnie włączany do pierwiosnków. To rośliny terenów wilgotnych tylko w okresie zimowo-wiosennym, a suchych (także skrajnie) latem. U nas przechodzą zasadniczy rozwój i kwitnienie wiosną. Latem części nadziemne zamierają i roślina przechodzi okres spoczynku letnio-zimowego w możliwie suchym podłożu.

Efektowne w czasie wiosennego kwitnienia. Gatunki z natury duże do wilgotnych i cienistych ogrodów o charakterze naturalistycznym lub w analogicznych miejscach na większych skalniakach; drobniejsze, górskie na skalniaki. Z uwagi na zamieranie części nadziemnych z pełnią lata, łączyć z bylinami późno rozwijającymi się.Byliny klimatu umiarkowanego i chłodnego głównie Ameryki Północnej, jeden gatunek (Dodecatheon frigidum) występuje też w północno-wschodniej Syberii. Liście zebrane w przyziemną rozetę; kwiaty w licznokwiatowych baldachach na końcu długiego bezlistnego pędu kwiatostanowego (głąbika), wielobarwne, w formie podobne do tych u cyklamenów. Rodzaj obecnie włączany do pierwiosnków. To rośliny terenów wilgotnych tylko w okresie zimowo-wiosennym, a suchych (także skrajnie) latem. U nas przechodzą zasadniczy rozwój i kwitnienie wiosną. Latem części nadziemne zamierają i roślina przechodzi okres spoczynku letnio-zimowego w możliwie suchym podłożu.

space

⛰ ogród skalny • ogród naturalistyczny
byliny ogrodowe • liście sezonowe
🌺 ozdobne kwiaty
wysokość: 25 – 40 (60) cm • szerokość: 30 – 40 cm
kwitnienie: od maja do czerwca (lipca)

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce: ⛅ półcieniste • ☁ cieniste • chłodne
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • gleba dostatecznie wilgotna
☷ gleba: przepuszczalna • żyzna • próchniczna • odczyn zbliżony do obojętnego
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 5 • ☔ osłona przed wilgocią (+drenaż)
Wymagania siedliskowe podobne jak u pierwiosnków (Primula). To znaczy stanowisko częściowo ocienione, w okresie wiosennym dostatecznie wilgotne, w okresie letnio-zimowego spoczynku gleba powinna być w miarę sucha, w podmokłej rośliny mogą ginąć. Gleba próchniczna, żyzna, o odczynie zbliżonym do obojętnego lub lekko kwaśna. Przy spełnieniu tych warunków dość łatwe w uprawie.

Rozmnażane z nasion kwitną w drugim lub trzecim roku uprawy.Wymagania siedliskowe podobne jak u pierwiosnków (Primula). To znaczy stanowisko częściowo ocienione, w okresie wiosennym dostatecznie wilgotne, w okresie letnio-zimowego spoczynku gleba powinna być w miarę sucha, w podmokłej rośliny mogą ginąć. Gleba próchniczna, żyzna, o odczynie zbliżonym do obojętnego lub lekko kwaśna. Przy spełnieniu tych warunków dość łatwe w uprawie.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie (główna/preferowana metoda):

z nasion [grudzień-marzec, kiełkują do 2 tygodni na świetle, po stratyfikacji i przeniesieniu do cieplejszej szklarni; pikować zaraz po wschodach, części nadziemne szybko zanikają i młode rośliny przechodzą okres spoczynku]
przez podział [jesienią]
przez podział bulw [u gatunków które je tworzą]
przez sadzonki korzeniowe [od sierpnia przez zimę; oderwane korzenie z pąkiem w górnej części, umieszczone pionowo; wysadzać maj-czerwiec]