|
Łodygi dość wiotkie, podnoszące się (5-)10-40 cm wysokości, cienkie (0.7) 1-1.5 (3) mm średnicy, nierozgałęzione lub jedynie skąpo w dole, bruzdowane z 2-10 (12) żebrami. Żebra na swoim grzebiecie z widocznym wklęsłym rowkiem, obrzeżonym przez niewysokie krzemionkowe brodawki.
Na przekroju poprzecznym łodygi centralny kanał powietrzny niezbyt szeroki, zajmuje 1/4-1/3 średnicy łodygi i jest ±tej wielkości co obwodowe kanały powietrzne.
Pochwy dzwonkowato rozszerzone, w dole łodygi często całe czarne, pośrodku i w górze łodygi zielone ale po bokach z czarnym pasem lub z czarnymi plamami, żebrowane, z wąskim rowkiem oddzielającym i dodatkowym widocznym rowkiem na grzbiecie żeberka pochwy. Ząbki pochwy trwałe (odpada nitkowaty wierzchołek), 1/2-1/3 długości pochwy, z widocznym środkowym rowkiem, prześwitująco, białawo błoniaste, tylko w środkowej części z czarną pręgą lub jedynie z czarnym trójkątem u podstawy ząbka, ostro lub tępo zakończone.
Kłos jajowaty do elipsoidalnego, 5-10 mm długości, szpiczasty. Kłosy pojawiają się od maja do września.Wieloletnia bylina, zwykle przynajmniej łodygi zimozielone. Rośnie w kępach. Pędy płonne i zarodnikowe są jednakowe i wyrastają o tej samej porze.
Na przekroju poprzecznym łodygi centralny kanał powietrzny niezbyt szeroki, zajmuje 1/4-1/3 średnicy łodygi i jest ±tej wielkości co obwodowe kanały powietrzne.
Kłos jajowaty do elipsoidalnego, 5-10 mm długości, szpiczasty. Kłosy pojawiają się od maja do września.
Kłos jajowaty do elipsoidalnego, 5-10 mm długości, szpiczasty. Kłosy pojawiają się od maja do września.Pochwy dzwonkowato rozszerzone, w dole łodygi często całe czarne, pośrodku i w górze łodygi zielone ale po bokach z czarnym pasem lub z czarnymi plamami, żebrowane, z wąskim rowkiem oddzielającym i dodatkowym widocznym rowkiem na grzbiecie żeberka pochwy. Ząbki pochwy trwałe (odpada nitkowaty wierzchołek), 1/2-1/3 długości pochwy, z widocznym środkowym rowkiem, prześwitująco, białawo błoniaste, tylko w środkowej części z czarną pręgą lub jedynie z czarnym trójkątem u podstawy ząbka, ostro lub tępo zakończone.
występowanie


Występuje na podmokłych łąkach, źródliskach, mokrych piaskach, skarpach, jako roślina pionierska na rzecznych łachach. Preferuje wilgotne gleby zasobne w humus, zasadowe lub obojętne. Światłolubna i stosunkowo ciepłolubna.
Z uwagi na przywiązanie do siedlisk będących przedmiotem melioracji odwadniających, jest gatunkiem zagrożonym. Nieczęsty. Głównie na południu Polski.
Z uwagi na przywiązanie do siedlisk będących przedmiotem melioracji odwadniających, jest gatunkiem zagrożonym.
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.