mokradła
ang. wetland
Termin mokradła jest dość nieprecyzyjny. W szerokim pojęciu oznacza wszelkie siedliska wilgotne, w skrajnie wąskim młaki[51].
Mokradłami określa się takie siedliska jak: torfowiska (a niewątpliwie torfowiska niskie), strefę brzegową i płytką przybrzeżną zbiorników wodnych i cieków, siedliska okresowo zalewane przez cieki wodne lub podtapiane (np. po opadach), obszary wysięku wody (młaki).
młaka
Młaka to obszar nieskoncentrowanego wysięku wód gruntowych ze specyficzną roślinnością bagienną.
W szczególności ciekawe florystycznie są eutroficzne młaki zasadowe (O. Caricetalia davallianae).
Z oligotroficznymi młakami kwaśnymi, na podłożu krzemianowym, są związane zespoły O. Caricetalia fuscae.
bagno
mułotwórczy
proces bagienny
roślinność bagienna
terminy angielski mire i niemiecki moor są nieco węższe do bagna, odnoszą się do bagien z aktywnym procesem odkładania torfu, "bagien torfowych"
Bagno to obszar mokradłowy w którym stale lub przez większość czasu zachodzą procesy bagienne.
Źródłem szczątków roślinnych jest roślinność bagienna; wyłącznie rosnąca w danym miejscu (na torfowiskach wysokich) lub głównie ona (w pozostałych formacjach roślinnych mokradłowych, gdzie niekiedy część materii organicznej może być nanoszona).
namulisko
mułowisko
podmoklisko
źródlisko
obszar źródliskowy
Źródło to obszar skoncentowanego, samoczynnego wypływu wód podziemnych na powierzchnię.
Źródliskiem będzie kilka źródeł w zbliżonej do siebie grupie.
Obszar źródliskowy to teren na którym znajdują się źródła i inne (nieskoncentrowane i różnej intensywności) formy wypływu wód podziemnych na powierzchnię.
trawertyn
ang. tufa
Trawertyn to skała osadowa pochodzenia chemicznego - złożona z minerałów węglanu wapnia, wytrącających się z wody tym związkiem chemicznym nasyconej.
Powstaje np. na obszarach źródliskowych, tj. wypływu wód podziemnych zasobnych w węglan wapnia.
Z obszarami źródliskowymi z trawertynem, związana jest specyficzna, wyspecjalizowana roślinność, np. niektórych mszarów i torfowisk węglanowych All. Caricion davallianae.