Oboczna, polska nazwa begonii — ukośnica, nawiązuje do charakterystycznej cechy w obrębie rodziny Begoniaceae, a mianowicie niesymetrycznych, ±ukośnych blaszek liściowych.
Rodzaj Begonia liczy ponad 1000 gatunków występujących głównie w strefie tropikalnej Ameryki, rzadziej poza tym kontynentem. Są to zarówno rośliny zielne jak i byliny, pnącza oraz krzewy. Żadna begonia nie należy do flory Polski. Są za to uprawiane, w bardzo licznych mieszańcowych odmianach, jako rośliny ozdobne pokojowe lub ogrodowe.

Begonia ×hortensis · begonia stale kwitnąca

ukośnica stale kwitnąca
Begonia semperflorens hort.
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kolor liści
Begonia ×hortensis (begonia stale kwitnąca)
Grupa wielu odmian mieszańcowych wyprowadzanych od Begonia semperflorens (rosnąca w Brazylii wieloletnie roślina zielna), uprawianych u nas w gruncie jak kwiaty jednoroczne z rozsady, rzadziej z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych. Rośliny niskie, silnie rozkrzewione, w zależności od odmiany 15-25 cm wysokości, wyjątkowo wyższe.

space

Podstawowy kwiat letni na rabaty, kwietniki, obwódki. Można uprawiać w pojemnikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · wysokość 15-25 cm · kwitnienie: 6-10

Begonia ×tuberhybrida · begonia bulwiasta

ukośnica bulwiasta
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Zespół mieszańcowych odmian begonii o typie byliny z bulwą; u nas uprawianych jak kwiat sezonowy odnawiany z sadzonek pozyskanych z zimowanych w pomieszczeniu bulw. W zależności od odmiany rośliny 10-30 cm wysokości.

space

Bardzo korzystną cechą jest akceptacja zacienionych stanowisk. Szeroko stosowana na rabaty i kwietniki. Często uprawiana w pojemnikach, zwłaszcza odmiany o pędach zwisłych.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · na rabatę bylinową · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · wysokość 10-30 cm · kwitnienie: 6-10

Begonia grandis

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]