Zespół reprezentowany jest przez zwarte lub luźne łąki ramienicowe z dominacją rozsochy skupionej (Tolypella glomerata), często jednogatunkowe. W składzie gatunkowym czasem zaznacza się udział głównie ramienicy przeciwstawnej (Chara contraria).
Zasiedla wody bogate w wapń z zasadowym odczynem. W wodach zasadowych tworzy łąki ok. 50cm wysokie, w wodach z kwaśnym podłożem ok. 5cm.[535.3] Ze względu na bardzo małą liczbę stanowisk rozsochy skupionej (Tolypella glomerata) w Polsce, brak jest szczegółowych danych o amplitudzie ekologicznej tego zbiorowiska,.[229] Optimum rozwoju osiąga wczesną wiosną w warunkach wód zimnych.[229] W Europie podawany przeważnie z drobnych, często astatycznych, czasem słonawych, zbiorników wodnych, o głębokości do 2m.
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Tolypelletum glomeratae
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Tolypelletum glomeratae
gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Tolypelletum glomeratae
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Charion vulgaris (krótkotrwałe zbiorowiska ramienic)


gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Charetalia hispidae (zb. ramienicowe wód żyźniejszych z wapniem)



gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Charetea (łąki ramienicowe) ⇒ + Ch. niższych syntaksonów[14]






