- korona 2-3 mm średnicy, na dłuższej (3-4 mm) szypule - szypułki owoców poziomo odstające stąd po przekwitnieniu kwiatostan silnie rozpierzchły - liście z bardzo wydatnym nerwem głównym, sprawiają wrażenie bardzo cienkich, spodem jaśniejsze, 2-4 × tak długie jak szerokie - zwykle nie odróżniana od przytulii białej (Galium album), prawdopodobnie tylko zawlekana
W obrębie kompleksu „Galium mollugo” (tak jak w kluczu Szafera i Florze Polski) znajdują się dwa współcześnie rozróżniane gatunki. Z nich przytulia biała (Galium album) jest w Polsce pospolita, natomiast przytulia pospolita (Galium mollugo) (we współczesnym rozumieniu) zdarza się sporadycznie.
Ekologiczne liczby wskaźnikowe, podają Galium mollugo s.l. (nr id. 2547) i Galium album (nr id. 2547 ale w innym wierszu). Podane tam wartości liczebności stanowisk odnoszą się do odmiennych, niż współczesne, ujęć taksonomicznych tego kompleksu i nie należy do nich przywiązywać wagi; pozostałe wartości wskaźnikowe dla tych dwóch gatunków zdaję się być właściwe.
Łąki, skraje lasów, zarośla.
Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:
Gatunek wyróżniający (D.) dla:
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.