atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » Ord.Ericales » Fam.Primulaceae » Dodecatheon »

Primula hendersonii (A. Gray) A.R. Mast et Reveal

bożykwiat Hendersona
Dodecatheon hendersonii A. Gray
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Primula hendersonii (bożykwiat Hendersona)
28.05.2022, woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz; copyright © by Konrad Kaczmarek

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Primula hendersonii (bożykwiat Hendersona)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Bylina występująca na wschodzie Amerki Północnej, od Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) po Kalifornię. Rośnie na terenach trawiastych i leśnych, wilgotnych w okresie zimowo-wiosennym, poza tym suchych. Zasadniczy rozwój przechodzi wiosną, w pełni lata części nadziemne zamierają. Nasadowa część rośliny w formie krótkiego kłącza o charakterze kaudeksu, zwykle z licznymi walcowatymi bulwkami i z mięsistymi korzeniami.

Bylina efektowna w czasie wiosennego kwitnienia. Kwiaty wielobarwne, w kilkukwiatowych baldachach na długim wzniesionym bezlistnym pędzie kwiatostanowym (głąbiku). Do stosowania w wilgotnych i cienistych miejscach skalniaka. Z uwagi na zamieranie części nadziemnych z pełnią lata, łączyć z bylinami późno rozwijającymi się. Bylina występująca na wschodzie Amerki Północnej, od Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) po Kalifornię. Rośnie na terenach trawiastych i leśnych, wilgotnych w okresie zimowo-wiosennym, poza tym suchych. Zasadniczy rozwój przechodzi wiosną, w pełni lata części nadziemne zamierają. Nasadowa część rośliny w formie krótkiego kłącza o charakterze kaudeksu, zwykle z licznymi walcowatymi bulwkami i z mięsistymi korzeniami.

space

⛰ ogród skalny • ogród naturalistyczny
byliny ogrodowe • liście sezonowe
🌺 ozdobne kwiaty
wysokość: 10 – 35 cm
kwitnienie: maj (czerwiec)

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ⛅ półcieniste • chłodne
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • gleba dostatecznie wilgotna
☷ gleba: przepuszczalna • żyzna • próchniczna • odczyn lekko kwaśny
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 5 • ☔ osłona przed wilgocią (+drenaż)
Stanowisko częściowo ocienione, w okresie wiosennym dostatecznie wilgotne, w okresie letnio-zimowego spoczynku gleba powinna być w miarę sucha, w podmokłej rośliny mogą ginąć. Gleba próchniczna, żyzna, o odczynie lekko kwaśnym.

Rozmnażana z nasion kwitnie w drugim lub trzecim roku uprawy.Stanowisko częściowo ocienione, w okresie wiosennym dostatecznie wilgotne, w okresie letnio-zimowego spoczynku gleba powinna być w miarę sucha, w podmokłej rośliny mogą ginąć. Gleba próchniczna, żyzna, o odczynie lekko kwaśnym.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie (główna/preferowana metoda):

z nasion [grudzień-marzec, kiełkują do 2 tygodni na świetle, po stratyfikacji i przeniesieniu do cieplejszej szklarni; pikować zaraz po wschodach, części nadziemne szybko zanikają i młode rośliny przechodzą okres spoczynku]
przez podział [jesienią]
przez sadzonki korzeniowe [od sierpnia przez zimę; oderwane korzenie z pąkiem w górnej części, umieszczone pionowo; wysadzać maj-czerwiec]

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20220319.8.kkcz - Primula hendersonii (bożykwiat Hendersona); woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz
220319-8
leg. Konrad Kaczmarek
/woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz/
/roślina na przedwiośniu/ #3