cechy charakterystyczne
Wczesnowiosenna bylina cebulowa, 5-20(25)cm wysokości, owłosiona. Cebulki dwie, we wspólnej łupinie, większa jajowata, gładka, mniejsza cebulka z siatkowato urzeźbioną powierzchnią. Oprócz tego liczne cebulki przybyszowe - często wokół roślin kwitnących tworzy się "trawniczek" z nitkowatych liści wyrastających z tych cebulek.
Liście łodygowe (podsadki) 2(-5), ±naprzeciwległe lub w okółku razem z kwiatami, jedynie najniższy może być nieco oddalony; dolny szeroko lancetowaty, zwykle przewyższający kwiatostan, 3-10mm szerokości; często w pachwinie dolnego znajdują się cebulki powietrzne.
Zalążnia na przekroju z ostrymi żebrami aż oskrzydlona, w górze ucięta, szyjka słupka w górze nierozszerzona, nieco (1.1-1.4×) dłuższa od zalążni. Owoc odwrotniejajowato-podługowaty.

Suche tereny trawiaste, miedze, okraje lasów, przydroża. W przeszłości częściej jako chwast w uprawach. Gatunek światłolubny. Na glebach suchych lub wilgotnych ale przepuszczalnych, piaskach i glinach, żyznych, z wapniem.
Bylina.
Na liście z 2006r. takson miał status — E – wymierający - krytycznie zagrożony
Podstawy przyznania kategorii zagrożenia:
A2. zmniejszanie się wielkości populacji w przeszłości o ≥30%: — obserwowane, szacowane, wydedukowane lub domniemane, przy czym przyczyny spadku: mogły nie ustąpić LUB mogą być niejasne LUB mogą być nieprzemijające; przesłanką dla tego stwierdzenia jest:
c) zmniejszanie się powierzchni zasiedlonego obszaru (AOO), zasięgu występowania (EOO) i/lub jakości siedliska.
• zadomowiony, ustępujący (EN)
• archeofit
• Pochodzenie: Europa i Afryka.
• Czas przybycia na teren Polski: nieznany
• Wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych.
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Błażej Gierczyk
/Park 1000-lecia w Poznaniu/