/Ratyńska et al. (2010) [229]/: Łąka ramienicowa o zwartej strukturze z dominacją ramienicy wielokolczastej (Chara polyacantha), rozwijająca się głównie w jeziorach mezotroficznych o dużej przeźroczystości wody.
Rozwija się w miejscach płytkich, w większości nie przekraczając 1,5 m głębokości, w wodach bardzo bogatych w wapń, o wysokiej mineralizacji, równocześnie ubogich w biogeny. Zasiedla gytie wapienne lub silnie uwodnione podłoża organiczne. Łąki z ramienicą wielokolczastą (Chara polyacantha) stwierdzane były również w silnie wypłyconych jeziorach, torfiankach i rozlewiskach w obrębie żyznych torfowisk węglanowych, w wodach zabarwionych substancjami humusowymi i wodach eutroficznych. Zbiorowisko cechuje się bardzo ubogim składem florystycznym, zazwyczaj jest wykształcone w postaci jednogatunkowych skupień. W Polsce, jak i w Europie, należy do ekstremalnie rzadkich.
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Charetum polyacanthae
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Charetum polyacanthae

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Charetum polyacanthae
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Charion fragilis (typowe słodkowodne łąki ramienicowe)





gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Charetalia hispidae (zb. ramienicowe wód żyźniejszych z wapniem)



gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Charetea (łąki ramienicowe) ⇒ + Ch. niższych syntaksonów[14]






