torebki bardziej zaokrąglone niż stożkowate; szew poniżej połowy wysokości torebki, mniej lub bardziej osłonięty przez działki
Torebki bardziej zaokrąglone.
Szew wieczka znajduje się nieco poniżej połowy wysokości torebki, przez co jest ±osłonięty przez działki i ±niewyraźnie niewidoczny.
pęd kwiatostanowy
Wielkość i forma kwiatostanów jest silnie zmienna fenotypowo — mimo to, przy dobrym opatrzeniu botanizującego, jest to bardzo użyteczna cecha do szybkiego różnicowania gatunków już w terenie.
Pędy kwiatostanowe grubsze i bardziej wyprostowane, krótko przylegająco owłosione lub nagie.
Kłos stopniowo cieniejący ku górze, zwykle dłuższy od szypuły, gęsty, wielokwiatowy.
Pędy kwiatostanowe cieńsze i bardziej wiotkie, pokładające się; zwykle krótsze od liści, w dole odstająco owłosione.
Kłos, zwykle niewiele dłuższy od szypuły, często znacznie od niej krótszy, ku szczytowi ±nie zwężający się, często skąpokwiatowy.
owłosienie
Obserwujemy ogonek liściowy i górną powierzchnie młodych liści (zwłaszcza przy ogonku) oraz szypułę kwiatostanu.
W optymalnych warunkach rozwoju (np. wysiane kontrolnie do pojemnika, chronione przed opadami) gatunki różnią się wyraźnie stopniem i rodzajem owłosienia. W praktyce, u roślin rosnących w naturze, cecha owłosienia jest często silnie lub całkiem zatarta — przez to mało użyteczna.
centralna część różyczki liściowej
Rzadko i krótko owłosiona lub naga.
±Wyraźnie odstająco ±długo owłosiona na górnej stronie i na ogonku liściowym (widoczne już na pierwszych liściach siewek).
Wyraźnie jest też owłosiona szypuła kwiatostanu (zwłaszcza w dolnej części).
Liście przeciętnie większe.
Blaszka liściowa przeciętnie szersza i grubsza, raczej o sercowatej lub uciętej nasadzie, ±nagle zwężona w ogonek, zwykle niewyraźnie ząbkowana i naga lub krótko, rzadko owłosiona, żyłek (3)5-9(11), silnie wystających na spodniej stronie.
Liście przeciętnie mniejsze.
Blaszka liściowa węższa i cieńsza, jej nasada uciętą i stopniowo klinowato, zwężona w ogonek liściowy; z 3-5(-9) żyłkami słabiej wystającymi; ±wyraźnie ±długo owłosiona na górnej stronie i na ogonku liściowym.
przysadki
Cecha mało przydatna: zróżnicowanie subtelne, trudne do zdefiniowana i oceny.