atlas-roslin.pl

(zespół) Ass.Charetum brauniiCorillion 1957[229] [🔉 cha·re·tum bra͡ł·ni·i]

zespół ramienicy wieńcowej
Charetum coronataeCorillon 1957 nom. mut. Dąmbska 1966[229]
autorzy syntaksonu są widoczni na szerszym ekranie 🛈
/Ratyńska et al. (2010) [229]/: Zbiorowisko o luźnej strukturze, z dominacją kępkowo rosnącej ramienicy wieńcowej (Chara braunii). Spośród innych zbiorowisk z klasy Cl.Charetea wyróżnia się stosunkowo dużym bogactwem florystycznym. W płatach stwierdza się obecność roślin wodnych: jaskra skąpopręcikowego (Ranunculus trichophyllus), zamętnicy błotnej (Zannichellia palustris) i rdestnicy drobnej (Potamogeton pusillus), często obserwowane są również gatunki z rodzajów rzęśl (Callitriche), nadwodnik (Elatine) oraz ponikło igłowate (Eleocharis acicularis). Zbiorowisko znane jest tylko z użytkowanych, okresowo osuszanych stawów rybnych, gdzie głębokość wody nie przekracza 50cm. Rozwija się na piaszczystym, mulistym lub gliniastym podłożu, w wodach silnie eutroficznych, o bardzo wysokim przewodnictwie elektrolitycznym. Ma charakter efemeryczny; optimum fenologiczne przypada na późne lato lub jesień, kiedy poziom wody w stawach jest bardzo niski. Rzadziej płaty rozwijają się w mozaice innych zbiorowisk roślin wodnych.

space

Większość syntaksonów wg /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ i/lub /Ratyńska et al. (2010) [229]/. Oznaczenie przypisem lub kolorowym kodem wskazuje źródło takich elementów jak nazwa główna, synonimy, gatunki diagnostyczne; 🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail. Przypadki bardziej złożone są opatrzone notką; zobacz też specyfikację użytych publikacji.

charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass.Charetum braunii

syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass.Charetum braunii

razem z wymienionymi wyżej gatunkami charakterystycznymi i wyróżniającymi budują charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu (uwaga: gatunki wyróżniające jednostek nadrzędnych nie wchodzą do ChSC, więc ich nie pokazujemy w poniższym zestawieniu)
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji