atlas-roslin.pl

drzewa i krzewy

pień

lat. truncus; ang. trunk; niem. Stamm; ros. ствол; slo. kmeň;
Pień to wtórnie zgrubiała, zdrewniała łodyga główna, nierozgałęziona lub rozgałęziona, zwykle w górnej części pnia.

space

konary

niem. Ast;

gałęzie szkieletowe

lat. rami structurales, axillae structurales; slo. štruktúrne konáre;
U drzew liściastych często na pewnej wysokości pień gubi się / zanika (lat. cauloma primarium in ramificatione deliquescens), rozgałęzia się (lat. truncus ramosus) i rozdziela się na kilka lub kilkanaście grubych gałęzi zwanych konarami [np. dąb (Quercus)], w takim wypadku gruby pień (w dendrologii) zwie się kłodą.

space

gałęzie (gałąź)

lat. rami, l.poj. ramus; niem. Zweig; ros. ветви; slo. konáre, konár;

gałązka

lat. ramulus, l.mn. ramuli; niem. Zweig; ros. веточка, веточки; slo. konárik, konáriki;

pokrój

lat. habitus;
Pokrój to ogólny kształt, postać bryły rośliny (odpowiednikiem tego elementu pokroju w przypadku obiektów płaskich jest obrys) z uwzględnieniem cech wpływających na wrażenie, takich jak zwartość, kierunek rozgałęzień, faktura, barwa, relacja do otoczenia itp. Najczęściej termin pokrój używany jest w odniesieniu do kształtu krzewów i korony drzew.

space

W zakresie określenia pokroju drzew i krzewów znajdują się też terminy opisujące "fakturę przestrzenną" obiektu, wynikłą z wzajemnego ułożenia konarów i gałęzi. Mówimy więc i o pokroju: zwartym, gęstym, luźnym, zwięzły, przylegającym, położonym (płożącym się, rozpostartym), pełzającym.

korona (korona drzewa) [drzewo]

lat. corona arboris; ang. crown; ros. крона деревя; slo. koruna stromu;
Korona drzewa jest tworzona przez zespół konarów i gałęzi.

space

W zależności od gęstości korony można mówić o: rzadkiej (ażurowej) koronie (lat. corona cocullata) gdy przez w pełni ulistnioną latem prześwieca słońce lub o gęstej koronie (lat. corona densa, c. congesta) gdy latem daje pełen cień.

space

kształt korony

lat. forma coronae; slo. tvar koruny;
Korona w obrysie może mieć kształt:

space

· wrzeciowaty (lat. corona fusiformis) tj. stopniowo zwężona ku podstawie i ku wierzchołkowi,

space

· jajowata (lat. corona ovoidea), szersza w dolnej części i z przytępionym wierzchołkiem; szerokojajowata (lat. corona late ovoidea) ok. 1:1.25; wąskojajowata (lat. corona anguste ovoidea) ok. 1:4,

space

· formy przejściowe pomiędzy stożkowatą a jajowatą — jajowato-stożkowata (lat. corona ovoidea-conica), są zbliżone do wrzecionowatych ale najszersze poniżej środka,

· elipsoidalna (lat. corona ellipsoidea); wąskoelipsoidalna gdy stosunek średnic ok. 1:4,

space

space

space

space

space

space

space

pokrój krzewu

lat. habitus fruticum; slo. habitus krov;
Krzewy nie posiadają korony, bo nie mają pnia. Mówimy o ich pokroju używając terminów wspólnych z opisem kształtu korony:

space

lub terminów swoistych dla pokroju krzewów:

space

· szpalerowy lub pokładający się, (lat. frutex oblique perguliformis) o gałęziach zgiętych zgodnie z dominującym kierunkiem wiatrów i przygiętych do ziemi, gęściejszy od krzewu o pokroju płaskim,

space

· snopkowaty (lat. frutex manipuliformis) — gęsty, o gałęziach ustawionych ± pionowo, w górze dość rozgałęzionych i w strefie ulistnionej łukiem odchylonych na zewnątrz.

przetchlinka

lat. lenticella; cz. lenticela, čočinka; slo. lenticela, čočinka;
Drobne, okrągławe lub wydłużone brodawki na powierzchni pędów lub gałązek, wypełnione luźno ułożonymi komórkami parenchymy, łączące poprzez przestwory międzykomórkowe tkanki wnętrza pędu z powietrzem atmosferycznym; służą wymianie gazowej.
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji