atlas-roslin.pl

Begonia

begonia, ukośnica
Oboczna, polska nazwa begonii — ukośnica, nawiązuje do charakterystycznej cechy w obrębie rodziny Begoniaceae, a mianowicie niesymetrycznych, ±ukośnych blaszek liściowych.
Rodzaj Begonia liczy ponad 1000 gatunków występujących głównie w strefie tropikalnej Ameryki, rzadziej poza tym kontynentem. Są to zarówno rośliny zielne jak i byliny, pnącza oraz krzewy. Żadna begonia nie należy do flory Polski. Są za to uprawiane, w bardzo licznych mieszańcowych odmianach, jako rośliny ozdobne pokojowe lub ogrodowe.

Begonia ×hortensis · begonia stale kwitnąca

ukośnica stale kwitnąca
Begonia semperflorens hort.
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
kolor liści
liście
begonia stale kwitnąca (Begonia ×hortensis)
Begonia ×hortensis (begonia stale kwitnąca)
Grupa wielu odmian mieszańcowych wyprowadzanych od Begonia semperflorens (rosnąca w Brazylii wieloletnie roślina zielna), uprawianych u nas w gruncie jak kwiaty jednoroczne z rozsady, rzadziej z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych. Rośliny niskie, silnie rozkrzewione, w zależności od odmiany 15 – 25 cm wysokości, wyjątkowo wyższe.

space

Podstawowy kwiat letni na rabaty, kwietniki, obwódki. Można uprawiać w pojemnikach.

Begonia ×tuberhybrida · begonia bulwiasta

ukośnica bulwiasta
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
begonia bulwiasta (Begonia ×tuberhybrida)
Zespół mieszańcowych odmian begonii o typie byliny z bulwą; u nas uprawianych jak kwiat sezonowy odnawiany z sadzonek pozyskanych z zimowanych w pomieszczeniu bulw. W zależności od odmiany rośliny 10 – 30 cm wysokości.

space

Bardzo korzystną cechą jest akceptacja zacienionych stanowisk. Szeroko stosowana na rabaty i kwietniki. Często uprawiana w pojemnikach, zwłaszcza odmiany o pędach zwisłych.