atlas-roslin.pl
warzywa liściowe / Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » campanulids » Ord.Apiales » Fam.Apiaceae » Petroselinum crispum »

Petroselinum hortense Hoffm. var. foliosum (Alef) Thellung

pietruszka naciowa
Petroselinum hortense Hoffm. ssp. macrocarpum Mark.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Petroselinum crispum (pietruszka zwyczajna)
XL
cv. Moss Curled 2
Uprawia się z siewu nasion wprost do gruntu. Na zbiór letnio-jesienny w terminie możliwie najwcześniejszym, gdy tylko można uprawiać ziemię. Na zbiór wiosenny po przezimowaniu sieje się w lipcu. Sieje się w rzędach co 35-45 cm, a w uprawie na grządkach co 20-25 cm. Po wschodach przerywa się na 10-12 cm.

W przeciwieństwie do pietruszki korzeniowej, można ją uprawiać z rozsady. Deformacja korzenia nie ma w tym wypadku znaczenia, a rozsada bardzo dobrze znosi przesadzanie.Uprawia się z siewu nasion wprost do gruntu. Na zbiór letnio-jesienny w terminie możliwie najwcześniejszym, gdy tylko można uprawiać ziemię. Na zbiór wiosenny po przezimowaniu sieje się w lipcu. Sieje się w rzędach co 35-45 cm, a w uprawie na grządkach co 20-25 cm. Po wschodach przerywa się na 10-12 cm.

space

użytkowanie, zbiór

Korzeń odmian naciowych pietruszki nie nadaje się do spożycia, jest silnie rozgałęziony, dość cienki, zdrewniały.
Pietruszka naciowa jest warzywem przyprawowym. Liście pozyskuje się sukcesywnie w miarę dorastania. Za każdym razem odrywa się najbardziej zewnętrzne.

Pietruszka jest rośliną dwuletnią. W drugim roku wegetacji tworzy pęd kwiatostanowy. Dobrze zimuje w gruncie. Jeśli zastosować okrycie to zachowują się zielone liście które można sukcesywnie zbierać. Wegetację rozpoczyna wczesną wiosną.

Można także pędzić w okresie zimowym. Przed zamarznięciem gleby ścina się nać, wykopuje się grubsze korzenie wraz z bryłą ziemi. Umieszczone w ciepłym pomieszczeniu, z pełnym dostępem światła, w krótkim czasie tworzą liście.

Nać można przechowywać w lodówce do kilkunastu dni, zamkniętą w woreczkach foliowych.Pietruszka naciowa jest warzywem przyprawowym. Liście pozyskuje się sukcesywnie w miarę dorastania. Za każdym razem odrywa się najbardziej zewnętrzne.

space

Można także pędzić w okresie zimowym. Przed zamarznięciem gleby ścina się nać, wykopuje się grubsze korzenie wraz z bryłą ziemi. Umieszczone w ciepłym pomieszczeniu, z pełnym dostępem światła, w krótkim czasie tworzą liście.

space

treść specjalna [grupy uzytkowe] do usunięcia

odmiany

🌸
Odmiany naciowe mogą być o liściach płaskich lub silnie kędzierzawych - te są efektowne jako ozdoba potrawy, ale zwykle bez aromatu.Odmiany naciowe mogą być o liściach płaskich lub silnie kędzierzawych - te są efektowne jako ozdoba potrawy, ale zwykle bez aromatu.

🌱🌸

odmiany (form i odmian #7) analiza dostępności nasion

  • ▫  ‘Astra — liście kędzierzawe; do całorocznej uprawy w gruncie, szybko odrasta po ścięciu
  • ▫  ‘Extra Triple Curled — kędzierzawa
  • ◔ ‘Fest — wczesna, do całorocznej uprawy, szybko odrasta po ścięciu; liście gładkie, silnie aromatyczne #3
  • ○  ‘Festival 68 — pierwszy zbiór liści ok. 100 dni po siewie; na zbiór wiosenny wysiewać w lip[cu, na letni jesienny wysiewać na przedwiośniu; liście gładkie, intensywnie zielone, silnie aromatyczne, gęste, odporne na żółknięcie, tolerancyjne wobec mączniaka prawdziwego; nie tworzy korzenia palowego; na natkę do bezpośredniego spożycia, mrożenia lub suszenia #2
  • ○  ‘Gigante d'Italia — liście gładkie, aromatyczne; nie tworzy korzenia palowego, można pozostawiać w gruncie na zbiór wiosenny; na natkę do bezpośredniego spożycia, mrożenia lub suszenia #2
  • ◔ ‘Moss Curled 2 — liście kędzierzawe, aromatyczne; nie tworzy korzenia palowego; do bezpośredniego spożycia i na susz; można zimować w gruncie; #3
  • ▫  ‘Natalka — liście gładkie, aromatyczne; bez korzenia palowego

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130000.W55_13.13 - Petroselinum hortense var. foliosum (pietruszka naciowa); Wrocław
130000-W55_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Gigante d'Italia/ #2